Glüten Nedir? Glüten Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Glüten'in Yararları ve Zararları

Glüten, İngilizce "glue" kelimesinden türemiştir. Türkçe olarak yapışkan, tutkal anlamlarını karşılar. Buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bitkisel kaynaklı proteinler grubunu oluştururlar ve birbirlerine bağlandıkları anda elastik bir yapı oluştururlar, ismini de zaten bu elastik yapısından alırlar.

Glüten bulunduğu yiyeceklerin kıvamı tutturma görevi güder ve halsizlik, sindirim gibi bir çok rahatsızlığa sebep olabilir. Ayrıa çölyak hastalığı çekenlerin glüten içeren besinlerden uzak durması yahut dikkatli doktor tavsiyesi şeklinde kullanılması öneriliyor.

Gluten alerjisi belirtileri nelerdir?

✅Kabızlık
✅Steatorrhea (yağın dışkıda görülmesi)
✅Karın ağrısı
✅Aşırı gaz
✅Demir eksikliği anemisi
✅Kronik yorgunluk
✅Halsizlik
✅Kilo kaybı
✅Kemik ağrısı
✅Kolay kemik kırıkları
✅Deride karıncalanma ve uyuşma hissi
✅Yanma
✅Kaşınma
✅Deride renk değişikliği
✅Ödem
✅Baş ağrısı
✅Ciltte solgunluk
✅Anksiyete ve duyarlılık ✅Konsantrasyon güçlüğü

Glütenin Yararları ve Etkileri Nelerdir?

Glütensiz beslenmek yemeklerden sonra yaşanan şişkinliği büyük ölçüde azaltıyor. Bel bölgesi yağlanmasının önüne geçiyor. Ani ruh değişikliklerini önlüyor, depresyon ve kaygı azaltıyor. Sindirim sistemini düzeltirken, bağırsak hareketlerini de düzene sokuyor. Saçları ve tırnakları güçlendiriyor. Saç dökülmelerini ve tırnak kırılmalarını azaltıyor. Dengede kalmasını sağlayıp, kansızlığı önlüyor. Odak duygusunu ve konsantrasyonu geliştiriyor. Bağırsak kanseri riskini azaltıyor ve kan şekerini dengeliyor. Ani açlık ve tatlı krizlerinin önüne geçerek fazladan kilo almayı engelliyor.

Hangi Besinlerde Glüten Yok?

⏩Karabuğday ⏩Mısır, mısır ekmeği ve mısırdan yapılan yiyecekler ⏩Pirinç ve pirinç mamülleri ⏩Patates, kestane ve soya fasulyesi ⏩Bakliyatlar ⏩Sızma zeytinyağı, Hindistan cevizi, susam yağı ve fındık yağı ⏩Badem sütü, avokado ve zeytin ⏩İşlenmemiş, çiğ kuruyemişler ⏩Yumurta, karides, yengeç, istakoz ve midye ⏩Sebze ve meyveler

Glütensiz Beslenirken Nelere Dikkat Etmeli?

*İçeriğinde buğday, arpa yulaf ve çavdar olan gıdalar kesinlikle tüketilmemeli.

*İlaçlar doktora veya uzmana danışılmadan kullanılmamalıdır.

*Glüten yalnızca gıdalar arasında birbirine bulaşmaz. Evde ya da dışarıda gıda tüketirken, kullanılan kaşık, tencere, kap, fırın gibi, son ürüne temas eden tüm ekipmanların hijyenine dikkat edilmeli.

*Kozmetikler, şampuanlar ve ev temizleyici maddelerde yer alan glüten ağıza kaçma riski taşıdığından, kişisel bakım malzemelerinin de glutensiz olanları seçilmeli. Özellikle de ruj bazı makyaj malzemeleri ya da kremler de hassas çölyaklılara etkide bulunabiliyor.

*Kenarları yapışkanlı mektup zarflarında da gluten bulunduğundan, mektubu yapıştırmak için yalamayın.

1 Yorum

  1. Gluten aslinda herkese zararlı olmayan bir madde. Colyak hastalarinda kullanilmamasi gerekiyor. Sizin de makalenizde bahsettiginiz gibi colyak alerjisi olan kisilerde oldukca zor durumlar ortaya cikarabiliyor.

Bir cevap yazın