Günümüze Uyarlanmış Osmanlı Yemekleri: Nohutlu Pilav

Fatih Devri Yemeklerin'de yer alan bu bakliyatlı pilav, günümüzde de çok sevilen bir yemektir. Ancak bugün nohut ve pilav ayrı ayrı pişirilip serviste birleştiriliyor ve meşhur "pilav üstü" oluyor. Oysa eski tarihlerde bir gün önceden az haşlanmış et ve nohut, çiğ pirinçle harmanlanıp pişiriliyor, böylece tatların iyice kaynaşması sağlanıyordu. Osmanlı mutfağında sebze ve bakliyatlar pişirilen çok çeşitli pilavlar var: Taze baklalı, patlıcanlı, mercimekli ya da börülceli pilav gibi.

6 Kişilik

500 gram koyun gerdanı
1/2 bardak nohut
1 bardak Pirinç
2 bardak et suyu
4 kaşık tereyağı
2 büyük soğan
1 tatlı kaşığı safran
1 kahve fincanı gül suyu, safran için
1 kaşık bal
Tuz

Yapılışı:

Nohutları geceden ıslatın.

Ertesi gün kaynatın. Fazla yumuşamadan ateşten alın. Süzün, kabuklarını elinizden geldiğince ayıklayın ve ağzı kapalı bir kapta bekletin.

Safranı birkaç saat öncesinden, bir kahve fincanı gül suyu içinde demlendirin, rengini ve kokusunu salsın.

Pirinci 30 dakika tuzlu ılık suda beklettikten sonra iyice yıkayıp süzün.
Gerdanı, 4 bardak su ve 1 tatlı kaşığı tuz ile, etler kemiklerden ayrılıncaya kadar, yaklaşık 1-1,5 saat kaynatın. Etler kaynarken suyun üstünde biriken köpükleri temizlemeyi unutmayın.

Pişen etlerin kemiklerini ayıklayıp suyunu süzün, iki bardak et suyu ayırın.

Soğanları yemeklik doğrayın.

Pilavı pişireceğiniz tencerede iki kaşık yağla soğanları kavurun. Soğanlar yumuşayınca eti ilave edin. 10 dakika daha kavurun.

Sonra nohutları ekleyin. Bir iki çevirin, ölçülü et suyunu ekleyin, tuzunu katın ve 20-25 dakika hafif ateşte pişirin.

Tencereye geri kalan yağı, balı ve safranı ekleyin güzelce karıştırın ve pirinci salın.

Karşılaşacağınız manzaradan korkmayın.:-) Tencerenin kapağını kapatın ve yemeğin çorba görüntüsü kayboluncaya kadar, orta ateşte yaklaşık 10 15 dakika pişirin. Pirinç, suyunu çekince, tencerenin ağzını bir peçete ile örtün ve iyice kısık ateşte 30 dakika demlendirin.

Tencereyi ateşten alın, pilavın biraz dinlenmesini bekleyin ve hiç karıştırmadan, hatta en iyisi, pişirdiğiniz kapla sofraya getirin.

Eğer safranınız yoksa, pilav, nohutlu olduğu için zerdeçal kullanabilirsiniz. Zerdeçal, nohutlu yemeklere çok yakışıyor.

Osmanlı yemek tartarifl için tıklayınız

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

1 Yorum

Bir cevap yazın