Halsizlik Ve Enerji Düşüklüğünün 8 Sebebi

Günümüzde birçok insanın şikayetçi olduğu halsizlik, uykusuzluk, tedirginlik, stres gibi durumların bazı sebepleri var. Bu sebepler kişiden kişiye değişmekle birlikte vücut anatomisinin genel anlamda bizden istemiş olduğu şeyleri uyguladığımızda bu şikayetlerden kurtulmuş olacağız. Bunların neler olduğunu yazımızda görelim.

1. Gerektiğinden Daha Az Yağ Tüketmek

Uzun yıllar yağ tüketiminin zararlı olduğu empoze edildi. Ancak bunun birkaç sene öncesinde yanlış bir bilgi olduğu araştırmalar sonucu ortaya çıktı. Sağlıklı yağın vücut için yararlı olduğu artık biliniyor. Sağlıklı yağların hangileri olduğunu bilmek istersek organik tereyağı, zeytinyağı, avakado, badem ve somon gibi besinlerde bulunan omega -3 yağları organik et, yumurta ve hindistancevizi yağı sağlık açısından iyi olan yağlardır.

2.Protein Eksikliği

Protein eksikliği vücudumuzda farklı gıdalarla proteini sağlanmasını gerektirebilir özellikle vejeteryan ve veganların et tüketimi yapmadıklarından dolayı bu eksiklikleri fazla orandadır. Vücudumuzun yapı taşları amino asitlerden oluşuyor, protein sayesinde metabolizmamız ve bağışıklık sistemimiz düzgün çalışıyor. Üstüne üstlük, proteinin içinde bulunan triptofan molekülü depresyon ve stresle başa çıkmamıza yardımcı oluyor.

3. Vitamin Eksikliği

Vitaminler vücudumuzda ki dengeyi sağlayan gereksinimlerden. Vitamin eksikliği olduğunda vücudumuz bazı reaksiyonlar gösterebilir. Bunların içinde halsizlik, yorgunluk hissi oluşabilir. Özellikle B vitamini eksikliğinde stres, kabızlık, huzursuzluk duyguları da hissedilebilir. Demir eksikliğinde ise yorgunluk hissi çoğalır, oksijen azalması yaşanabilir.

4. Bağırsak Florasının Düzensizliği

Son yıllarda yapılan araştırmalarda bağırsak florasının sağlıklı olması vücudumuzu nasıl etkilediği konusunda bilgiler vermekte. Vücudun ikinci beyni olarak adlandırılan bağırsaklar, düzgün çalışmadığı sürece vücuda sıkıntı, stres, halsizlik, yorgunluk hissi vermekte. Bağırsaklar için zararlı olan yiyecekler mısır gevreği, ekmek, cips, işlenmiş etler, peynirler, süt ve işlenmiş yiyeceklerin tamamı bağırsaklar için zararlı görülmekte. Bağırsakların çalışmasını rahatlatacak ve herhangi bir sorun oluşturmayacak yiyecekler ise ağırlıklı sebze ve meyveler oluşturmakta.

5. Vücudu Yoran Zararlı Yiyecekler

Vücudumuzun oluşum şeklinden dolayı, bazı yiyecekleri sindirememesi ve kaldıramamasından dolayı yiyecekler vücudumuza zarar verebilir. Bu yiyecekler işlenmiş ve paketlenmiş yiyecekler ağırlıklı olmak üzere friktozlu yiyecekler, tatlandırıcılı olanlar, tahıl ürünleri, hormonlu yiyecekler olmaktadır. Bunun yerine vücudun yapısı gereği alışmış olduğu veya sindirimi daha kolay sağlayan yiyecekler tercih edilmelidir. Bu yiyecekler ise sebze, meyve, ot tarzı yiyecekler vücudun alışkın olduğu metabolizmasını düzgün çalıştırdığı yiyeceklerdir.

6. Uykusuzluk

Uyku sorununun vücuda zarar verdiği artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Uykusuz kalmamak adına her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalktığımızda vücudumuz belirli bir düzene girmiş olacaktır. Uyku sorunu yaşayan insanların uyumadan önce vücutlarını ve beyinlerini biraz daha rahatlatıcı şeyler yapıp uyumaları, uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Bunlar kitap okuyabilirsiniz, dinlendirici bir müzik dinleyebilirsiniz, Ilık bir duş alabilirsiniz. Bunları yaptığınızda uyumanız sizin için çok daha kolay olacaktır.

7.Kas Kütlesi Azlığı

Birçoğumuz vücudumuzda meydana gelecek kasların oluşmasından hoşlanmaya bilir. Bundan dolayı da egzersiz veya spor yapmayı tercih etmeyebilir. Oysa ki kas yapımı egzersizle olabilecek şey değil daha çok ağırlık kaldırmakla, özel hareketlerle olabilecek bir durumdur. Üstelik vücudun kaslı olması vücudun sağlığı açısından çok önemlidir. vücuda birçok yararı vardır. Yararlarından bazıları hızlanmış bir metabolizma, daha fazla yağ yakımı, kilo kontrolü, daha iyi ve dik duruş, daha fazla enerji, daha az yorgunluk ve yapılan araştırmalara göre daha uzun bir yaşam sağlamaktadır.

8. Hormonal Dengesizlikler

Birçok şeyi denemenize rağmen hala kendinizi halsiz, yorgun, bitkin, hissediyorsanız bunun farklı iki sebebi de olabilir. Bunlardan biri tiroidler ve diğeri ise adrenalin eksikliğidir. Bundan dolayı hormon testleri yaptırarak bu oluşumların eksik olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Tiroidlerde ki oluşan eksiklikler vücuda halsizlik, yorgunluk, kilo alma, depresyon, hafıza sorunları, kabızlık, kuru cilt, çabuk üşüme, ince ve zayıf saç, kolay kırılan tırnaklar gibi şeylere yol açabilir. Adrenalin eksikliğinde ise yorgunluk, sinirlerimiz de bozukluk hissi olur.

Aslında sözün özü şu ki, vücudumuzda oluşan eksiklikler yorgunluğa, halsizliğe, strese yol açmaktadır. Bundan dolayı beslenmemize, uyku düzenimize ve vücudun istemiş olduğu şeylere dikkat ettiğimiz sürece yorgunluk, halsizlik, stres olguları oluşmamış olacaktır.

 

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet


Bir cevap yazın