HAFIZALARA KAZINAN KADINLAR GÜNÜ REKLAMLARI

Toplumda ki eşitsizlikler bir yana dursun, markalar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için hazırladıkları reklamlarla topluma kadınlara dair mesajlarını en güzel şekilde veriyor.

Filli Boya – Boya markasından en anlamlı reklam

Geçtiğimiz yıla damga vuran reklam filmi, Kadınlar Günü için yapılmış en güzel ve en dikkat çekici film desek yanlış olmaz. Marka toplumumuzda ne yazık ki hala aşılamayan ve tartışma konusu olan kadına karşı çirkin söylemlere, şiddete ve çocuk gelinlere vurgu yaparak toplumumuzun en güzel insanlarından bu konudaki fikirlerini almış. Türkiye’nin en büyük yaralarından biri olan kız çocuklarının okutulmaması ve çocuk gelinler konularına da değinen film; toplumun kadınları olarak Atatürk’e borçlu olduğumuz vurgusuyla dikkat çekiyor. Filmde bir Anadolu kadınının ” Benim burada konuşmam, benim çalışmam her şeyi Atatürk’e borçluyum”  sözleri izleyenleri duygulandırıyor.

Lancome Türkiye – Yaşını sev! 

Kadınların başarısının toplumsal yargılarına göre sanıldığı gibi yaşlarından bağımsız olduğunu belirten film, bunun tam aksi örneklerle söylemini destekliyor. Marka, toplumun bir kadının başarılı olması için 20’li yaşlarının çok erken olduğu yargısını ünlü oyuncu Kate Winslet’in Titanic’te 22 yaşında başrol olarak; çekici olmanın geç yaşlarda zor olduğunu ise Penelope Cruz’un 40 yaşında dünyanın en seksi kadını seçilmesi örneğiyle kırıyor. Lancome reklam filmini ” olmak istediğin sen için hiçbir zaman çok erken ya da geç değildir ” sözleriyle anlamlı bir biçimde sonlandırıyor.

Ford Trucks – Alanya’nın Hanımağası

Global reklamlarıyla dikkat çekmesine alıştığımız Ford Trucks bu defa karşımıza Kadınlar Günü filmiyle çıktı. Alanya’da kamyon şoförlüğü yaparak geçimini sağlayan toplumun kalıplarını adeta yıkan Hanımağa, hayat hikayesiyle ve işinde ki başarısıyla tüm hemcinslerine örnek olacak cinsten. Filmde ”Kadın aklına koyduğu her şeyi yapar, yeter ki istesin” mesajını veren Hanımağa, kadın olmak bir cinsiyet meselesi değildir diyor.

QNB Finansbank – Anladıkça anlaşırız 

Birbirinden farklı yaşlarda ve hayat hikayesine sahip bir çok kadının yer aldığı reklam filminde kadınlar verdikleri mesajlarla, toplumunda ki kadın algısının karşısında güçlü bir duruş sergiliyor. Kadınların ” inandığın şeyleri yapmak için süper güçlere ihtiyacın yok”, ”kendi ayaklarının üzerinde durmayı bileceksin, geçinmek için kimsenin eline bakmayacaksın”, ”ayağa kalkmayı bildiğin sürece ne kadar düştüğünün bir önemi yok” gibi anlamlı mesajları toplumun tüm kadınlarına hitap eden cinsten.

Nike – Bizi böyle bizim!

Alışılagelmiş toplum kalıplarını verdiği mesajlara yıkan bir reklam filmi de geçtiğimiz yıl Nike’tan geldi. Toplumun kadınlara dayattığı narin, güzel, hassas, sessiz gibi kalıpları mecazi anlamlarla yeniden inşa eden film, kadınların sporun farklı dallarında ki güçlerini vurguluyor. ‘Narin elleriyle’halter kaldıranından, ‘altını çok seveniyle’ madalya kazanana kadar bir çok farklı kadın karakterlerini bir arada kurgulayan film yayınlanmasının ardından sosyal medyada da oldukça geniş yankı bulmuştu. Fonda Beyonce’un feminen şarkısı ”Who Run the World? Girls!” ( Dünyayı kim yönetiyor? Kadınlar!) ün seçildiği reklam filmi müziği ile de kendisini tamamlıyor.

Gratis – Kadınlar olmasa dünya nasıl olurdu?

Güzellik ve kişisel bakım markası Gratis, geçtiğimiz yıl yayınladığı reklam filmiyle kadınlar olmasaydı hayatın neye benzeyeceğini konu alan bir reklam filmi yayınladı. Marka esprili bir biçimde ele aldığı konuyu; yalnızca erkeklerden oluşan, renksiz, sıkıcı bir dünya olarak yorumladı. Tek çeşit ve kokusuz şampuanların olduğu, jölenin kiloyla satıldığı, matkapların ve tornavidaların bonus ürünleri oluşturduğu bu dünyaya bir erkeğin gözünden bakıldı.

Ecobella Home – Hiç kadınların yaşadığı zorlukları düşündünüz mü?

Çarpıcı ve sarsıcı bir reklam filmiyle Kadınlar Günü mesajını veren Ecobella Home,erkeklere ”Hayatınızda bir gün bile kadın olmanın ne demek olduğunu düşündünüz mü?” diye soruyor. Marka, annelikten sosyal hayata, işten gündelik yaşamına kadınların çocuk bakımı, taciz, mobbing, şiddet gibi, cinsiyetlerinden maruz kaldığı çok sayıda zorluğa empati kurabilmesi için erkekleri yerleştiriyor. Müziği, içerdiği mesaj ve çarpıcı sahneleriyle hafızalara kazınan reklamlarından olmayı başarıyor.

Opet – Kadın elinin değdiği her şey güzelleşir

İş hayatımda kadınların özellikle ağır işlerde çalışması konusundaki ön yargıyı konu alan reklam filmi, erkek çalışanlarının iş esnasında yapılan yanlışlıklar için birbirlerini sürekli ”usta kızar” şeklinde ikaz etmeleriyle başlıyor. Sonrasında çimentodan restorana birbirinden farklı iş kollarında geçen bu diyaloglarda ki ustalarının tamamının birer kadın olduğunu öğreniyoruz. Reklam ”kadın elinin değdiği her şey güzelleşir, tıpkı Opet gibi. Biz her zaman kadınlarımızın yanında, hayallerinin arkasındayız” mesajıyla son buluyor.

Coca Cola – Kıvanç Tatlıtuğ ile tadını çıkar 

Kıvanç Tatlıtuğ Coca Cola’nın marka yüzü olduktan sonraki ilk filminde karşımıza çıktı. Reklam filminde bir otelin asansöründe görevli ile mahsur kalan Tatlıtuğ için, görevlinin ona Coca-Cola uzatmasıyla birlikte eğlenceli dakikalar başlıyor. Önce dans eden ikili daha sonra mahsur kaldıkları süre boyunca birlikte keyifli vakit geçiriyor. Markanın yurt dışında da benzer filmlerinin uyarlanması niteliğinde olan kampanyanın ilk filmi şimdiden 4,5 milyon izlenme rakamını aşmış durumda.

 

 

Eti Popkek – Popkek jingle’ına Eypio yorumu 

Son yılların en popüler rap sanatçılarından Eypio, Eti Popkek için kamera karşısına geçti. Markanın geçen yıl hazırladığı reklam filminin sonunda kısa da olsa bir jingle yer alıyordu. Tüketiciler tarafından oldukça sevilen jingle’a marka kayıtsız kalamadı ve sevilen bir diğer figür olan Eypio ile müziği tamamlayıp izleyicilere sundu. Filmde şarkının devam etmesini talep eden sosyal medya kullanıcıları yer aldı. Metroda çekilen reklam filmi tam 9 milyon izlenme sayısının üzerine çıktı.

Arçelik – Cem Yılmaz ile Çelik çifti bir arada!

Arçelik Ariv V 216 filmine olan sponsorluğunu bir de reklam  filmiyle taçlandırdı. Cem Yılmaz’ın büyük heyecanla beklenen sinema filminde yer alan robot 216 kadar olmasa da Arçelik’in maskotu olan Çelik çifti de oldukça seviliyor. Reklamda Cem Yılmaz Arçelik kahve makinesi ile hazırlanan kahveleri  Çelik çifti ile birlikte kadim dostu 216 geliyor ve eğlenceli diyaloglar başlıyor. Markanın evdeki ürünlerinin dışından da yönetilmesini sağlayan yeni HomeWhiz teknolojisinin de tanıtıldığı reklam 5 milyon izlenme rakamını aştı.

 

Vestel – Televizyonum hep en iyisi olsun! 

Sürekli gelişen teknolojinin hızını ne cebimizde telefon, ne masamızda ki bilgisayar ne de televizyonlarımız ayar uydurabiliyor. Hep en iyisi isterken, diğer bir yandan sürekli değiştirmenin maliyetinin de farkındayız. Vestel de bu noktadan yola çıkarak hazırladığı filmde kullanıcılarına güncel teknolojik televizyona sahip olmak için abonelik fırsatı sunuyor. Markanın ”V Hepyeni” adını verdiği  abonelik sisteminde 2 yılda bir televizyonunuz Vestel tarafından yenileniyor.

Turkcell – Sallayanlar kazanıyor

Turkcell’in yeni yıl öncesinde yayınladığı reklam filminde markanın maskotu emocanlar başrolde yer alıyor. Markanın tüketiciler tarafından oldukça sevilen kampanyası Salla Kazan’ı konu alan filmde Hepsi Grubun’un ‘Tavla’ şarkısının uyarlamasının jingle olduğunu görüyoruz. Turkcell’in Hesabım uygulamasını indiren kullanıcılar için telefonunu salladıklarında internet,sms gibi hediyeleri anlatan film 6,5 milyonun üzerinde bir izlenme oranına sahip.

Türk Telekom – Carrefoursa ile teknolojik iş birliği 

Türk Telekom’un Türkiye’nin en büyük market zincirlerinden Carrefoursa ile olan teknolojik iş birliğini anlatan reklam filmi ”Carrefoursa’nın işi ne zor.Türkiye’nin dört bir yanında yüzlerce market her şeyi taze taze sunacaksın, kolay mı?” sözleriyle başlıyor. Marka zincirinin operasyondan denetime bir çok kritik noktayı Türk Telekom’un sunduğu teknolojik çözümlerle kolaylaştırdığını anlatıyor. İki dev markanın iş birliğini anlatan film 2 milyon üzerinde izlenme ile ayın en çok izlenen sekizinci reklamı oluyor.

Kuveyt Türk – Güreşirken para transferi mi olur ?

Kuveyt Türk’ün mobil bankacılık aracılığı ile para göndermek istenilen kişinin cep numarasının yazılmasının yeterli olduğu yeni hizmetini anlatan reklam filminde, güreşen iki kişi yer alıyor. Gürecçilerden biri abisine nasıl para göndermesi gerektiğini kara kara düşünüp güreşe odaklanamazken, diğeri Kuveyt Türk’ün yeni hizmetini ona anlatıyor. Reklam filmi, banka müşterisinin abisine para gönderip tam oyuna odaklandığı anda nakavt edilişi ile bitiyor. Film 5 milyona yakın izlenme oranı ile bir banka reklamına göre iyi sayılabilecek bir sayıya sahip.

Garanti Bankası – Sıcacık bir yılbaşı reklamı 

Garanti Bankası’nın yılbaşı özelinde hazırladığı bu sıcacık reklam filminde karın yağmasını sabırsızlıkla bekleyen küçük bir kızın hikayesini anlatıyor. Küçük tatlı kız çocuğu her an karın yağmasını beklerken, bunun farkında olan ailesi filmin sonunda hayallerini gerçekleştiriyor ve kar makinesi ile onun hayaline ortak oluyor. İzleyicilerine sıcak ve samimi duygular hissettiren ve 5 milyonun üzerinde izlenen filmin müziğini Nil Karaibrahimgil ve Mehmet Erdem seslendiriyor.

 


1 Comment

Bir cevap yazın