Ftnessta Doğrular ve Yanlışlar Nelerdir? 

Fitness konusunda birçok şehir efsanesi ortalıkta dolaşıyor. İnternette ya da spor salonlarında herkes kendince önerilerde bulunuyor. Eğitmenler, "Bunların birçoğu yanlış ve bu şekilde çalışanlar sakatlık riskiyle karşı karşıya kalıyor' diyerek doğru bilinen yanlışları şöyle sıralıyor:

/ Her gün 100 mekik çekersen karın
bağlarından kurtulabilirsin: Bölgesel
olarak kas geliştirilebilir ancak bölgesel yağlanmadan kurtulmak pek mümkün olmayabilir. Her gün 100 mekik çekmek, sırt ağrılarına ve kronik bel problemlerine yol açabilir.

/ Daha fazla protein, daha fazla kas
demektir: Kas büyütmesi, antrenman ve yenilenmenin bir sonucudur. Daha fazla protein almak, kasların otomatik olarak gelişmesini sağlamaz.

/ Kardiyoda 12. dakikadan itibaren
vücut yağ yakmaya başlar: Aslında
kardiyo yapmaya başladıktan sonra vücut hem karbonhidrat, hem de yağ yakar. İlk olarak karbonhidrat yakımına başlayan vücut, egzersiz süresinin uzamasıyla yağ yakımına başlar. Vücuttaki yağ yakma süresi yaşa, cinsiyete, antrenman
geçmişine ve vücut tipine göre değişiklik gösterir.

/ Ağırlık kaldırmak yağları kasa
dönüştürür: Yağ, kasa dönüşen bir şey değildir. Yağ ve kas, fizyolojik olarak çok farklı dokulara sahip. Ağırlık kaldırmak, yağlı bölgelerde kas oranının artmasına yardımcı olur. Yağ yakmanın en iyi yolu, sağlıklı bir beslenme planı ve düzenli egzersiz yapmaktan geçer.

/ Ağırlık çalışmaları erkeklere göredir: Testosteron hormonu, kas gelişimini etkiler ve kadınlar bu hormonu
erkeklerden daha az üretir. Kadınların
kasları, erkeklerinki kadar gelişmese de kendi metabolizmalarına göre güçlenebilir ve daha çekici hatlara kavuşmalarını sağlayabilir. Kasları güçlendirmede ağırlık çalışmaları çok etkili bir yöntemdir ve cinsiyetle hiçbir ilgisi yoktur.

 

1 Yorum

  1. çok fazla protein de iyi değildir, yumurta yiyip üstüne kırmızı et tüketip bir de protein tozu kullanmak oldukça zararlıdır yapacağınız spora göre hesaplayıp protein besinini alın

Bir cevap yazın