Gıda Takfiyeleri Gerçekten Yararlı Mı?

Vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler… Takviye edici gıdalar sanıldığı kadar işe yarıyor mu? Mucizevi hapları, tozları ve şifalı bitkileri mercek altına aldık. Gıda takviyelerinin zararları nelerdir? Gıda takviyelerinin faydaları var mı?

Bir eczaneye, sporcu besinleri satan bir mağazaya veya aktara girdiğinizde, onlarla karşılaşmamanız mümkün değil! Soğuk algınlığına iyi gelen, hafızayı güçlendiren, daha fazla enerji vadeden, stresi azaltan, gözlerinizi güçlendiren, kanseri uzak tutan, kalbinizi koruyan, sıra sıra dizili takviye edici gıdalar ve bitkisel ürünler… İnsan bunların hepsini kullanınca 100 yaşına kadar yaşarmış gibi geliyor. Peki bu haplar, tabletler, tozlar ve çaylar gerçekten vadettiklerini gerçekleştirebiliyor mu? Harvard Tıp Fakültesi’nde doçent olarak görev yapan iç hastalıkları uzmanı Dr. Pieter A. Cohen, bu 'şifalı' ürünlerin işe yaradığına dair çok az delil bulunduğunu söylüyor. Bunun da ötesinde, bazı tek bileşenli takviyelerin içerdiği mega dozların sağlığa zarar verebileceğine dair bulgular var.

Senaryo genelde şöyle işliyor: Yeni bir 'mucize' madde bir anda şöhret oluyor ve televizyonlarda konuşulmaya, haberlere konu olmaya başlıyor. Antioksidan beta karoteni örnek alalım. Tüketiciler bu maddeyi içeren takviyelere akın ediyor, satışlar patlıyor, sonra yavaş yavaş olumsuz haberler ortaya çıkmaya başlıyor. Örneğimize dönecek olursak, insanlar üzerinde yapılan uzun süreli araştırmalarda, beta karoten takviyesi kullananların ölüm riskinin genel olarak daha yüksek olduğu, hem takviye alıp hem sigara içenlerde akciğer kanseri vakalarının arttığı gözlendi.

 

Gizli tehlikeler 

Türkiye’de takviye edici gıdaların ruhsatlarını Tarım ve Orman Bakanlığı veriyor. Aslında takviye edici gıda adı altında zayıflatıcı, kilo verdirici, kilo aldırıcı, cinsel performans artırıcı, hastalık iyileştirici vb. niteliklerdeki hiçbir ürüne onay verilmiyor. Ama kaçak ürünlerin internette ve mağazalarda satıldığında, reklamlarının yapıldığına şahit oluyoruz. Öne sürdüğü iddialara dair bilimsel bir delil bulunmayan, hatta zararlı olduğu kanıtlanmış birçok bitkisel ürün de ruhsatsız bir şekilde çeşitli yerlerde satılıyor.

 


Bir cevap yazın