Güneş'in Gerçek Rengi Nedir?

Güneş'in gerçek rengi nedir?

Güneş diyince hepimizin aklına turuncu renge sahip dev bir gök cismi gelir. Ancak bu yanlış bir bilgidir. Günün farklı saatlerinde gökyüzüne baktığımızda Güneş'i farklı renklerde görürüz.

Mesela; ufka yakın bir konumdayken turuncu, daha yükseklere çıkınca sarı, en tepemizde konumlandığında ise bu gözümüze neredeyse beyaz olarak yansır. Bu durumun sebebi Güneş'ten Dünya'ya ulaşan ışığın atmosferde kurulmasıdır. Güneş ışınlarının gözümüze geliş açısına bağlı göre Güneş'in rengini görüşümüz de farklılaşır. Dolayısıyla Güneşin asıl rengini görebilmek için Dünya atmosferinin dışına çıkmak gerekir.

Genel olarak yıldızların rengi sıcaklıklarına bağlı olarak değişir. En soğuk yıldızlar kırmızı en sıcak yıldızlarsa mavi renklidir. Güneş ise beyaz renge sahiptir çünkü ışık tayfının görünür bölgesinin tamamında ışık yayar. Farklı renklerdeki bu ışıklar bir araya geldiği zaman insanlar tarafından beyaz olarak algılanır. Uluslararası Uzay istasyonu'ndan çekilen Güneş'in fotoğraflarında da aslında bu dev cismin beyaz renkli olduğu görülür.

Bir cevap yazın