Gergedan Virüsü Nedir? İşte Belirtileri ve Korunma Yolları

Sağlık Bakanlığı tespit çalışmaları için Adana, Ankara, Erzurum, İzmir, Kars ve İstanbul başta olmak 21 ilde görevli aile hekimlerinden kendilerine grip şüphesi ile başvuran hastalardan numune almaları istendi.

Bakanlık tarafından yapılan bu araştırmada gergedan virüsünün bulaştığı grip vakalarının genellikle 1-2 hafta içinde geçtiğini belirtildi ve bu virüsün yaşlılar, çocuklar ve diğer riskli gruplarda ağır komplikasyonlara hatta ölümlere bile neden olduğu açıklandı. Gelen numunelerin incelenmesi sonucunda hastaların % 45'inin halk arasında gergedan virüsü olarak bilinen Rhinovirüs olduğu ortaya çıktı.

Bakanlık gergedan virüsünün neden olduğu bu gripten korunmak için tavsiyelerde bulundu;

 • Hasta kişilerden tamamen uzak durulmalı
 • Grip benzeri hastalık geçirdiğinizde evde dinlenilmeli. Başkalarına bulaştırmamaya özen gösterilmeli.
 • Hastayken diğer insanlarla temas sınırlandırılmalı.
 • Aksırma, öksürme vb. virüsün yayılmasını sağlayacak salgısal şeyler esnasında burun ve ağız, kâğıt mendille kapatılmalı ve kâğıt mendil tek kullanımla çöpe atılmalı. Sabun ve suyla eller sık sık yıkanmalı.
 • Gergedan virüsünün en kolay bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmemeli.

"GERGEDAN VİRÜSÜ SOLUNUM YOLUYLA BULAŞIYOR"

Virüs solunum yoluyla bulaşıyor. Hastanın yakınındaki kişilerin havayı solumasıyla burun ve boğazdan giren virüs solunum yolu epiteline tutunuyor. Uzmanlar 12-72 saat arasındaki kuluçka süresi sonrasında kişide hastalığın belirtilerinin görüldüğünü belirtiyorlar ve akut başlayan belirtileri şöyle sıralıyorlar;

 • İlk belirtilerden olan burun kuruması ve
  karıncalanması ile başlıyor.
 • En sık rastlanan belirti ise boğaz ağrısı
 • Burun akıntısı, burunda dolgunluk ve tıkanma (Bu belirtiler 2-3 gün içinde artarak devam edebilir)
 • Baş ağrısı, kulaklarda, yüzde  basınç hissi
 • Tat ve kokuda azalma
 • Öksürük (hastaların yüzde 30'unda görünüyor.)
 • Boğuk ses, boğuk öksürük
 • Öksürük sonrası kusma ve halsizlik

"GERGEDAN VİRÜSÜ BAŞKA HASTALIKLARIN OLUŞMASINA ORTAM HAZIRLIYOR.''

Uzmanlar hastalığın bitiminde başka hastalıklara zemin hazırlayabildiği için dikkat edilmesi konusunda uyarıyor. Hastalık sonrası bu virüs sinüzit, orta kulak iltihabı, kronik bronşit ve KOAH'ın ortaya çıkmasında etkili.

Her yaşta görülebilen bu virüs belirtilerde yaşa göre farklı biçimlere giriyor.

Özellikle, bebeklerde yüksek ateşe, okul çağındaki çocuklarda kuru öksürük ve sulu burun akıntısına neden oluyor. Daha ileri yaşlarda ise zatürreye neden olabilir.

PEKİ GERGEDAN VİRÜSÜNDEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Uzmanlar, gergedan virüs enfeksiyonlarının genellikle hafif olduğunu ve kendi kendine geçtiğini söylüyor ve tedavinin önemini vurguluyorlar.  Hastalığın bulaşmasını
önlemeye yönelik tedbirlerin alınması gerektiğinin altını çiziyorlar. Mesela hastanın bulunduğu ortamın alkol bazlı dezenfekte edilmesini, ellerin sık sık yıkanmasını, burun ve boğazın kurumasını önlemek için ortamın neminin ayarlanması ve kesinlikte sigara, alkolün kullanılmaması gerektiğini söyleyen uzmanlar; doktor kontrolünde antihistaminikler, burun açıcı ilaçlar ve damlalar kullanılması gerektiğini de sözlerine  ekliyorlar.

Kaynak: Yeditepe Hastanesi / Sputniknews/ LabMedya


www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın