GÜN MANTAR GÜNÜ

Mantarlar her yerde-orman zemininde, bahçelerde ayaklarımızın altında yayılan şebekelerde. Dünyadaki en büyük organizma da-Oregon'un ünlü dağlarında, Blue Mountains'de. 96 kilometre kareden büyük bir alanı kapyalan bir yeraltı ağı aslında bir bal mantarı. Aslında bakarsanız mantarlar hakkında oldukça az şey biliniyor; tıbbi kullanımları da henüz emekleme aşamasında. Eskiden mantar, kalorisi ve besin değeri düşük bir gıda olarak görülüp  küçümsenirdi; oysa çoğu mantar oldukça besleyici. Biyokimyager ve bitki uzmanı Martin Powell'a göre birçok mantar, kanser ve demans gibi hastalıklardan mustarip insanların tedaviden daha iyi sonuçlar almalarını sağlayabilecek bileşenler üretiyor. Penn State Yararlı Bitki ve Mantar Besinleri Merkezi yöneticisi Robert Beelman, "Mantarlar, bitkilerden çok daha gizemli," diyor. Beelman yakın zamanda, bazı mantarlarda bulunan iki yaygın antioksidanın -ergotionein ve glutation-kalp hastalıkları ve Alzheimer gibi yaşlanmaya bağlı rahatsızlıklardan kurtulamaya yardımcı olabileceğini gösteren bir araştırma yürütmüş. Bazı mantar türleri halüsinojen özellikleriyle ünlü. Yazımda eklediğim mantarlar gibi bazılarıysa yalnızca şeflerin beğenisini toplamakta kalmıyor, ayrıcı iyileştirici özelliklere de sahip. Belki de gelecekte, bitkilerin yanı sıra mantarlar da süper gıdalar arasında yer alacak.

Inonotus obliquus

Çoğunlukla çayı yapılarak tüketilen bu mantar, sindirim bozuklukları ve sedef hastalığı tedavisinde kullanılıyordu. 1968 tarihli bir romanda kansere çare olarak övülüyordu.

Hericium americanum

Bazı araştırmalar, bu mantarın ve Hericlum cinsi diğer mantarların bilişsel sağlığı güçlendirdiğini söylüyor.

Grifola frondasa

Gastronomik ve klinik amaçlarla kullanılan bu mantar, kan şekerini düşürmeye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oluyor.

Ganoderma lucidum

Çin'de ölümsüzlük mantarı olarak bilinen bu mantar, geleneksel olarak ömrü uzatmak için kullanılmış; şimdilerdeyse alerji ve artrit tedavisinde kullanılıyor.

Hericium erinaceus

Beyindeki sinir gelişimine yardımcı olduğu için nörodejeneratif bozukluklarda yardımcı tedavi olarak kullanılabilir.

Pholiota adiposa 

Bu mantarın özütünü tüketmek, kanda yağ birikimine ve yüksek kolesterole karşı koruma sağlayabiliyor.

Pleurotus ostreatus 

Araştırmacılar, istiridye mantarı çeşitlerinin kolesterolü düşürmeye, C ve E vitamini seviyelerini artırmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

Pleurotus pulmonarius

Bu istiridye mantarı çeşidi kolay yetiştiriliyor, antioksidan içeriyor ve enflamasyon tedavisinde kullanılıyor.

Agrocybe aegerita

Bu mantarın antioksidan özelliklerinin, farelerde derideki kollajen miktarını artırdığı ve yaşlanmanın bazı etkilerini hafiflettiği biliniyor.

Pleurotus citrinopileatus

Pleurotus cinsi diğer istiridye mantarları gibi bu sarı mantarlar da antioksidan kaynağı olarak biliniyor.

Lentinula edodes

Bu mantarın özütü enjekte edilerek tümörlerin büyümesi yavaşlatılabiliyor ve kemoterapinin daha yararlı olması sağlanabiliyor.

http://www.instagram.com/acikvnet

http://www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın