Haccın Farzları ve Çeşitleri Nelerdir?

Haccın farzları nelerdir? Kıran haccı ne demek? Umre olmadan yapılan hac hangisidir? Bu soruların cevaplarını merak etmiş olabilirsiniz tek yapmanız gereken yazımızı okumak.

Haccın 3 farzı bulunmaktadır.
Bunlar,

- Hac öncesi ihrama girmek,
- Arafat’ta vakfeye durmak,
- Kabe’yi tavaf etmek şeklindedir.

Şeytan taşlamak, ihrama mikat mahalinden girmek, ihramın getirdiği yasaklara uymak hac ibadetinin en önemli vacipleri arasındadır.

İhram giyince iki rekat namaz kılmak, ihram öncesi hoş kokular sürünmek ve ihram sonrası süreçte her fırsatta telbiye getirmekise haccın sünnetleri arasında yer almaktadır.


Hac Yapılışı Bakımından 3'e Ayrılır

Haccın Çeşitleri;

İfrad Haccı

Umre olmadan yapılan hac olarak tabir edilen ifrad haccı esnasında hacı adayı ihrama girerken sadece hac yapmaya niyet eder. Sadece ifrad haccına niyet edenler, kurban kesmek ile yükümlü değildir.

Temettü Haccı

Kurban kesmenin vacip olduğu bu hac çeşidinde hacı adayı, hem umre hem de hac için ayrı ayrı ihrama girer.

Hacı adayı ilk olarak umre amacıyla ihrama girer, ibadetlerini tamamlar ve ihramdan çıkar. Ardından da tekrar ihrama girerek hac ibadetini yerine getirir.

Kıran Haccı

Hem haccın hem de umrenin tek bir ihramda yapılmasına Kıran haccı ismi verilir.

Hacı adayının kurban kesmekle mükellef olduğu bu hac çeşidi esnasında kişi, öncelikle ihrama girer ve ihramdan çıkmadan umre ibadetini gerçekleştirir. Sonra da hac vazifelerini yerine getirerek, ihramdan çıkar.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın