GÜRÜLTÜYÜ YUTAN KAR TANELERİ

Kar yağarken hayal ettiğimizde genellikle daha sakin ve dingin bir ortam ve çevre düşleriz işte sebebi...

Kar yağarken gürültüye neden olan insan ve vb. çevresel faktörlerin faaliyet alanlarının kısıtlanması ve bunun yanı sıra kar tanelerinin yapısı kar yağarken çevrenin daha sessiz olmasını sağlamasıdır.

Kar buz kristallerinin bir araya gelmesiyle oluşur ve yeni yağmış kar tanelerinin yüzeyinin gözenekli yapısı karın ses dalgalarını soğurmasına imkân verir. Ses, havada basınç dalgaları oluşturarak ilerler. Bu dalgalar enerjinin çarpışmalar yoluyla molekülden moleküle aktarılması sayesinde çok uzak mesafelere ulaşabilir. Gözenekli yapıya sahip malzemelerde ise enerjinin bir kısmı yansımak yerine malzemenin katı bölümleriyle etkileşerek soğurulur.

Karın bu özelliği yapısıyla ve yağdığı zamanla yakından ilgilidir. Çünkü zaman ve hava koşulları kar tanelerinin yüzeyinin yapısında değişikliklere neden olur. Yüzeydeki su kristalleri eriyip tekrar donduğunda kar taneleri daha sert ve pürüzsüz hale gelir ve böylece ses dalgalarını daha kolay yansıtır. Bu koşullarda ses dalgaları daha hızlı hareket eder ve ses daha net duyulur.

http://www.instagram.com/acikvnet

http://www.twitter.com/acikve_net

 


3 Yorum

Bir cevap yazın