HALİT AKÇATEPE

 

1 Ocak1938 yılında İstanbul Üsküdar'da dünyaya gelmiştir. Oyuncu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Akçatepe'nin annesi sinema oyuncusu Leman Akçatepe, babası ise Hababam Sınıfı filmlerinin ''Paşa Nuri''si Sıtkı Akçatepe'dir. Halit Akçatepe'nin eğitimi Refik Halit Karay mektebinde başlamıştır. Lise eğitimini ise Saint Benoit Fransız Lisesinde tamamlamıştır.  Oyunculuk kariyeri tamamıyla tesadüf olmuştur. Zamanın yönetmenlerinden birisi Halit Akçatepe'nin babasına  bir çocuk oyuncuya ihtiyacı olduğunu söylemiş, babası da oğlunu önermiştir. Henüz 5 yaşındayken ''Dertli Pınar'' adlı filmle sinemaya giriş yapan Akçatepe yine aynı yıl ''Nasrettin Hoca Düğünde'' adında ki bir filmde daha rol almıştır. İlerleyen yıllarda da dönemlerinin birçok meşhur filminde oynamıştır. 1963 yılında Tülin Akçatepe ile hayatını birleştirmiş, 1964 yılında da kızı Iltır Akçatepe dünyaya gelmiştir. 1968 yılında ise çiftin ikinci çocuğu Ebru Akçatepe dünyaya gelmiştir. Ona şöhreti yakalatan film ise 1972 yılında çekilen başrollerinde Filiz Akın ve Tarık Akan gibi birçok ünlünün yer aldığı Tatlı Dilim filmidir.

Halit Akçatepe'ye ''Güdük Necmi'' lakabını veren film ise Hababam Sınıfı olmuştur. 1975 yılında Hababam Sınıfıyla başarısına başarı katan Akçatepe bu film ile izleyenlerin ''Güdük Necmi'si olmuştur. Aynı zamanda bu filmde babası Sıtkı Akçatepe ile birlikte aynı filmde rol alma şansını da yakalamıştır. Hababam Sınıfı serilerinin çoğunda rol alan Akçatepe, Lüküs Hayat, Gurbetçi Şaban ve Şaban Papucu Yarım filmlerinin de senaryosunu yazmıştır.

Akçatepe'nin rol aldığı bazı filmler şöyledir; 1974'te Mavi Boncuk, Salak Milyoner, Köyden İndim Şehre, 1975'te Ah Nerede, Bizim Aile, 1976'da Süt Kardeşler, 1977'de Gülen Gözler, Şaban Oğlu Şaban, 1985'te Şen Dul Şaban, Şaban Papucu Yarım...

Usta oyuncu sinemada ki başarısını tiyatro sahnesinde de izleyiciyle kanıtlamıştır. Rosenbergler Ölmemeli, Töre ve Tıpkı Sen Tıpkı Ben adlı tiyatro oyunlarında rol almıştır.

Başarılı oyuncu 1981 yılında ilk eşi Tülin Akçatepe'den ayrılmış, 1999 yılında o dönem kendinden 39 yaş büyük olmasından dolayı gündem olan Rezzan Akçatepe ile evlenmiştir. Bu evliliğinden de 2001 yılında Günsu adında bir çocuğu olan Halit Akçatepe bu evliliğini de 2009 yılında sonlandırmıştır.

Türk sinemasının efsane oyuncusu Halit Akçatepe, 37 Mart 2017 Cuma günü kalp krizi geçirmiş ve hayata gözlerini yummuştur.

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

 

Bir cevap yazın