Geliştirilmiş beyin impilantı: Neuralink

İnsanlık tarihinin belki de dönüm noktalarından birine tanıklık ediyor olabiliriz. Adeta bir zamanlar bilimkurgu filmlerinde izlediğimiz çoğu şey günümüzde birer birer gerçekleşiyor. Dün gece Türkiye saati ile 01.00 sularında Tesla’nın kurucusu Elon Musk tarafından insan ve makine arasına fiziksel bir köprü atıldı.

Geliştirilmiş beyin impilantı: Neuralink

Elon Musk, bilgisayar ile insan arasındaki engeli aşmak için bir nöroteknoloji şirketi kurmuştu.

Bunu daha önce "insan beyni yakın gelecekte bilgisayara bağlanıyor" haberimizle duyurmuştuk.

İnsan beyni bilgisayara bağlanıyor

Sonunda merakla beklenen yeni tip buluşu internet ortamından canlı olarak yayınlandı. Musk’ın tanıttığı ve ‘’link’’ ismini verdiği bir bozuk para büyüklüğündeki cihaz kulağın arkasından insan saçının dörtte biri kalınlığındaki nano kablolarla insan beynine bağlanabilecek.

Henüz insan üzerinde denenmeyen ancak denek olarak kullanılan domuzlar üzerinde (-ki canlı yayında denendi) başarılı sonuç veren beyin impilantı link,  beyin aktivitelerini ölçebiliyor. Böylece beynin şimdiye kadar gizli kalmış tüm sırlarının haritalanması hedeflendiği gibi beyne gönderilen sinyaller ile de bir çok hastalığı tedavi edilebilmesi planlanıyor.

Örneğin; beyne gönderilen sinyallerle öncelikle ilaçlara ihtiyaç duymadan beynin kimyası değiştirilebilir ardından ruh hali düzeltilerek hasta depresyon tedavisi görebilir. Ya da omurilik felci geçirmiş birinin beyni ile omurları arasında köprü oluşturularak uzuvlarını tekrar kontrol etmesi sağlanabilir. Ayrıca klavyesiz düşünce ile yazabilme ihtimali pek çok yazarı da heyecanlandırıyor. Dil farklılığından kaynaklanan iletişim engelinin basit bir şekilde çözülebileceği düşüncesi yabancı dil öğrenmekte güçlük çekenler için umut verici oldu. Geliştiriciler ise en çok Black Mirror ‘’Senin Tüm Geçmişin’’ bölümünde olduğu gibi insanın yaşadığı önemli anların kaybedilebileceği ve tekrar izlenebileceğinden umutlu.

Neuralink özellikleri:

  • 23 mm çapa ve 8 mm inceliğinde
  • 1 gün boyunca yetebilecek batarya
  • Bluetooth ile çalışabilme

 

Dün gece canlı yayınlanan Neuralink tanıtımını izleyemeyenler için link: https://www.youtube.com/watch?v=DVvmgjBL74w&feature=youtu.be

Dün gece tanıtımı izleyenlerin adeta 2018 yapımı Upgrade filminin gerçekleşmeye başladığını düşündüren cihaz, pek çok komplo teorisine de kapı araladı. Komplo teorisyenleri bu gelişmeyi insanları kontrol etmenin ilk adımı olarak yorumladı. Bazı teorisyenler ise sonraki adımın güçlendirilmiş fiziki ve beyinsel aktiviteler olduğunu sonucun daha dayanıklı daha zeki ve daha yetenekli süper insanlara (homodeus) doğru gittiğini ifade etti.

Bu ifadeler akıllara ölmeden önce ‘’insanlığın sonunu süper insanlar getirecek’’ diyen Stephan Hawking’i getirdi. Hawking bu yüzyıl içerisinde insanlığın genetik mühendislikte ilerleyerek insanüstü bir ırk (süper insan) oluşacağını ve bu ırkın insanlığın sonunu getireceğini söylemişti.

Doktorlar ise bu gelişmeye mesafeli yaklaşıyor. İnsan vücudunun kendisinden olmayan bir şeyi kabul etmesinin çok zor olduğunu ağır enfeksiyon riski taşıdığını aktarıyorlar. Bakalım ilerde Descartes’in Kartezyum Dualizm’de de bahsettiği gibi zihin ile beden birbirinden ayrılacak mı?

ELON MUSK KİMDİR? PROJELERİ NELERDİR ?

Bir cevap yazın