GÜNDE 2-2,5 LİTRE SU İÇİN!

 

İnsan vücudundan normal koşullarda günlük ortalama 2,5 litre su kaybı oluyor. Bu nedenle günde ortalama 10-12 bardak (2 2,5 litre) su içilmesi gerekiyor.

Su, insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğe...
Yemek yemeden haftalarca yaşayabilen insan Su içmeden ancak birkaç gün yaşayabiliyor.İnsan vücudu için bu denli Önemli olan şu, zayıflamak isteyenlerin de vazgeçilmezi...Zayıf bir bedene kavuşmak hayal değil. Suyu günlük hayatınızda düzenli ve doğru tükettiğinizde zayıflayabilirsiniz.  Beslenme ve Diyet Uzmanları , besinlerin sindiriminden vücut ısısının denetimine kadar bir çok işlevi yerine getiren suyun zayıflama üzerindeki etkileri hakkında bilgi verdi.

AZ SU İÇMEK ZAYIFLAMAYI ENGELLİYOR

Yaz ayları yaklaştıkça artan sıcaklıkla birlikte vücudun su toplamaması için,bol miktarda su içmek gerekiyor. Su miktarında azalma oldukça,vücutta depolanan yağ miktarıda artmaya başlıyor. Ayrıca az su içen kişinin böbrekleri de iyi çalışmıyor. Böbreklerin görevini karaciğerr üstlenmek zorunda kalıyor. Bu durumda karaciğer daha az yağı enerjiye dönüştürebilir. Vücutta yaşanan bu dengeler zayıflamayı son derece olumsuz etkiliyor. Az içilen suyun zararı kadar, fazla içilen suyunda zararları var. Gereğinden çokfazla su içilmesi vücudun sıvı-elektrolit dengesini bozuyor. Toksik etki oluşturuyor ve su zehirlenmesine neden olabiliyor.

ÇAY VE KAHVE SUYUN YERİNİ TUTMAZ.

İçilen çay, kahve gibi içecekler, asla suyun yerine tutmayıp, vücuttan su atımını arttırıyor. Çay, kahve gibi besinlerin çoğunda doğal olarak bulunan Kafein uyarıcı özelliğe sahip.Yorgunluğu geciktiriyor ve duyarlı olan bireylerde uykusuzluğa neden olabiliyor.Ancak idrar yapınca etkisinden dolayı vücuttan su kaybına neden oluyor ve dolaşımda oluşturdukları bozukluklar nedeniyle selülit oluşumuna destek oluyorlar.

Yeşil Çay:

 

Yeşil çay,metabolizma hızını arttırarak yağ yakımında yardımcı oluyor.Çayın miktarı ve demine göre farklılık göstermekle birlikte günde 2-3 fincan yeşil çay tüketimi önerilebilecek günlük tüketim düzeyidir.

 

Bitki Çayları:

Karışık bitki çaylarını idrar yapıcı etkileri oldukça fazla.Ancak gündeki poşetten fazla tüketilmeleri vücutta su dengesini bozuyor.
Maden Suyu ve Sodaları: mineraller açısından zengin olmaları zayıflama diyetleri açısından bir avantaj olarak kabul edilse de,maden suyu ve soda yüksek oranda sodyum içeriyor. Bu nedenle Yüksek tansiyon hastalarının bu tür yiyeceklerden uzak durmaları gerekmektedir.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın