FİLİSTİNDEN KARELER - ZAHER ALBAIK (00-3)

FİLİSTİN’DEN KARELER

Filistin Haberlerini Sunan ve Analiz Eden Haftalık Elektronik Dergi
Filistin’den Kareler, izlemeye ve dikkat çekmeye değer birtakım gelişmelere işaret etmekte olup, olayları bir başka açıdan okuyabilmemiz ve düşünebilmemiz için bizlere daima elverişli bir ortam sunmaktadır.
Filistin’den Kareler, El Kudüs Kurumu tarafından haftalık olarak çıkarılan Filistin konusu ve tarihimizi ele alan kapsamlı bir haber ve analiz bültenidir. ‘’ Kutad (Kudüs ve Tarihimiz Derneği) tarafından okuyucunun hizmetine sunulmuştur.

ANA HABER

Filistinliler İsrail malları yerine Türk üretimi malların ithalatını yaygınlaştırmaya çalışıyorlar.
Filistinli bir işadamı önümüzdeki dönemde Filistin pazarında Türk ürünlerinin aynı değerdeki İsrail ürünlerinin yerine ithal edilmesine yönel ineceğini kaydetti. Türk-Filistin Koordinasyon Konseyinde Filistin heyetinin başkanı olan Usame Amr ise bu durumun bazı iktisadi sektörlerde İsrail'e bağlılıktan kurtulma çabasında büyük bir başarı sayılacağını ifade etti.
Türk-Filistin Koordinasyon Konseyi toplantısı, Türk ekonomisi temsilcileri ve işadamları ile Filistin ekonomisi temsilcileri ve iş adamlarının katılımıyla Ramallah kentinde düzenlendi. Bu kurul son yirmi yıl içerisinde Filistin ve Türk iş adamlarının ilk iktisadi toplantısı sayılmaktadır. İstatistik kurumu tarafından yayınlanan aylık dış ticaret verilerine bakıldığında İsrail'in Filistin'e ihracat değerlerinin geçtiğimiz yıl toplamda yaklaşık 3.7 milyar dolara ulaştığını görmekteyiz. Sayın Amr, Filistin'le Türkiye arasındaki yıllık ticaret hacminin 800 milyon doları geçmediğini, bunun (doğrudan ve İsrail üzerinden olmak üzere) 700 milyon dolarının Türkiye'nin Filistin'e ihracatı, 100 milyon dolarının ise Filistin'in Türkiye'ye ihracatı şeklinde gerçekleştiğini sözlerine ekledi.
Kaynak - Anadolu Ajansı - İstanbul 30.5.2016

KUDÜS

Mescidi Aksa'ya Yeni Saldırılar Ve Kudüs'te Geniş Askeri Yayılım
Yerleşimciler kutsal Mescidi Aksa'ya saldırılarını Mağripliler kapısından yenileyerek işgalci İsrail'in özel polislerinin desteğinde sıkı tedbirler uygulamaya başladılar.
Mescidi Aksa'da namaz kılanlar ve ilim halkalarındaki talebeler ise yerleşmecilerin Mescidi Aksa'daki kışkırtıcı yürüyüşlerine tekbir getirip sloganlar atarak karşılık verdiler. İşgal güçlerinin baskıları kutsal Mescidi Aksa'ya giriş esnasında gençlerin ve bayanların kimlik kartlarına el koyma politikasına kadar ulaştı.
Diğer bir yandan işgal kuvvetleri işgali altındaki Kudüs'te özellikle de Eski Şehir içinde ve çevresinde yayılımını artırarak devam ettiriyor. Bununla birlikte caddelerde ve tarihi Kudüs surlarına yakın ve bitişik yollarda yaya araçlı ve atlı devriyeler düzenlenerek, genç kızlar ve erkekler durdurulup kontrol ediliyor.
Şunu da belirtmek gerekir ki, Eski Kudüs bölgesi birkaç haftadır sıkı bir askeri kuşatma altında ve bu nedenle tarihi Kudüs çarşısındaki ticari hareket durma noktasına geldi.
Kaynak: El Eyyam - Ramallah - 30.5.2016

Kudüslüler Onca Kötü Koşula Rağmen Topraklarında Kalacaklarını Söylüyor
İşgal altındaki Kudüs kenti Eski Şehir aileler birliği bir bildiri düzenledi ve "Eski Kudüs kentindeki ailelerin çocuklarını", işgalcilerin Eski Şehir'de yaşayan aileleri boşaltmak için sistemli çabalarına ve evlerini terk etmeleri için ahaliye yaptıkları devamlı baskılara rağmen, Allah'ın yardımına güvenerek destansı direnişe bağlı kalacakları yönünde Allah ve peygamber adına söz vermek için toplanmaya çağırdı.
Yaptığı bildiride Kudüs'teki ulusal yönetim, İslami vakıflar, partiler ve ulusal kuruluşlar gibi yetkili makamlardan, nüfuzları ve konumları ne olursa olsun aramıza sızmış olan ajanları ve onları koruyan vatandaşların takip edilmesi ve bulunarak ortaya çıkarılması noktasında her türlü tedbirlerin alınması gerektiği yönünde talepte bulunmaktadır. Ayrıca ilgili makamlardan acilen Kudüs'ün elimizde kalan kısmını korumak ve Yahudileştirme çabaları karşısında Kudüs’teki Filistinli Arapların varlığını desteklemek için çalışma plan ve programlarını oluşturmaya davet etmektedir. İşgal altındaki Kudüs şehri Eski Şehir aileler birliği daha önce de genel olarak Kudüs'te özellikle de Eski Şehir içerisindeki işgal kuvvetleri tarafından el konulan ve sahiplerinin ellerinden alınan gayrimenkullerin iade alınması ve korunması adına Kudüs sözleşmesi belgesi ve paktı adı altında halk toplantısına katılmaya davet etmişti. Bu ayın otuz biri salı günü akşam saat altıda Afrika topluluğu merkezi meclis kapısında gerçekleştirilecek olan etkinlikte katılımcı aileler, kurumlar ve ulusal şahsiyetler Kudüs kentinde elimizde kalan toprakları korumak için sözleşme belgesine imza attılar.
Kaynak; El Ahbar - Beyrut 30.05.2016

TUTUKLULAR

İsrail, Serbest Kalma Kararına Rağmen Filistinli Fizikçiyi Tutuklamaya Devam Ediyor Filistin tutuklular derneği, İsrail mahkemeleri tarafından serbest bırakılma kararı alınmasına rağmen İsrail'in Filistinli fizikçi İmad El Bergusi'nin tutukluluğunun devam etme kararı aldığını bildirdi.
Tutuklular derneği hukuki işler müdürü avukat Cevat Bolis El Ehad, özellikle de işgal devletinin savcısının mahkeme celsesi esnasında savcılık makamının El Bergusi'nin dosyalarını incelediği, ancak kendisine suçların isnat edildiği dosyada tutuklu kalmasına uygun yeterli bilginin bulunmadığını ilan etmesine rağmen İsrail'in bu kararını küstahlık ve son derece saçma olarak nitelendirdi.
Kaynak - El Hayat - Londra 30.05.2016
tutuklu filistinliler ile ilgili görsel sonucu

İşgalcilerden 34 Filistinliye Tutuklama Ve Çiftçilere Ateş Açma
İşgal güçleri işgal altındaki Batı Şeria'da 34 Filistinli genci tutukladı. Aynı zamanda Beytü Lahım'in güneyindeki Beytü Ficar beldesinden bir çocuk ve bir genç de işgal güçleri tarafından tutuklandı. İşgalci güçler dün de Gazze şeridinin güneyinde Filistinli çiftçilere doğru ateş açtılar, ancak herhangi bir yaralanmaya dair bilgi verilmedi.
Kaynak - El Haliç - El Şarika 30.05.2016

GAZZE ŞERİDİ

Türkler Mavi Marmara'nın Hatırasını Yad Ediyor Ve Gazze'den Kuşatmanın Kaldırılmasını İstiyor. Binlerce Türk ve Filistin davasına gönül verenler, İsrail ordusunun Akdeniz sularında Mavi Marmara gemisine yaptığı baskın, on kişiyi öldürmesi ve birçok kişiyi de yaralamasının altıncı yılı anma yürüyüşüne katıldı. Türkiye Anadolu Ajansı'nın haberine göre yürüyüş, Türkiye'nin en büyük kenti olan İstanbul'un tam ortasında bulunan Taksim meydanından "Kudüs özgür oluncaya kadar yürüyeceğiz" sloganıyla başladı. Katılımcılar Filistin ve Türkiye bayrakları dalgalandırırken, Filistinlilere destek verilmesi ve Gazze'den kuşatmanın kaldırılması yönünde slogan attılar.
Kaynak - Filistin El Ra'y Basın Acentesi 28.5.2016

Gazze'deki Fabrikaların %80'i Kuşatma Nedeni İle Durmuş Durumda
"Filistin kuşatma karşıtı halk komitesi" başkanı Cemal El Hudari, tekrar edegelen İsrail saldırıları ve Gazze Şeridi'ne karşı peş peşe açılan üç savaşa ek olarak, yaşanan kuşatma, ambargo ve engellemeler nedeniyle sanayi sektörünün her alanda büyük ölçüde zarar gördüğünü ifade etti. Bu nedenle inşaat, gıda, maden, ahşap ve diğer sektörlere ait fabrikalar kısmen ya da tamamen olmak üzere yaklaşık %80 oranında üretimlerini durdurmuş durumda. El Hudari, İsrail'in politikaları ve saldırılarının on yılı aşkındır devam eden kuşatma nedeniyle Gazze şeridinde zaten yaygın olan fakirlik ve işsizlik oranlarını büyük ölçüde artırdığını da sözlerine ekledi. Sözlerinin devamında kişi başına düşen günlük gelirin sadece iki dolar civarında olduğunu,bu oranın gerçekten çok düşük olduğunu, ayrıca bölgede bir milyondan fazla vatandaşın yardımlarla yaşadığını ifade etti.

Kaynak: Kudüs - Baras 28.5.2016

BATI ŞERİA

İntifada Şehitleri… Liseler 16 Öğrencinin Yokluğunu Yaşıyor..
Geçtiğimiz ekim ayının başında başlayan Kudüs ayaklanmalarından beri İsrail işgal güçlerinin kurşunları 16 Filistinli öğrenciyi işgal altındaki Batı Şeria'da ve Kudüs'te başlayan lise sınavlarından geri bıraktı. Lise diplomasından önce bir başka diploma sahibi olan ve kanlarını toprağa hediye ederek şehitler kervanına katılan bu öğrencilerin sıraları boş kaldı.
Birçok Filistinli aile Kudüs ayaklanmaları sırasında işgal güçlerinin kurşunlarıyla çocuklarını kaybetti. Şu an diğer arkadaşları gibi bu sınav sıralarında olması gereken çocuklarını kaybetmenin acısını yaşayan aileler çocuklarının yerine lise sınavlarına katıldılar.
Kaynak: Kudüs - Baras 28.5.2016
batı şeria intifada şehitleri ile ilgili görsel sonucu

Son Yedi Ay 204 Eyleme Şahit Oldu
"İsrail El Yevm" gazetesi geçtiğimiz yedi ay içerisinde genel olarak 248 eylem gerçekleştiğini, fiili olarak 204 eylem yapıldığını, 45 olayın önlendiğini, 144 bıçaklama, 28 araçla ezme ve 19 ateş açma olayının yaşandığını yazdı. Yaşanan silahlı saldırılarda 16 İsrailli hayatını kaybederken bu saldırıların toplamında 35 İsrailli öldü.
204 eylemden 76'sı Kudüs ve diğer İsrail şehirlerinde gerçekleşirken diğer 128 eylem ise Batı Şeria bölgelerinde, özellikle de El Halil kentinde meydana geldi. Taşlı saldırı ve molotof atma eylemleri de bu sayı içerisine sayılmaktadır. Bu eylemlere toplamda 249 Filistinli katılırken, 59 tanesi eylemden önce planlama aşamasında tutuklandı ve 138 Filistinli eylem esnasında öldürüldü.
Kaynak: Al Jazeera Net - Doha 29.5.2016

UNRWA Kuzeybatı Kamplarındaki Hizmetlerini Durdurdu
UNRWA ajansı Batı Şeria'nın kuzeyindeki tüm kamplardaki hizmetlerini sağlık ve eğitim hizmetleri de dahil olmak üzere bir sonraki bildiriye kadar durdurmaya karar verdi. Çadır kent kurulları adına resmi açıklamalarda bulunan sözcü Hüsnü Avde, uluslararası yardım ajansının kararının resmi olarak Nablus'a tebliğ edildiğini ifade etti ve kararın çadır kentlerdeki çöpleri toplama dahil bütün hizmetleri kapsadığını söyledi. Filistin kurtuluş örgütü ise son olarak UNRWA'nın sunduğu hizmetlerin azaltılmasının ve bu yönelişin Filistinlilerin iltica ettikleri yerlerde yerleşmeleri suretiyle mülteci sorunun çözülmesinin bir adımı olacağı yönünde uyardı.
Kaynak: El Eyyam - Ramallah - 30.5.2016

İSRAİL KONUSU

İsrail Polisi Çocukları Baskı Ve Öldürme Hususunda Eğitiyor
Haaretz gazetesi İsrail güvenlik güçlerinin Ramat Negev yerleşkesindeki anaokulundan onlarca çocuğa silah kullanma eğitimi verdiğini ve çocukların önünde bazı gösteriler sergilediklerini, çeşitli silahları kullandıklarını, kelepçeleme ve tutuklama yollarını gösterdiklerini yazdı. Bahse konu yerleşkenin bölge meclisinin sitesinde yayınlanan fotoğraflara göre çocuklar, sınır nöbetçilerinin kamuflajlarını ve kasklarını giymiş oldukları, önlerinde de çeşitli silahların yer aldığı ve sınır muhafızları ile birlikte can yeleklerini giydikleri görünüyor.

Kaynak - El Haliç - El Şarika 29.05.2016
israil polis zulmü ile ilgili görsel sonucu

Devlet Muhafızı Direniş Tünellerinin Tamamının Yıkılamadığını Söylüyor, Ordu Yalanlıyor İsrail devlet müfettişinin Gazze şeridine yapılan son İsrail saldırılarında yapılan incelemelere göre, Hamas hareketinin saldırı tünellerinin tümünün yıkılması noktasında başarısız olduğunu ve bu tünellerin yeniden kullanılabilir durumda olduğunu söylüyor. Ancak işgal ordusunun önde gelen sorumluları bu raporun gerçeği ifade etmediğini belirtiyor ve ordu radyosunda yapılan yayında bilgilerin doğru olmadığını, kaynaklarda geçtiğine göre askeri değerlere aykırı hatalı yayın yaptıklarını ifade ediyor.
Kaynak - Kudüs Gazetesi Sitesi- Kudüs 29.5.2016

Yedek Kuvvetlerdeki İsrail Askerlerinin Sayısı Geriledi İsrail ordusunun yayınladığı veriler zorunlu hizmetle askere alınanların sayısının düşmesi nedeniyle yedek kuvvetlerdeki asker sayısının da geriye düştüğünü gösteriyor.
"Yedioht Ahronoth" gazetesinin yayınladığı verilere göre 21 ila 45 yaş arasındaki 2.1 milyon İsrail vatandaşının askerlik hizmetinde bulunduğunu, bunların dörtte birinin ise yedek hizmette kayıtlı olduğunu gösteriyor. Ancak bunlardan sadece %6'sı son üç yıldır sadece 20 gün yedek hizmette bulunmuş durumda. Yedek kuvvetlerdeki erkek oranı %84, kadın oranı ise %16'ya ulaşmakta. Yedek kuvvetler ise İsrail ordusu kuvvetlerinin toplamda %71'ini teşkil ediyor. Geçtiğimiz yıl içerisinde ordu 1.8 milyon hizmet günü için yedek kuvvet çağırdı. Ayrıca gazetenin haberine göre nizami hizmette görev yapan askerlerin sayısı İsrailli gençlerin askerlik hizmetlerinden kaçması nedeniyle geriledi.
Kaynak - Arap 48 - 30.5.2016

Filistinlilere Karşı İşgal İhlallerinin Artmasından Korkuluyor
İsrailli Bitsylm örgütünün Filistin topraklarındaki insan haklarına sevki yönünde alınan organize karar ve İsrail askeri savcılığı ile olan işlemlerinin durdurulması, Filistinlilere karşı işgal ihlallerinin tırmanışa geçme korkusunu doğurdu. Raporda askeri kanun uygulama sistemine yapılan şikayetlerin devam etmesinin faydadan çok zarar getirdiğini ve ordunun raporlarının etkisiz, yavaş ve nadiren de olsa mahkumiyet ile sonuçlandığını ifade etti.
Ayrıca 2000 yılında Mescidi Aksa intifadası patlak verdiğinden bu yana Filistinlilerin öldürülmesi noktasında 840 insan hakları şikayetinin yapıldığını, ancak bunlardan sadece 180 tanesinin tahkikata alındığını ve yarısının ise tahkikatı sonuçlanmadan dosyaların kapandığını ifade etti.

Kaynak - El Cezire Net - Doha 29.5.2016

İsrailli Bakan; Sisi'nin Mısır'a Hakim Olmasından Mutluyuz. İsrail İskan Bakanı Yoav Galant - Haaretz gazetesinin ortaya çıkardığı bir ses kaydında- İsrail'in Mısır devlet başkanı Abdulfettah El Sisi'nin Mısır yönetimini ele geçirmesinden ve yönetimi İhvan-ı Müslimin'in elinden alınmasından mutlu olduklarını söyledi. Kayıtlara göre Galant, yahudi örgütlerinin başkanlarıyla kuzey Amerika'da gerçekleştirilen kapalı toplantıda başkan Sisi'nin, Mısır’ın eski başkanı Hüsnü Mübarek'in bir estetik operasyondan sonraki hali olduğunu söyledi. Ayrıca İsrail ve Birleşmiş Milletler'in çıkarlarının Mısır'da şu anki rejimin devam ettirilmesi yönünde olduğunu ifade ederek, Sisi'nin -yönetimi demokratik olmayan bir yolla ele geçirmiş olmasına rağmen- görevden alınan ve demokratik yolla seçilen Muhammet Mursi'den daha liberal olduğunu ifade etti. İsrail'in Mısır için Birleşmiş Milletler'e Amerikan askeri yardımları ile ilgili her türlü destekte bulunacağını söyledi.
Kaynak - El Cezire Net - Doha 29.5.2016

http://www.instagram.com/acikvnet

http://www.twitter.com/acikve_net

 

KUDÜS VE TARİHİMİZ DERNEĞİ, ANKARA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN HAFTALIK OLARAK YAYINLANAN FİLİSTİN'DEN KARELER BÜLTENİNİN PAYLAŞILDIĞI PROFİLDİR. ADRES: GMK BULVARI 65/6 DEMİRTEPE - ÇANKAYA - ANKARA 0312 231 70 97

Bir cevap yazın