Ganj Nehri Nerede? Ganj Nehri'nin Özellikleri Nelerdir?

Ganj Nehrinin Bulunduğu Yer Neresi?

Ganga olarak da bilinen Ganj, kuzey Hindistan'da bulunur ve Bangladeş sınırına doğru akar, Himalayalardan doğar ve Bengal Körfezi'ne kadar akar. Ganj, Hindistan'daki en uzun nehirdir. 400 milyondan fazla insana ev sahipliği yapan dünyanın en yoğun nüfuslu havzası, etrafında yaşayan Hintliler için çok önemlidir, çünkü onu banyo ve balıkçılık gibi günlük ihtiyaçlarını karşılamak için kullanırlar. Hinduların en kutsal nehridir.

Ganj'da Biyoçeşitlilik

Ganj'da 140'tan fazla balık türü ve 90 amfibi türü vardır. Yerel yunuslar, Ganj köpekbalıkları ve aynı zamanda nehir türlerinde yaşayan kuşlar, böcekler ve kelebekler dünyanın başka yerlerinde bulunmazlar.

Ganj Nehrinin İklimi Nasıldır?

Ganj, Hindistan Yarımadası'ndaki en büyük nehir sistemine sahiptir ve Temmuz-Ekim ayları arasında güneybatı musonun neden olduğu yağışlar nehri kısmen sular, sıcak mevsiminde Himalaya karının erimesini nisan ayından hazirana kadar sağlar ve nehir deltası siklonlardan muzdarip olur. Bazıları önemli ölçüde can kaybına ve evlerin, mahsullerin ve hayvanların imha edilmesine yol açabilen güçlüdür.

Ganj Havzasındaki Etnik Gruplar Kimlerdir?

Havzanın batısında ve ortasında eski zamanlardan itibaren yaşayan karışık kökenli Ganj halkı, Dravidiyen veya Astrost dillerini konuşan insanlardır. Bunların dışında Hintçe konuşan, Doğu, Güney ve özellikle de Bengal dili, Avusturya, Hint-Aryan ve Tibetli-Burman konuşan insanlar bulunmaktadır.

 


Bir cevap yazın