Grib Nedir? Grib Nasıl Tedavi Edilir? Gribe Ne İyi Gelir?

Grib Nedir?

Grib, enflüanza olarak da bilinir, ateş, titreme, halsizlik, kaslarda ağrı, solunum yolları, baş ve karında çeşitli belirtilerle ortaya çıkan akut, bulaşıcı virüs enfeksiyonu.

Gribin etkeni olan miksoviruüsler A, B ve C olarak üç gruba, A grubu da kendi içinde A0, A1 (eskiden A') ve A2 (eskiden Asya miksovirüsü) olarak üç alt gruba ayrılır. Bu virüsler çoğu kez benzer belirtilere yol açarsa da antijen yapıları tümüyle farklıdır; bu nedenle bu tiplerden herhangi birinden ileri gelen enfeksiyon öbürlerine karşı bağışıklık kazandırmaz. Grip dalgalar halinde tüm dünyaya yayılan salgınlar oluşturur; A tipi iki ya da üç yılda, B tipi dört ya da beş yılda bir ortaya çıkma eğilimindedir; Asya gribi olarak bilinen A2 tipinin 1957'de Çin'de başladığı ve aynı yıl bütün dünyaya yayıldığı bilinmektedir. 

Grip, her yaşta görülen ve özelikle kış aylarında ortaya çıkan bir hastalıktır. İnsandan insana aksırık ve öksürükle havaya yayılan ve virüs taşıyan damlacıkların solunmasıyla bulaşır. Kendine özgü belirtileriyle birdenbire başlar ve akut dönemi üç dört gün sürer. Ölüm oranı hastalığa yol açan virüsün tipine göre değişirse de, genelde düşüktür. En yaygın ölüm nedeni, çeşitli hastalıklar nedeniyle güçsüz düşmüş yaşlılarda gribin başka bir hastalığa, örneğin zatürreeye dönüşmesidir.

Grib Nasıl Tedavi Edilir?

Gribin özel bir tedavisi yoktur; ağrıları gidermek ve ateş düşürmek için aspirin, kodein sülfat gibi ilaçlar kullanılır.

Tavuk embriyonlarında üretilip hastalık yapıcı etkisi zayıflatılmış viruslerle hazırlanan grip aşısı yaklaşık bir yıl süreyle bağışıklık sağlar. Grib virüsüne karşı aşırı duyarlı olan ya da hastalığın yol açabileceği komplikasyonları atlatamayacak kadar güçsüz olan kişilere her yıl aşı yapılması önerildiği halde sağlıklı kişilerde düzenli aşılamaya gerek duyulmaz.

Gribde Yapılması Gerekenler?

Grib olunca yapılacak olan en önemli şey ise tabiki de bol bol dinlemek, bol sıvı almak, kolejen yapısı yüksek yiyecekler; ilikli kemik suyu ve tavuk suyundan yapılmış çorbalar içmek, C vitamini olan yiyeceklerden tüketmek ve grip için iyi gelecek bitki çaylarından, zencefil, kuşburnu gibi çayları yapıp içerek, gribi biraz daha rahat ve çabuk geçmesini sağlamış olursunuz.

Gribe Ne İyi Gelir?

Grib İçin Kür:

1 lira madeni parası kadar iki adet taze nar kabuğu ve bir tatlı kaşığı hibiskus çayı içilmesi tavsiye edilir.

Bir demlikte bir bardak kaynayan suyun içerisine iki madeni para büyüklüğündeki taze nar kabuğu ve bir tatlı kaşığı hibiskus atılır ve 5 dakika ocakta hafif ateşte demlenmeye bırakılır. Daha sonra bir bardağa süzülerek biraz ılındıktan sonra afiyetle içilir. Sade içemeyenler için ve tatlandırmak için bal bir miktar süzme çiçek bal katılır.

Günde 2 defa öğleden önce ve öğleden sonra içilmesi tavsiye edilir.

Sağlıklı günler dilerim...

 

Bir cevap yazın