GELECEĞİ ŞEKİLLENDİRECEK 5 AKIM

 

Gelecekte nasıl besleneceğimiz günümüzde öne çıkmaya başlayan tüketici akımlarıyla şekilleniyor. Her yıl ABD ya da İngiltere’de gerçekleştirilen Geleceğin Gıda Teknolojisi Zirvesi’nde (Future of Food-Tech) bu yıl bir araya gelen yatırımcı, geleceğin gıda yönelimlerinin aşağıdaki ana akımlar üzerinden şekilleneceğini söylüyor.

Kişiselleştirme

Gıda endüstri, tüketicilerin bireysel beslenme ihtiyaçlarına yönelik üretim için kolları sıvadı. Artık nerdeyse tüm büyük üreticiler, kişiye özel beslenme alışkanlıklarına uygun gıdaları yaratmanın peşinde.
Bu alana büyüm yaptırım yapan şirketlerden Campbell’ın başlattığı” adrese teslim, ihtiyaca yönelik gıda “ gibi yeni girişimciler kişilerin metabolizmalarına be beslenme tarzlarına özgü gıdalar üretirken, bu hizmet alanlara, diledikleri takdirde nitelikli sağlık Ve beslenme uzmanları tarafından rehberlik hizmeti de sunuyor. Bilim insanları, şefler, tibbi danışmanlar ve araştırmacıları bir araya getirerek benzer hizmetler vermeye başlayan gıda üreticileri, bu yönelimin gıdanın geleceğini şekillendirecek en önemli faktörlerin başında geldiğini ve tüm üreticilerin kaçınılmaz bir zorunluluk olarak daha sağlıklı güven duyulan, faydalı ürünler üzerine yoğunlaşmak zorunda kalacağını söylüyor.
Gıda piyasası araştırmacıları konusunda öne çıkan New Nutrition Business ve Innova Marker Insights’a göre, gelecek kişiselleştirilmiş gıdada.
New Nutrition Business’ın yöneticisi julian Mellentin, “ Tüketiciler kontrolü tekrar ele geçiriyor. Kendi sağlıklı beslenme alışkanlıklarını yaratıp, kişisel tercihleri doğrultusunda hizmet almak istiyorlar. Çünkü diyet kişiye özeldir ve zaten bu nedenle herkese uygun olduğu söylenen beslenme önerileri artık eskisi kadar rağbet görmüyor” diyor.

Etik Üretim

Tüketiciler, kendi etik algılarına uygun olmayan üretim sistemlerine sırtlarını dönmeye başladı. Örneğin gıda endüstrisinin besi hayvanlarına eziyet ettiğini gösteren haberlerin neticesinde toplumsal bir hareket doğdu Ve “serbest gezen tavuk” diye bir tabir duymaya başladık. Sorun şu Ki; bize serbest gezen tavuk diye pazarlanan ürünlerin büyük kısmı hala üretimin gerçek doğasını gözler önüne sermekten uzak ve bu koşulların artık değişmesi gerekiyor.
Gıda endüstrisine yatırım yapanlar da bu gerçeğin farkında. Cargil Gıda’dan strateji ve yatırım yönetimi sorumlusu Sharon Walbert’a göre; “ Şirketler artık etik üretim modellerini hayata geçirecek yatırımlara yönelmeye başladı.”

Alternatif Proteinler

Laboratuvarda üretilmiş etle hazırlanan bir hamburger ya da patlıcan kullanılarak hazırlanan bir suşi tabağı...
Hangisini tercih edersiniz bilmiyoruz ama bunlar Geleceğin Gıda Teknolojisi Zirvesi’nde tanıtılan ürünler arasında yer alıyordu.
Et de artık tüketicilerin başlıca protein kaynağı olmaktan çıkacak gibi görünüyor. Mevcut akımlar içinde en dikkat çekenlerden biri olan farklı proteinlere yönelim, gelecekte birbirinden yaratıcı protein kaynaklarıyla karşı karşıya kalacağımızı gösteriyor.

Blockchain Teknolojisi

Blockchain‘in en önemli özelliği, her ürünün üretimi ve dağıtım ağına dair tüm detayların takip edelebiliyor oluşu. Örneğin satın aldığınız sütün hangi çiftlikte, hangi koşullar altında üretildiğini görüyor, size ulaşana dek nerelerden geçtiğini biliyorsunuz.
“Dürüst ticari geri getirecek” denilen Blockhain Teknolojisinin, tedarik zinciri yönetiminden gıda güvenliğine dek birçok alanda olumlu dönüşümler yaratacağı tahmin edilmekte.

Gıda Girişimciliği

Yenilikçi gıda sektörü, girişimcilerin en çok ilgisini çeken, hatta gözlerini kamaştıran başlıca yatırım alanlarından birine dönüştü. Sebebi belli; gıda en düstrisi değişmeye mahküm ve teknolojinin sınırlarını zorlayacak gerçekleştirilecek bu değişimin hangi akımlarla şekilleneceği de orataya çıkmaya başladı.
2015 yılında 5.7 milyar dolarlık yatırımla bir rekor kırıldı. Yatırımların çoğu sentetik biyoloji alanında gerçekleştiriliyor ve protein üretimine yoğunlaşıyor. Yepyeni gıda ürünleriyle karşı karşıyayız.
Tüketiciler çevreye ya da hayvanlara verilen zararı önemsiyor ve olumsuz üretim koşullarına karşı bi tavır sergiliyor olsalar da doğal Ve Çevreye saygılı üretim ürünlerin fiyatlarını artırırken, teknoloji ilerledikçe örneğin sentetik biyolojiyle elde edilen laboratuvar üretimi gıda malzemelerinin fiyatı gün be gün düşüyor.

Bir cevap yazın