Gökçeada'nın Tarihi ve Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

ÇANAKKALE'NİN ilçesi olan Gökçeada (İmroz diye de geçer.) Vadi, orman, kumsal tuz gölü, gölet, baraj, şelale, zeytinlikler, bağlar gibi çok çeşitli coğrafi özellikleri bünyesinde barındırmaktadır.

Gökçeada'nın tarihi özellikleri nelerdir?

İlyada Destanı'nda Homeros, deniz tanrısı Poseidon'un ülkesi İmroz'u Güney Ege'de bir yerlerde olarak tarif eder. Homeros'un tarif ettiği İmroz, Gökçeada ve Semendirek Adası'nın arası olarak kaynaklarda geçer. Aslında Homeros'un bahsettiği bu coğrafya mitolojideki çoğu efsanenin geçtiği yerlerin başında gelmektedir.

1. Dünya Savaşı'nda meşhur Yavuz Zırhlısının,  iki İngiliz gemisini batırdığı yer olan Kuzu Limanı da İmroz'un kuzeyinde yer alır. Bu nedenle Gökçeada, bir nevi 1.Dünya Savaşı'nın Osmanlı'da fiili olarak başlamasının ilk adımlarından birinin atıldığı yer olarak tarihi bir öneme de sahiptir.

Gökçeada, 11 ay boyunca sessizliğini korur. Yöre halkı tarafından doğanın keyfi sürülür. Ancak Ağustos ayında hareketlilik başlar. Çünlü her yıl Ağustos düzenlenen Meryem Ana Şenlikleri,  İstanbul ve Atina'dan gelenlerin yanı sıra Avusturalya, Brezilya, Amerika, ve Kanada gibi ülkelerde yaşayan turistleri Gökçeada'da buluşturur.

Gökçeada'nın coğrafi özellikleri nelerdir?

Gökçeada topraklarında kimyasal ilaç ve gübrelerin kullanılmamış olması, bu verimli adanın organik tarıma geçişini kolaylaştırmıştır. Gökçeada'da süt, biber salçası, peynir, kekik balı, yoğurt, sebze, meyve, reçel ve nar ekşisi organik olarak üretilir ve satılır.

Tepeköy, Gökçeada'nın su ihtiyacını karşılayan Zeytinli Barajı'nın yanında bulunur. Barbaros Hayrettin Paşa'nın 1538 Preveze Savaşı'ndan dönerken fırtınadan dolayı Tepeköy'ün altındaki bir koya sığındığı bilinir ve Barbaros'un gözdelerinden Kalyopi bu sırada ölür. Tepeköy halkı Barbaros'a yardım eder ve Kalyopi'ye bir cenaze töreni düzenler. Bu ilgiden çok memnun olan Barbaros, İstanbul'a döndüğünde, Kanuni Sultan Süleyman'dan İmroz halkını ödüllendirmesini ister. Bunun üzerine Kanuni de Gökçeada'yı vergiden muaf tutar. Vergiden muaf olan İmroz halkı çok sevinir ve Kalyopi'yi aziz mertebesine yükseltir ve Tepeköy'deki Aya Kalyopi Manastırı da onun adına halk tarafından inşa edilir.

Gökçeada, dünyanın ilk ve tek sakin (Cittaslow) adası olma özelliğine sahiptir. Cittaslow yani sakin şehir organizasyonu; küreselleşmenin şehirlerin kendine has dokusunu ve yerel özelliklerini ortadan kaldırmasını engellemek için ortaya çıkmış bir kentler birliği hareketidir. Gökçeada, 2011 yılında Cittaslow (Sakin Şehir) unvanını kazanır.

Ayrıca Gökçeada'daki Aydıncık Plajı sörf tutkunlarının vazgeçilmez adreslerinden biridir. Çünkü plaj esen rüzgârları hiçbir engel olmadan alıyor. Bu da sörf sporu için oldukça ideal olan rüzgârlı ama dalgasız bir deniz oluşturuyor. Yılda 300 gün sörf yapabilme koşullarını sağlayan Gökçeada'ya sörf tutkunları adeta akın ediyor.


www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın