GÖZ YORGUNLUKLARINI GİDERMENİN PRATİK YOLLARI

 

Sağlık açısından gözler önemli bir göstergedir. Göz kapaklarının şekli, göz yuvarlağının rengi ve göz bebekleri, hastalıkların teşhisinde önemli işaretler verir.

Göze ait uyarı işaretleri

Şiş Göz Kapakları: Göz kapaklarının şiş olması tansiyonun geceleri çok fazla düşmüş olmasına işaret eder ve bunun sonucu olarak doku suyunun gözlerin çevresinde birikmesine sebep olur.

Gündüzleri bu şişlik inmezse, bu durum alerjiden veya böbreklerin fonksiyonunu gerektirdiği şekilde yapmamasından, vücutta su birikmesinden (ödem) ileri gelebilir.

Gözlerin Sarı Renk Alması : Gözün beyazı birden sarı bir renk aldığı takdirde gözlerdeki bu durum sarılık hastalığının başlangıcına işaret edebilir.

 

Kızaran Gözler : Gözlerin kızarması yüksek tansiyondan ileri gelebilir. Kıpkırmızı olmuş, yanan gözler çoğu kez bir uykusuzluk belirtisidir. Fakat bu durum aynı zamanda çok ciddi bir göz hastalığının belirtisi de olabilir. Bağ dokusu hassas olan insanların gözleri devamlı kırmızıdır. Bu durumun nedeni hafif bir bağ dokusu şişmesidir. Çok fazla çalışma, yanlış ışık veya yanlış gözlük de bağ dokusu ödemine neden olur. Gözlerin dış etkilerden korunup, yanlış ışıktan uzak durması sonucu bağ dokusu ödemenin bir iki günde yok olduğu görülecektir.

Kızarmış gözler çok daha ciddi göz hastalıklarının belirtisi olabilir. Bu nedenle hiç sebep yokken birdenbire gözü kızaran kişilerin hemen doktora görünmesinde yarar vardır.

Polenlere karşı alerjisi olanların her bahar gözleri kıpkırmızı olur ve alerjik bağ dokusu iltihabına yakalanırlar. Bu alerjilere karşı özel göz damlaları vardır.

Arpacık : Göz kapaklarında oluşan ter ve yağ dokusunun akut bir iltihabıdır. Doktorlar bu hastalığı kırmızı ışık ve antibiyotik ile tedavi eder. 3-5 gün içinde iltihap ortadan kalkar.

Saydam Tabakadaki Değişiklik : Göz bebeğinin üstündeki saydam tabakada beyaz renkli bir halka oluşmuşsa, bu durum yağ metabolizmasındaki bir bozukluğun işareti olabilir. Böyle bir durumda enfarktüs tehlikesi fazladır.

Göz Yuvarlaklarının Dışarı Doğru Fırlaması :Göz yuvarlakları normalin ötesinde dışarı doğru fırlamışsa, bu durum tiroit bezlerinin aşırı derece faaliyette olduğunu gösteren bir işarettir.

 

Gözlerde Ağrı Ve Görme Bozukluğu :Bu durum gözün, kornea denen dıştaki beyaz tabakasının iltihaplanması ile ortaya çıkar. Kornea iltihabına sebep olan oluşumların başında da herpes virüsleri ve çeşitli mantar türleri gelir.

Tedavi için doktorun vereceği bağ dokusunu sakinleştiren bir damla kullanılır. Ağrı kesiciler ve virüslere karşı etkili damlalar da vardır. Göz hastalıklarında gelişigüzel göz damlaları ile tedavi etmekten ve uzun süre damla kullanmaktan kaçınılmalı, mutlaka doktora gidilmelidir.

GÖZ JİMNASTİĞİ

Gözlerinizin yorulduğunu, zorlandığını hissettiğinizde kolaylıkla yapabileceğiniz birkaç egzersizle gözlerinizi rahatlatabilirsiniz. Bu egzersizler sayesinde göz kaslarınız güçlenecek, kan dolaşımınız hızlanacaktır. Bu yolla glokom denilen göz tansiyonunun artması gibi hastalıklara engel olabilirsiniz.

Yakın – Uzak :Görme kabiliyetini arttırmak için yapılan bir egzersiz. Elinizde tuttuğunuz küçük karakter diye yazılan bir yazı üzerinde dikkatinizi yoğunlaştırın. Daha sonra 10 metre kadar uzakta bulunan bir duvara bakın. Bir süre sonra dikkatinizi yakındaki yazı üzerinde topladıktan sonra yeniden duvara bakın. Bu hareketi ardarda 10 kez tekrarlayın.

Göz Kırpma : Gözlerinizin normal bir nem oranına kavuşması, temizlenmesi ve odaklanmanın en iyi şekilde yapılabilmesi için gözlerinizi yaş gelene kadar sürekli olarak kırpıştırın.

Dinlendirme :Avuç içlerinizle fazla bastırmadan gözlerinizi kapatın. Derin derin nefes alarak 10 dakika kadar bu şekilde gözlerinizi kapalı tuttun. Bir süre sonra ellerinizi ve gözlerinizi yavaş yavaş açarak ışığa alışmaya çalışın.

Dikkat : Gözlerin dikkatini artıran bir egzersizdir. Bir objeye baktıktan hemen sonra gözlerinizi kapatın onu karanlıkta yeniden görmeyi deneyin.
10 saniye süreyle gözleriniz kapandıktan sonra başka bir objeye bakarak aynı egzersizi 5 kez yenileyin.

Göz Hareketleri : Göz kaslarını harekete geçirerek güçlendirmek ve hareket kabiliyetini artırmak için 1 egzersiz. Beyaz bir duvara bakarak ve sadece gözlerinizi hareket ettirerek duvara hayali dik yatay diyagonal ve eğri çizgiler çizin. Her çizgi sonrasında gözlerinizi dinlendirmek için bir süre kapalı tutun.

Doğru Beslenme Gözler İçin Önemlidir

Beslenme biçimi ve türü ile organların sağlığı arasında yakın ilişki vardır.

Göz sağlığımız için dikkat etmeniz gereken noktalar

Bol miktarda balık ve beyaz etin yanı sıra bitkisel yağlar, patates pilav ve makarna da gözlerin dostları arasında yer almaktadır.

Şeker, rafine şeker ve bazı yiyeceklerden kaçının. Çikolata, şekerli içecek ve dondurma gibi besinler gözlerde istenmeyen rahatsızlıkların baş göstermesine neden olabilir. Alkolden kesinlikle uzak durulması gerekmektedir.

Doğal ve hafif gıdalar alınmalıdır. Katkı maddeleri ve boyalı gıdalar, retina için çok önemli olan kılcal damarlara zarar verir, görme bozukluklarına yol açabilir.

Sofranızdan sarımsak ve soğanı da kesinlikle eksik etmeyin. Göz tansiyonunu düşürmek için bu iki sebze acil durumlarda yararlanacak önemli ilk yardım malzemeleri arasında yer almaktadır.

A, B, C ve E vitaminlerinden bol miktarda almalısınız. Bu vitaminler, gözlerin bozulmasını ve kızarmasını engellemek açısından yararlı olacaktır.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net


Bir cevap yazın