Gergedanın Özellikleri Nelerdir? Gergedan Çeşitleri Nelerdir?

Gergedan memeli sınıfına aittir ve beş türü vardır. Asya ve Afrika'da yaygın olarak yaşayan büyük hayvan tabiasıdır. Ancak neslinin tükenmesi ile tehdit edilmektedir. Gergedan, kalın derisi, iki boynuzu olan burnu ile karakterizedir. Sağlam, kısa bacakları ve üç parmağı vardır. Geceleri ve sabahları aktif olan bir hayvandır. Gündüz gölgede yatmayı tercih eder. Görme yeteneği zayıftır.

İşte gergedan hakkında bazı genel bilgiler :

Tüm gergedan türleri derisini soğutmak, güneş yanığı ve böcek ısırıklarından korumak için çamur veya toza batırır. Bazı derisi kalın gergedanların bağışıklıkları güçlü olduğu düşünebilir. Ancak hassas ve sürekli yara izleri olur. Gergedanların kulakları yalıtımlı olarak hareket edebilir. Biri öne bakarken diğer kulak arkaya bakar ve bir konsantrasyon gerektiğinde kulaklarını aynı yönde uzatabilir.

Gergedan iki Yunanca kelimeden türemiştir: ilk kelime "Gergedan", "burun" anlamına gelir ve ikinciside "ceros" yüzyıl anlamına gelir. Gergedan boynuzu gergedan türünün en uzunudur, 1,3 metre uzunluğundadır. Gergedan boynuzu, diğer memelilerin boynuzlarından farklıdır, çünkü içerden kemik çekirdeği içermemektedir, dıştan biraz yumuşaktır ve giyilebilirdir. Kırıldığında tekrar büyür.

Gergedanlar ve kuşlar karşılıklı olarak birbirlerine faydalıdır. Kuşlar gergedanların derileri ve kulakları üzerindeki parazitler üzerinde beslenir ve ardından onları avcıların yaklaşdıkları konusunda uyarırlar. Küçük bir gergedan doğumda 40 ila 64 kilogram arasındadır ve doğumdan kısa bir süre sonra ayağa kalkar ve 7-10 gün sonra katı yiyecekler yemeye başlar. Ancak yaşları dolana kadar emmeye devam ederler. (12-18) ay sonra anne, tekrar hamile kalmadığı sürece dört yıl çocuklarına bakar. Dişi gergedanların hamileliği 15-16 ay sürer, bunu takiben küçük bir yavru ya da nadir durumlarda iki yavru dünyaya gelir.

Gergedan Çeşitleri Nelerdir?

Beş tür gergedan vardır :

Beyaz Gergedan: Beyaz gergedan bilimsel bilinen Ceratotherium simum rengi beyaz değil griye yakındır. Afrika'da özellikle Güney Afrika, Zimbabwe, Swaziland, Tanzanya, Uganda, Botsvana, Namibya, Kenya'da yaşarlar. Ağırlıkları 1800 ile 2700 kg arasındadır. Yabani yaşamdaki beyaz gergedanların yaşama ortalaması 35-45 yaş arasında, bazen 50 yıla kadardır ve vahşi doğada sayıları 20,170 yükselmiştir, ancak hala yasadışı avlanma altındadırlar.

Kara Gergedanı: Kara gergedan bilimsel olarak Diceros bicornis olarak bilinir, ten rengi gridir. Afrika'da yaşarlar. Ağırlıkları 800-1350 kg arasındadır ve yaşam süreleri 30-40 yıl arasındadır. Bu hayvanlar içe dönük, ürkek ve beyaz gergedandan daha agresiftir. Kara gergedanların sayısı 1970 yılında 65.000 iken. Şimdilerde Namibya, Güney Afrika, Kenya, Tanzanya ve Zimbabve'de yaşayanlar 5.000'den azdır.

Hint Gergedanı: Bilimsel olarak Gergedan unicornis olarak bilinir. 1990'ların başında, Hint gergedan sayısı 200'den fazla değildi, ancak nesli tükenmekte olan türlerin korunması ve geliştirilmesi çabaları sayesinde , şu anda Hindistan ve Nepal'de nemli otlaklarda 3.333 kişi var. Hint gergedanı 1800-2700 kg arasındadır ve 40-50 yıl arasında vahşi doğada yaşarlar.

Sumatran Gergedanı: Bilimsel olarak hayatta kalan en küçük gergedan türü olan Diceohinus sumatrensis olarak bilinen bu tür Sumatra hanedanı olarak bilinir. Endonezya ve Malezya'da yalnızca 100 tür bulunur. Boynuzlarına olan talebin artması, doğal yaşam alanlarının tahrip olmasıyla sayıları azalmaktadır. Ağırlığı 600 ila 950 kg arasında değişir ve 30-45 yıl arasında vahşi yaşamda yaşarlar.

Javan Rhino Gergedanı: En çok nesli tükenmekte olan gergedan türü Rhinoceros sondaicus. Endonezya'nın Ujung Kowloon Ulusal Parkı'nda yaşarlar ve 50 tanedirler. Dişilerde burunlarında boynuz yoktur. Erkeklerde boynuz vardır ve uzun üst dudakları ağaç yapraklarını, dallarını yakalarlar ve otları otlayabilirler. Ayrıca 2.900-900 kg ağırlığındadırlar ve 30-45 yıl arası yaşarlar.

Gergedanların Sosyal Hayatı Nasıldır?
Gergedanlar küçük bölgelerde yaşarlar. Gergedanlar sınırlarına saygılı hayvanlar olarak nitelendirilir ve kuraklık dışında başka hiçbir erkek saldırmaz. Su elde etmek için bazı aşırılıklar meydana gelir, baskın erkek idrar ve gübre kazıklarıyla kendi bölgesini tanımlar ve bir saldırı gerçekleştiğinde ölümüne şiddetli bir şekilde savunur. Asyalı erkek gergedan türleri, dövüşmek için kuyruklarını kullanırlar; siyah beyaz Afrika türleri ise dişlerinin varlığından yoksundur. Bu yüzden savaşmak için boynuzlarını kullanırlar. Dişi gergedanlar erkeklerden bölgelerine göre daha toleranslı olarak farklılık gösterir ve diğer dişi bölgelerinde serbestçe seyahat edebilirler ve bölgeleri erkeklerden çok daha büyüktür. Bir dişi bölgesi birkaç erkek bölgesini içerebilir. Gergedanlar öfkelerini, korkularını veya diğer cinslerine çekiciliklerini ifade edebilirler.


Bir cevap yazın