GUT NEDİR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR?

 

Gut Nedir?

Gut belirtileri oldukça yaygın bir hastalıktır ve erkeklerde daha yaygındır. Gut, eklemlerdeki ürik asit kristallerinin birikmesinden kaynaklanır. Vücuttaki herhangi bir eklem etkilenebilir, ancak en yaygın olanı baştadır. Aynı zamanda sadece bir eklemde olması yaygındır, ancak bazen aynı anda birden fazla eklem etkilenebilir. Tanı, yaralı eklemi çevreleyen sıvıdan alınan bir örnekle mikroskop altında ürik asit kristallerinin görülmesiyle konur.

Gut Neden Olur?

Çok fazla kırmızı et ve balık tüketmek, çok fazla alkol almak, kandaki yüksek ürik asit seviyesi, yaralanmalar veya ameliyat geçirmek. Ağrı atakları sırasında tedavi mekanizması analjezik almaktır; Doğru tedavi yöntemini seçmek, kişinin vücut yapısına bağlıdır:

Kolşisin, adville, kortizon; kullanımı, yaralı eklemin içinde oral hap veya iğneler şeklinde olabilir. Gut ataklarının önlenmesi, zelorik tedavi gibi kandaki ürik asit düzeyini azaltan tedavilerin kullanılmasıdır, ancak bu tedavi, eklemlerde ürik asit birikimi sırasında alındığında ağrıyı arttırabileceğinden akut atakların geçişinden sonra alınır.

İlaçlar ve Alternatif Tıp Kullanın.

Etkilenen eklem üzerinde soğuk su kompresleri kullanın, ağrı ve şişliğin giderilmesinde yararlıdır. Kendinizi hareket ettirmeye teşvik edin ve sadece akut nöbet durumunda tembellikten uzak durun, yaralı eklemin dinlenmesi ve hareket etmemesi tavsiye edilir. Kandaki ürik asitte artışa neden olan ilaçlardan kaçının. 6 ayda bir kandaki ürik asit analizini yapın. Folik asit, ürik asit gövdesinin üretiminden sorumlu olan enzimin (ksantin oksidaz) etkisini engellemeye çalışır. E vitamini tüketin, anti-inflamatuardır ve günlük 400-800 IU’luk bir doz reçete edilir. Kan dolaşımındaki idrar asidide aşırı kilo verir, kilo vermek için katı diyetlerden kaçının ve ideal kilonuzu koruyun. Bol miktarda temiz su tüketin, sıvılar ürik asit çıkışını teşvik eder Gut meydana geldiğinde iki hafta pişmemiş meyve ve sebze yiyin . Yemek suları yararlıdır, en iyisi dondurulmuş veya taze vişne suyu ve damıtılmış su ile seyreltilmiş kereviz suyudur. Bol miktarda kiraz ve çilek yiyin, ürik asitlere eşdeğerdirler. Tahıl, tohum ve fındık yiyin . Her zaman pirüre olmayan bir diyet yiyin, posalar ürik asit oluşumuna katkıda bulunan organik bileşiklerdir.

Gut tedavisinde tüketilmesi gereken gıdalar: hamsi, kuşkonmaz, et suyu, soslar, et , mantar, midye, sardalya. Alkol almayın, ürik asitleri artırırlar ve bu asit tamamen önlenmelidir. Kızartılmış gıdalar, kavrulmuş fıstıklar veya yağ içeren başka yiyecekler yemeyin. Vücut yağlandığında E vitaminini tahrip ederek, ürik asit miktarının artmasına neden olur. Kek ve krep gibi yağlı yiyeceklerden kaçının ve beyaz un yemeyin. Kafein, brokoli, fasulye veya kuru fasulye, mercimek, balık, yumurta, yulaf ezmesi, bezelye, tavuk, ıspanak ve maya gibi ürünlerin alımını azaltın.

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

 


Bir cevap yazın