Grip Sırasındaki Yüksek Ateş Düşürülmeli Mi?

İlaçlar, virüslere karşı mücadelede etkili değildirler, bu durumda tek yapılacak şey, vücudun direnç gücünün artırılmasıdır. Bu mücadelede, vücut ateşinin önemi büyüktür. Çünkü ateş hastalık yapıcı mikroplara karşı vücudun direnç reaksiyonudur.

Ateş, ısıya karşı dayanıksız bazı mikropları öldürür, bağışıklık sistemini harekete geçirir, bazı hormonların salgılanmasını arttırarak, vücudu dışarıdan giren yabancı maddelere karşı savaşa hazırlar.

 

Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar, 39 ve 40 derece ateşin vücudunun virüslere karşı savaşında en etkili ilaç olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacı doktorlara göre; ateş düşürüldüğünde tehlikeli sonuçlar ortaya çıkıyor. Grip sonrası kalp krizi neden olur? Virüs enfeksiyonunun kökü kazınacağı yerde, vücudun ateşi düşürülerek hedefi saptırılırsa, bu virüsler kaslara gidip orada yuvalanıyor. Virüsünün yuvalandığı yerlerden biri de kalp kasıdır. Özellikle, yaşlı kimselerde grip sonrası, kalp krizleri tehlikesi bu nedenle artıyor. Grip ayrıca beyinde, karaciğerde, böbreklerde de enfeksiyonlara yol açabilir.

Grip, bakteriyel süper enfeksiyonların ortaya çıkmasına da sebep olur, örneğin eski bir akciğer iltihabı, kızıl, tüberküloz, zona gibi hastalıklarda, grip sonrasında direnci zayıflamış vücutta, ortaya çıkan hastalıklardır. Bu gibi durumlarda doktorlar antibiyotik kullanımına başvururlar.

Grip sırasında ateşin düşürülmeye çalışılmasının açıklanan sakıncalarına karşın eğer ateş 39 40 derecelerin üzerine çıkarsa ilaç kullanmadan soğuksu kompresleri ile ateşin düşürülmesi gerekir.

 


Bir cevap yazın