Grip ve Zatürre aşısını kimler yaptırmalıdır?

Grip ve Zatürre Aşısını
Kimler Yaptırmalıdır?

Grip Aşısını Kimler Olması Gerekir?

Grib Nedir?

Grib, enflüanza olarak da bilinen, bulaşıcı virüs enfeksiyonudur.

Grip semptomunda ateş, eklem ağrıları, titreme, halsizlik, yorgunluk, solunum yolları, baş ağrısı, karında bazı belirtiler olarak görülen akut gibi belirtiler gösteren bulaşıcı virüs enfeksiyonu olarak seyreder.

Zatürre Nedir?

Zatürree, Pnömoni olarak da bilinir, mikroorganizma bulaşması, yabancı maddeciklerin solunum yoluna kaçması ya da ışınıma maruz kalma sonucunda akciğer dokusunun iltihaplanarak süngersi yapısını yitirmesine neden olan hastalıktır.

Doğrudan virüs enfeksiyonundan kaynaklanan zatürreeye rastlanırsa da, virüsler genellikle akciğerlerde bakteri enfeksiyonunun gelişmesi için elverişli ortamı hazırlar.

Grib Aşısını Kimler Yaptırmalıdır?

Grip Aşısı

Bu yıl grip aşısını Sağlık Bakanlığı yüksek kurul üyesi doktorunun açıkladığına göre ülkemizde yaşayan kronik rahatsızlığı olan risk grubundaki kişilerin grip aşısı olmasını gerektiğini açıkça ifade etti.

Zatürre Aşısını Kimler Yaptırmalıdır?

Zatürree Aşısı

Zatürre aşısını ise 6 aylık bebekte dahil olmak üzere, erişkinler, yaşlılar, böbrek yetmezliği olanlar, risk grubu insanlar, kronik hastalığı olan hastalar, özellikle 65 yaş üstü vatandaşımızın genelinin olması bu pandemi sürecinde çok önemli olduğunu Sağlık Bakanlığı doktoru özellikle vurgu yaptılar.

Eylül ayı ile artık sonbahara girdik ve önümüzdeki kış ayları grip vakalarının en çok görüldüğü mevsimdir. Gripte görülen bulgular, ateş, vücut ağrıları, öksürük gibi bulgular 5-7 gün sonrasında geçmiyorsa mutlaka bir hastaneye başvurulaması gerekiyor. Bu
covid+19 ya da başka enfeksiyon hastalıkları ve virüsleri hastanede tedavi edilmesi gereken viral yani bulaşıcı olan bir hastalıklardır.

Covid+19 psr testi yapılıp sonrasından  tomografi çekilerek corona olup olmadığı saptanır. Covid+19 pozitif olan hastalar durumuna göre evde 14 günlük bir karantina veya hastanede tedavi edilmektedir.

Normal gripte ateş parasetemol verildiğinde ateş düşerken, covid+19 ateşde bu ilaçlar malesef ki etki etmiyor.

Corona virüsundeki genel belirtiler ise şöyle seyretmektedir:

Ateş, öksürük, nefes darlığı bu üçlü bulgu harici,  yorgunluk, boğaz ağrısı, gözlerde kızarıklık, vücut ağrıları, aşırı eklem ağrıları, tad ve koku alamama, ciltte döküntüler, ishal, baş ağrısı, gibi şikayetleri genel belirtiler olarak karşımıza çıkıyor.

Covid+19 pcr testi pozitif olanlar bunu bazen hafif derecede, bazen orta derecede, bazen de ağır olarak solunum gençliği ve nefes darlığı çok ağır seyrederek bu semptomu geçiriyorlar.

Kişiden kişiye öksürük ve hapşırma solunuarak havaya yayılmakta olan virüs taşıdığı damlacıkların solunması yoluyla bulaşıyor.

Şu üç kuralı tekrar belirterek: Maske, sosyal mesafe, temizlik ve hiyjen kurallarına uyarak hem kendimizi hemde çevremizdeki kişileri bu bulaşıcı hastalıklara karşı koruyalım...

Sağlıklı günler dilerim...

 

Bir cevap yazın