Günümüze Uyarlanmış Osmanlı Yemekleri: Kaygana

Kaygana, Osmanlı mutfağının tatlı ya da tuzlu omletidir. Çocukluğumuzda yemeği beğenmeyip yemem de yemem diye tutturunca, annanem hemen bir kaygana yapı verirdi. Şekerlisini, peynirlisini, ben de bayıla bayıla yerdim. Kayganayı Şirvani'nin tarifleri arasında görünce şaşırdım; doğrusu köklerinin bu kadar eskiye gittiğini düşünmemiştim. Tarif o gün bugün aynı. Kaygananın çeşitlemeleri bol. Yumurtanın içine ekmek koyarsan ekmek kayganası, hamsi koyarsan hamsi kayganası, patlıcan koyarsam patlıcan kayganası olur. Bugün Anadolu'nun pek çok yöresinde hala yaygın olan kaygana, kentler için artık unutulmuş bir yiyeceğin adı. Şimdi bu güzel lezzetin tarifine bir bakalım.

4 Kişilik

6 yumurta
2 kaşık un
4 kaşık su veya süt
tuz

Kızartmak İçin

Tereyağı ya da sıvı yağ.

İçine ve üzerine (isteğe göre)

Bal
Peynir
Patlıcan vs.

Yapılışı:

Derin bir kaba önce unu koyun ve devamlı karıştırarak teker teker yumurtaları kırın. Su ile karışımı inceltin, azıcık tuz atıp iyice çırpın.

Bir tavada yağı kızdırın, hazırladığınız boza kıvamındaki bulamaçtan dolu dolu bir kepçe alıp tavaya güzelce yayın. Bir tarafı kızarınca çevirip öbür tarafını da kızartın.

Tüm malzemelerinizi bu şekilde kızarttıktan sonra aralarına peynir, bal ve ceviz koyup üçer dörder istifleyin ya da Batı mutfağında kreplerin yapıldığı gibi, tek tek sigara böreği gibi sarın

Kayganaya, çeşitli sebzeler, meyveler, reçeller, hatta Karadeniz mutfağında yapıldığı gibi, hamsi katarak, çok değişik tatlar elde edebilirsiniz.

Afiyet olsun...

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


1 Yorum

Bir cevap yazın