Geçmişten Bugüne Unutulmayan Kraliyet Gelinlikleri

Aşkları, asaletleri, gösterişleri ve skandalları ile dikkatleri üzerine toplayan hatta entrikaları dizilere konu olan kraliyet ailelerinin düğünleri dünya tarafından merakla takip ediliyor. Özellikle gelinlerin nasıl bir gelinlik tercih edeceği tüm moda dünyasında merak uyandırıyor. Hazır yaz gelmişken belki yeni evlenecek çiftlere ilham olması umuduyla akıllara kazınan kraliyet gelinlerinin ikonik gelinliklerini derledik...

İngiltere Kraliçesi 2.Elizabeth ve Prens Philip
Mountbatten (1947)

İngiltere Kraliçesi 2.Elizabeth ile Prens Philip Mountbatten 20 Kasım 1947'de dünya evine girdi. O zamanlar henüz daha bir prenses olan Elizabeth'in üzerindeki bu gelinlik düğünden 3 ay önce tasarlanmaya ve dikilmeye başlandı. Gelinlik, Norman Hartnell imzasını taşıyor ve üzerinde 10 bin inci tanesi barındırıyordu. 15 metre uzunluğundaki duvağı ve uzun kollarının ardından açan çiçekleri ile, İngiltere'nin uzun savaşların ardından yeniden doğuşunu ve gelişimini ifade ediyordu.

Monako Prensesi Grace Kelly ve
Prens Rainier (1956)

Nefes kesen zarafeti ve kalpleri hızlandıran Hollywood geçmişiyle Grace Kelly, günümüzde halen gelmiş geçmiş en güzel gelin olarak anılıyor. İpek tafta üzerine ufak inciler işli dantel gelinlik lendisinden sonraki birçok kraliyet gelinine ilham verdi. Ancak gelinliğe esas damgasını vuran detay ise yüzünün güzelliğini çerçeveleyen uçları işli incecik tül duvağıydı. Monako Prensesi'nin gelinliğini MGM Stüdyoları, Oscar ödüllü kostüm tasarımcısı Helen Rose'a dikti ve kendisine hediye etti.

Gelinlik, bugün Philedelphia Sanat Müzesi'nde sergileniyor.

Kraliçe Süreyya ve İran Şahı Muhammet Rıza
Pehlevi (1951)

İran Prensesi Süreyya, 12 Şubat 1951'de Şah Muhammet Rıza Pehlevi ile Tahran'daki Mermer Saray'da dünya evine girdi. Prenses Süreyya'nın Paris'ten sipariş edilen Dior tasarımı gelinliği 20 bin kuş tüyü, 6 bin pırlanta ve incilerle süslüydü. Gelinliğin sadece kuyruğu 10 kg, toplam ağırlığı ise 25 kilograma yaklaşıyordu.

Prenses Diana ve Galler Prensi
Charles ( 1981 )

Kült gelinleri anlatırken ondan bahsetmemek olmaz Lady Diana, Galler Prensi Charles ile 29 Temmuz 1981'de Londra'daki St. Paul Katedrali'nde evlendi. Diana'nın üzerindeki gelindiğin tasarımı Elizabeth ile David Emanuel'e aitti. Prenses Diana, ikonik gelinliği ile tam bir
dönem geliniydi. Kabarık ipek tafta bir
kumaş, vatkalı omuzlar, karpuz kollar, kolların bitiminde kullanilan antika dantel detaylar, abartılı yaka süslemeleri ve upuzun bir kuyruk, 27 metre oşan duvağı ile 80'lerin gelinliğe bürünmüş hali gibiydi. Gelinlikte 10 bin adet inci süslemesi bulunuyordu.

Veliaht Prenses Mary Donaldson ve Danimarka Veliaht
Prensi Frederik (2004)

Mary Donaldson ile Danimarka Veliaht Prensi Frederik 14 Mayıs 2004 tarihinde, Kopenhag Church of Our Lady'de evlendi. Donaldson'ın fildişi rengi, saten kumaştan kayık yaka gelinliği Danimarkalı tasarımcı Uffe Frank tarafından hazırlanmıştı.

Monako Prensesi Charlene Wittstock ve
Prens 2.Albert (2011)

Olimpik yüzücü olan Charlene Wittstock, tarihler 2 Temmuz 2011'i gösterdiğinde Prens 2.Albert ile Monaco Prens Sarayı'nda hayatını birleştirdi. Monaco Prensesi için Armani'nin 265 metre ipek organza ve 165 metre satenden hazırladığı düşük omuzlu gelinliğin 16 metrelik duvağında 40 bin Swarovski kristali, 20 bin sedef boncuk ve 30 bin altın taş kullanıldı. Gelinin buketi de Armani tarafından tasarlandı.

York Prensesi Eugenie ve Jack Brooksbank (2018)

İngiltere tahtının 9. varisi York Prensesi Eugenie ile iş adamı Jack Brooksbank, 12 Ekim 2018'de Londra Windsor Kalesi'nde evlendiler. Prensesin boynunu açıkta bırakan V yaka gelinliği Peter Pilotto ve Christopher De Vos tasarımıydı. Eugenie, 12 yaşındayken geçirdiği ameliyatın izlerini özellikle kapatmak istemediğinden sırtı açık bir gelinlik tercih etti ve duvak takmadı. Hacimli eteği ve dramatik kuyruğuyla beğeni topladı.

Sussex düşesi Meghan Markle ile
Sussex dükü Prens Harry (2018)

Çok değil henüz geçen sene, 19 Mayıs'da, Givenchy imzalı gelinliğiyle İngiliz Kraliyet
Ailesi'nin en yeni gelini olmak üzereydi; Meghan Markle. Ve dünya onun nasıl bir gelinlik modeli seçeceği aylardır konuşuyordu; gelinliği bahislere bile konu oldu. Meghan'ın kayık yaka düz beyaz
gelinliği ve hafif makyajı bir çok kişi tarafından çok sade bulunsa da bir grup çok beğendi. Kimileri topuzu fazla özensiz, kimileri de gelinlik pot yapıyor dedi. Küçük bir ekip tarafından Paris'te dikilen ipek gelinliğin 5 metreyi bulan ipek tülden duvağını süsleyen çiçekler ise İngiliz Milletler Topluluğu'ndaki 53 ülkenin sembolünü taşıyordu.

Cambridge Düşesi Kate Middleton ve
Cambridge Dükü Prens Charles (2011)

Kate 2011'de evlenirken İngiliz Kraliyeti'nde uzun zamandır düğün olmamıştı. Bu nedenle araştırmalarda insanlar, bu evliliğin dünyaya sevgi ve umut aşıladığı söylüyorlardı. Düşesin Burton for Alexander Mcqueen imzalı gelinliği ise moda otoritelerinden tam not aldı. Geleneksel Kraliyet normlarına uygun olarak omuzları ve kolları örtüyordu. Yeteri kadar göğüs dekoltesi vardı. Hem geleneksel olup hem de modern çizgilere ulaşmayı başarmış olan gelinlik, Kraliçe'ye ait Cartier taç ve özel tasarım sallantılı küpeler ile tamamlanmıştı. Cambridge Düşesi'nin ikonik gelinligini Sarah Burton tarafından Alexander McQueen adına tasarlandı. Kate Middleton ve Prens William'ın düğünleri 29 Ağustos 2011 tarihinde Westminster Alibey'de gerçekleşti.

Bir cevap yazın