GELECEĞİN OTONOM ŞEHİRLERİ

NEDEN ÖNEMLİ?

Toronto'da kurulmaya başlanan akıllı şehir konsepti teknoloji ve çağdaş şehri tasarımın bir araya getirerek çevre dostu akıllı şehirlerin hayata geçirilmesi için yeni yöntemler geliştirlimesini sağlayacak.

 

OLUMSUZ TARAFİ !

İlk etapta 5 bin kişinin yaşaması için planlanan bu şehri google yönetiyor. Proje harika görünse de veriye dayalı yönetimin demokratik olmadığı ortada. Şehrin yönetiminin bir teknoloji devinin elinde olması da kaygı yaratiyor.

 

NE YAPILDI?

Henüz eşyaların interneti ve akıllı evlere alışma aşamasındayken bu dönüşümün bir sonraki ayağı olan akıllı şehirler de ortaya çıkmaya başladı. Akıllı şehirlerin ilk öncüleri deneysel birer konsept olarak yaratılıyor. Anacak hayata geçirilmeye çalışanların bazılarında sürdürilenilen bir yaşam yaratma konusunda çeşitli sorunlarla karşılaşıldı. En büyük sorunsa sundukları imkanların çok pahalı olması. Kanda'nın Toronto şehrinde başlatılan Qyayside adlı fütüristik projedeyse önceki girişimleri kurulmaya çalışılıp sürdürülebilir sonuçlar alınmamış uygulamaların yerine farklı bir yaklaşım ortaya kondu. Google'a bağlı Alphabet şirketinin ortaya koyduğu SideWalk Labs ve kanada hükümetinin ortaklaşa yürüttüğü projeyle Toronto'nun kıyı bölgesine kurulcak olan Quayside; akıllı çevre dostu ve kapsayıcı bir yaşam alanı olarak tasarlanıyor.

 

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın