GELİŞTİRİLEN YENİ YÖNTEM, DOĞAL GAZ REZERV MİKTARLARININ BELİRLENMESİNE YARDIMCI OLABİLİR

 

30'dan fazla devlet, yer altındaki doğalgazı barındıran şeyl formasyonlarına sahip.

Ancak endüstri uzmanları, içerideki doğalgazın ne kadar olduğu konusunda anlaşamıyor. Çünkü doğalgaz ve diğer hidrokarbonlar, henüz anlaşılmayan özelliklere sahip şehir kayaçlarındaki nano ölçekli, ölçülmesi zor gözeneklerin içinde bulunmaktadır.

Deloware Üniversitesi ve Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü'nden Yun Liu, "Şeyl gazının depolama kapasitesini tahmin etmek isterseniz bunları depolayan malzemeleri anlamanız gerekir"diyor.

Şimdi, bir araştırma ekibi nötron açılımı kullanarak, gözenekliliği materyallerin derinlerinde yüzey ve özelliklerinin çeşitliliğini ölçmek için yeni bir vazife olmayan yöntem geliştirdi.

Bu yöntem doğalgaz uzmanlarının, şehirler içindeki gözenekli yüzeyler üzerindeki bilişim dağılımını doğrudan hidrokarbonların depolanması ve taşınmasını etkileyerek inceleyerek şeyl örneklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Bu sonunda, numunelerin alındığı formasyondan gaz çıkarmak için zamana ve kaynağa yatırım yapıp yapmamaya karar vermelerine yardımcı olur.

Nature Communications dergisinde yayınlanan bu çalışmanın bulguları, nötron saçılması veya X-ışını saçılması kullanılarak bir çok gözenekli materyali anlamak için de kullanılabilir.

 

 

GÖZENEKLER ARAŞTIRMAK

Önemli olan gözeneklerin boyutu değil, yüzey yapısı ve yüzey kimyası, çünkü doğalgaz kaya içindeki her küçük gözenekli dış kenarlarla etkileşime girer. Gözeneklerin özellikleri, gazın oluşundan nasıl dışarıya bakacağını da belirler.

Bu gözenekleri anlamak için araştırma ekibi, doğalgaz gibi hidrokarbonların büyük kısmını şehirlerde depolayan organik madde olan izole edilmiş şeyl kerogeni örnekleri ile başlattı. KEROGEN'in içine bakmak için, küçük açılı nötron saçılımı yöntemini kullandılar. Nötron saçılması gözenekli materyalleri araştırmak için kullanılan diğer bir yaygın yöntemdir.

Daha sonra grup, farklı basınçlarda gaz emişli nötron saçılım sinyallerinin değişimini ölçtü. Nötron yoğunluğunun değişimi, numunenin içindeki yüzeylerini bilişim dağılımını yansıtmaktadır.

Bu yeni yöntem, yüzey heterojenliği gibi diğer yöntemlerin yapmadığı yeni bilgileri ortaya çıkarabilir. Basitçe ifade etmek gerekirse, araştırmacıların birlikte çalıştıklarını daha iyi anlamalarına yardımcı olan bilgiler sağlar. Bir siteden toplanan diğer bilgileri eklendiğinde, karar vermeye yardımcı olabilir.

Petrol alanında kullanılan diğer tekniklerden çoğu, örnek parametrelerin ortalama değerlerini hesaplar. Geliştirilen metot, malzeme özelliklerinin hem 'ortalama' hemde 'sapması' (dağılım genişliği) değerlerini tespit edebilmektedir.

Bu yöntem aynı zamanda çimento gibi pekçok başka meteryal üzerinde ve hatta kan gibi biyolojik materyaller üzerinde çalışabilir. Ekip, yöntemlerini yeni sistemleri uygulamak için sabırsızlanıyor.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın