GÜVENLİ ASANSÖR SEÇİMİ KRİTERLERİ

 

Asansör ve yürüyen merdivenlere biniş bir kuruş olan Hollanda merkezleri liftinstituut dünyanın dört bir yanındaki asansör ve yürüyen merdivenlerin Avrupa ve Dünya standartlarına uygunluğunu kontrol ediyor. Liftinstituut asansör ve yürüyen merdivenle seçim, montaj ve periyodik bakım süreçleriyle ilgili tüm karar vericileri ve kullanıcılar için kılavuz hazırladı ve güvenli asansörün özelliklerini sıraladı.

STANTLARDA UYGUN OLUNMALIDIR:

*Asansörlerde can kaybına, yaralanmaya ve maddi hasarları neden olabilen üzücü kazaları zemin hazırlamak Adana asansörler mutlaka yasal mevzuatlara ve stantlara uygun olmalı.

* Asansörler; proje ve uygulama tasarımı aşamasında imalatını, imalatından bakım aşamasına, bakımından periyodik kontrol aşamasına kadar denetlenmeli. Üretime kanun tüzük, yönetmelik ve stantlara uyygun olarak yapılmalıdır.

BELGELERİ TAM OLMALIDIR:

* Sistemlerinin kurulması, eğitimlerin, tasarımla uygulama yönetiminin, kurulma ve teslim sürecindeki son kontrollerini tarafsız ve bağımsız bir kuruluş tarafından kontrol edildigden ve belgelendiginden emin olunmalıdır.

* Zamanla ortaya çıkabilecek ve kazalara neden olabilecek mekanik hasar, aşınma ve risklere karşı her yıl asansör kontrolleri yaptırılmalıdır. Ayrıca aylık bakımlarda yıl içinde belirlenen periyotlarda yapılmalı. Bakın firmasının bu iş yapılabilecek yeterlilikte olduğunu gösteren CE uygunluk belgesi ve TSE hizmet yeterlilik belgesi istenmeli.

FREN SİSTEMİ VE KUYUYA DİKKAT:

*Asansör kazalarının en önemli nedenlerinden biri fren sisteminden kaynaklanan sorunlar oluyor.

* Bu nedenle fren sistemleri sürekli kontrol edilmeli bakımları yapılmalıdır.

* Asansör kuyuları güvenlik açısından büyük önem taşıyor. Bu nedenle asansör kuyuları güvenli bir şekilde tasarlanmalı kesinlikle yanıcı maddeler bulundurulmamalıdır.

* Yük asansörlerinde dengesiz koyulan yükler kazaları neden olabiliyor. Bu nedenle yükle, kabine dengeli ve düzgün bir şekilde konulmalıdır. Yük sisteminin dengeli olup olmadığı ve çalışıp çalışmadığı kontrol edilmeli.

KURTARMA YÖNERGELERİNİ İNCELEYİN:

* İç kapısı olmayan kabinler;özellikle tekerlekli sandalye, bebek arabası kullanan kişiler ve çocuklar için büyük risk taşıyor. Bu nedenle mümkün olduğunca iç kapısı olan asansörler tercih edilmeli iç kapısı olmayan kabinesi kadın ile duvar arası insan ve eşyaları sıkışmasını önlemek için dışın perdesi veya eşit kontağı konulmalı.

* Herhangi bir yangın veya deprem sırasın asansör kullanılmamalı , yangın merdivenleri tercih edilmeli. Asansör boşluğu kesinlikle yanıcı maddeler bulundurulmamalı .
* Ara katlarda kabın içinde mahsur kalan kişiler kurtarma yönergelerine ara katlarda kabın içinde mahsur kalan kişiler, kurtarma yönergelerine uyularak bilinçli bir şeykilde kabinden çıkarılmalı. Bu nedenle kurtarma işlemi makine - motor grubu üzerindeki el feneri yardımı ile ve kurtarma eğitimi alınmış işler tarafından yapılmalı.

KABİN KAPİSİNDA IŞIN PERDESİ:

* Otomatik kapı asansörlerde, kapının giriş- çıkış sırasına kullanıcıları sıkıştırması riskini ortadan kaldırmak için Işın perdesi konulmalı. Işın perdesinin çalışır durumda olup olmadığı kontrol edilmeli.

* Asansörün kullanılan sakıncalı bir durum görülmesi halinde asansörün enerjisi kapatılmalı ve yetkili servis dışında kimse müdahale etmemeli.

 

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın