HAMİLELİK SÜRECİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Özel bir beslenme yoktur. Her Gıda’dan Dengeli ve düzenli alınması gerekir. Yeterli vitamin, mineral, Protein, karbonhidrat, yağ alınması gerekir. Özellik sebze, meyve, Et ve süt ürünlerini düzenli alınmalıdır. Anneler çok fedakardirlar. Kendindeki tüm gıdaları bebeklerine gönderiler. Bu nedenle hamilelikte dengeli ve düzenli beslenme psikolojik ve sosyal destek önemlidir. Hamilelikte vitamin, mineral ve lifli gıdalar önemli olduğundan taze meyve sebze  bu sayede kabızlgında önüne geçilir. Ekmek, patates, bulgur, pirinç ise vitamin ve karbonhidrat yönünden önemlidir. Et, Balık, tavuk, Yumurta ve süt ürünü özellikle protein dengesi ve kalsiyum yönünden önemli her ay ortalama 1 kilo olacak şekilde kalori ayarlaması yapılabilir. Kızartma, hamur işi, hazır meyve suyu ve kolalı ürünlerden uzak durmakta yarar vardır. Yeşil yapraklı sebzer kurutulmus, meyveler, kuruyemişler, domatesler, narenciye ürünlerinde vitamin C ve mineral özellikle Demir yönünden zengindir. Balıkta ise Omega 3 yönünden önemlidir. Folik asit özelliklö  yeşil sebzeler de vardır, az pişmiş etler daha çokdur. Sebze ve meyvelerde çok iyi yıkanmalıdır çiğ veya az pişmiş et ürünlerinde kaçınmak gerekir. Aksi takdirde bazı mikrobik hastalıklar da anne ve çocuğa zarar verebilir alerji yapabilecek gıdalar dikkatli kullanılmalıdır.

GENEL TEMİZLİK KURALLARI;

Yemekten önce ve sonra el temizliği önemlidir. Bahçe ve topraklarla uğraşırken eldiven giyilmelidir. Doktora danışmadan hiç bir ilaç kullanılmamalıdır. Radyasyon kimyasal maddeler, toksit deterjanlar, temiz olmayan aletler, boya maddeleri ve püskürtmeli deterjanlar özellikle hamilelerde çok dikkat edilmesi gereken hususlardır.

 

 

İLAÇLAR;
🔵 Aspirin, bulantı -kusma önleyici ilaçlar, teorik ve sara ilaçları, antibiyotikler, ağrı kesici hap kullanırken dikkatli olmalısınız ve doktora danışarak verilmelidir. Alkol ve Sigaradan kesinlikle kaçınmalı, aşırı kahve ve çay tüketiminin önüne geçilmelidir. Kedi ve köpeklerinizin veteriner takibini iyi yaptırın. Böylece toksoplazma, kist hidatik ve diğer parazit, hastalıkları bebeğe geçemez. Böylece bazı hastalıklar önlenmiş olur. Işyerlerinde hamileler ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılamaz. Özellikle son 3 ay lık dönemde işyerlerinde hamile dinlendirilmeli, hamilelerin hafif egzersizler ( yürüyüş) yapmasına izin verilmelidir. Sonuç olarak bazı ufak tedbirlerle sağlıklı bir çocuk dünyaya gelecektir. Önlemleri alırken doğacak çocuğunuzun mutluluğunu yaşamayı unutmayın. Şurası kesindir ki çocuklarınızı çok basit tedbirler ve desteklerle sağlıklı doğacak ve büyüyecekdirler.

 

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın