Güçlü Kullanıcı Adı ve Şifre Oluşturmak İçin 3 Tavsiye

Online gizliliğimiz hiçbir zaman şuan olduğu kadar saldırıya açık olmamıştı. Akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar aracılığı ile ulaşabildiğimiz hassas bilgilerin boyutu düşünüldüğünde, güçlü bir kullanıcı adı ve şifre oluşturmak her zamankinden daha önemli hale geldi. Her uygulama ve web site için farklı bir isim ve şifre kullanmanın zor olduğunu düşünürsek kişisel bilgilerimizin büyük bir risk altında olduğunu söylemek yanlış olmaz. Kişisel bilgilerinizin size özel olarak kalması için burada size birkaç tavsiyede bulunacağız.

Kişisel Bilgilerinizi Kullanmayın

Kullanıcı adı ve şifre oluştururken kişisel bilgilerinizi kullanmak riskli mi? daha sonra hatırlamanız açısından kullanışlı olabilir ancak bunun çok riskli. Doğum günü tarihinizi, T.C. kimlik numaranızı veya diğer kişisel bilgilerinizi şifre olarak kullanmak size güvenli gelebilir ancak bu bilgileri ele geçirme imkanı olan herkes kişisel hesaplarınıza da erişebilir anlamına geliyor. Bunu düşünerek kişisel bilgilerinizi kullanıcı adı veya şifre olarak kullanmaktan kaçınınız.

Sembolleri Kullanırken Dikkatli Olun

Kullanıcı adı ve şifre oluştururken ortak bir alışkanlık da sembollerle ve numaralarla bir imza oluşturmaktır. Örneğin “şifre”nin “$!FR3” olarak yazılması gibi. Siber güvenlik uzmanları, bu tarz kullanıcı adı ve şifrelerin sadece harf kullanılanlardan daha güvenli olsa bile yine de çok güvenilir olmadığının üzerinde duruyor.

Farklı Kombinasyonlar ve Kasıtlı “ Yazım Hataları” Kullanın


En güçlü kullanıcı adı ve şifreyi oluşturmak için en iyi seçenek nedir? Büyük ve küçük harflerle, sayılarla ve sembollerle bir kombinasyon oluşturmaktır. (Örneğin H11ccc55*?! Gibi) Bu tür kombinasyonlar kullanıcı adınızı ve şifrenizi tahmin edilmesi zor bir hale getirir. Aynı şekilde kasıtlı olarak yapacağınız yazım yanlışları da kullanıcı adınızı ve şifrenizi daha güçlü hale getirebilir. Yani kullanacağınız kelimelerde bazı harfleri değiştirerek, bu kelimelerden bazı harfleri çıkararak veya yeni harf ekleyerek kullanıcı adınızı ve şifrenizi hackerların şifre kırıcı sözlükleri için kırılması zor bir hale getirebilirsiniz.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın