Günümüze Uyarlanmış Osmanlı Yemekleri: Hünkar Beğendi

"Hünkar beğendi" ya da günümüzde kısaca "Beğendi" denilen patlıcan püresinin Osmanlı mutfağına ne zaman girdiğini bulmak mümkün olmadı elimizdeki kaynaklarda adı geçmiyor. Sadece Mehmet Kamil, "Kavurmalı Patlıcan" tarifinde, beğendi ye benzeyen bir yemeği anlatıyor ve tarifi şöyle bitiriyor: "Ekseri katolik aşçıları patlıcanı böyle tabh ederler. Latif olur." Beğendi, Katolik aşçıların bir spesiyalitesi olsun, ya da olmasın, kesin olan bir şey var; o da, patlıcanın en leziz pişirme yöntemlerinden biri olduğu.

6 Kişilik

4 orta boy bostan patlıcanı
1 kahve fincanı un
6 kaşık tereyağı
2 bardak süt
Tuz

Yapılışı:

Patlıcanları kuvvetli gaz ya da kömür ateşinde, kabukları yanıncaya kadar pişirin.

Pişen patlıcanları bir kesme tahtasını alınmakta önce saplarını kesip atın, keskin bir bıçakla uzunlamasına ikiye ayırın ve içlerini tahta bir kaşıkla boşaltın. Çekirdekli bölmelerini atın, etli bölmeleri bir kasede biriktirin. Yanmış kabukların patlıcana bulaşmamasına dikkat edin.

Bir tencerede yağı eritip unu katın veya kısık ateşte 2-3 dakika kavurun. Sonra sütü ekleyin ve koyu bir yeri bulamaç oluncaya kadar devamlı karıştırarak pişirin. Batı mutfağı terminolojisiyle bir "beşamel" hazırlayın.

Patlıcanları mümkünse tahta kaşıkla iyice ezin, beşameli ekleyin, tuzunu katın ve karıştıra karıştıra kısık ateşte 10 dakika pişirin.

Beğendiyi, salçalı ya da kızartma, her türlü et ve tavuk yanında servis edebilirsiniz.

Hünkar beğendinin lezzetli olması için patlıcanların taze ve çekirdeksiz olmasına dikkat edin; ayrıca fırında değil ocak ateşinde ya da kömür de pişirin. Patlıcanın kokusunu bastıracak baharat ya da sert peynir kullanmayın. Bu yemeğin nefaseti, közlenmiş patlıcanın tadından ve kokusundan kaynaklanıyor.

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

1 Yorum

Bir cevap yazın