Gaziantep'in Yeni Sembolü: Çingene Kızı

Zeugma Antik Kenti'ndeki, Zeugma Moziak Müzesi'nde sergilenen mozaiklerden birisi hüzünlü bakışlarıyla dikkat çekiyor ve bu bakışlarından dolayı, antik dönemin Mona Lisası olarak anılıyor.

Ona, ilk gün yüzüne çıkarıldığında dağınık saçları ve çekingen bakışları nedeniyle Çingene Kızı adı verilmişti ve ilk günden beri bütün dünyada büyük ilgi gördü. Gaziantep'e ait pek çok hediyelik eşyanın üzerinde yer alan bu mozaik deseni, Gaziantep'in sembolü haline geldi ve artık doğrudan şehri çağrıştırmaya başladı. Bu mozaik figürün hakkında bazı bilim adamları, mozaiğin devamındaki bitkisel figürlerden dolayı yer tanrıçası Gaia'nın resmedildiğini savunuyor, bazıları ise başka bir mitolojik karakter olduğunu...


Bu figürün bir kadın değil de aksine erkek figürü olduğunu ve Büyük İskender'in tasvir edildiğini ileri süren bilim adamları da var. Bu tartışmalar devam ededursun, helenistik resim sanatındaki"üç çeyrek bakış"  gibi sevinci ve hüznü bir arada barındıran Çingene Kızı oldukca etkileyici bir eser.

Bir cevap yazın