FİLİSTİNDEN KARELER - ZAHER ALBAIK ( 00-2)

FİLİSTİN’DEN KARELER

Filistin Haberlerini Sunan ve Analiz Eden Haftalık Elektronik Dergi
Buradaki haberler saygın bir internet sitesinden kaynak gösterilerek “Kutad (KUDÜS VE TARİHİMİZ DERNEĞİ)” tarafından okuyucunun hizmetine sunulmuştur.
Kudüs
• Dr. El hayye: Kudüs İntifadası Milli Birliğin Kapılarından Birisidir.
Filistin yasama meclisinde değişim ve düzenleme grup başkanı Dr. El Hayye, Kudüs intifadasının Filistin milli birliğinin kapılarından biri olduğunu belirterek diğer hiziplerin intifadayı desteklemelerini ve bu desteklerinde sebat etmeleri gerektiğini ifade etti.
Dr. El Hayye, 10 Nisan Pazar günü Gazze’de değişim ve düzenleme grubunun organize ettiği Uluslararası Parlamento Topluluğunda şuna işaret etti: “Parlamento grubu bu topluluğu; Filistinli esir günü, Kudüs intifadasının devam etmesi, Dir Yasir katliamının yıl dönümü ve Gazze amborgosunun 10. yılına denk gelecek şekilde dikkate alarak düzenlemiştir. ”
Bütün bu önemli başlıkların bizleri omuz omuz birleştirmeye ve bölünmeyi bitirmeye davet ettiğini açıkladı. Dr. El Hayye son olarak ‘’Müesselerimiz bir olsun ve bu bizim Milli Projemiz haline gelsin’’ temennileriyle konuşmasını bitirdi.
(Kaynak: Filistin Medya Merkezi, 10 Nisan 2016)

• Kudüslü Aileler İşgalcilerin Genişleme Planına Son Güçleriyle Direniyor.

Kudüslü Totah ve Ensari aileleri işgalci belediyelerin kendilerini 230 yıldan beri oturdukları yerden çıkarmak için yoğun çaba harcadıklarını ifade ettiler. Bu iki aile tarihi sebze çarşısı hisbe ile tanılan çarşının arkasında, Suvvana mahallesinde, Kudüs şehrinin surlarının doğusunda oturuyorlar. İşgalci güçler iki ailenin 86 ferdini göç ettirmek için yoğun mesai harcıyorlar. Göç ettirdikten sonra ise tevrati parkını inşa etmeyi planlıyorlar.
(Kaynak: El Hayat El Cedide, Ramallah 11.04.2016)

• Mescidi Aksaya Zorla Girilmeler ve Aksa'da Yahudi Kutlamaları İçin Çağrılar.. Er Raşak: Aksa’da Ribata Çağırıyor. Yerleşimciler 11 Nisan günü ibrani paskalyasında adaklarını sunarak özel bir tören yapmak için tapınak örgütlerini yoğun bir şekilde Mescidi Aksa’ya davet ediyor. Yerel kaynakların belirttiğine göre baskının meğaribe kapısından, yerleşimci çetelerin özel birliklerin korumasında ve sıkı güvenlik önlemleri alınarak, kapsamlı ve kışkırtıcı bir gezinti yapmaları ve bunun sonucunda işgalci polislerin hızlı bir şekilde Mescidi Aksa’ya girmesi bekleniyor.

Diğer yandan Hamas liderlerinden İzzet Er Reşşak, tüm Filistin halkının mübarek Mescidi Aksa’ya gelmelerini, tüm saldırı ve yahudileştirme planları karşısında Mescidi Aksa’da ribat tutmaları ve orada kalmaları gerektiği çağrısında bulundu.
(Kaynak: ER Rey Gazetesi, Amman, 12/04/2016)

Esirler
• 450 Filistinli Çocuk İşgalci İsrail Hapishanelerinde Tutuluyor.
Esir işleri ve Filistinli serbest kalanlar heyeti başkanı İsa Karaki: İsrail hapishanelerindeki tutuklu çocuk sayısının 450’ye yükseldiğini açıkladı. Ve devamla, esir edilen çocukların emirleri ihlal etmediklerini ekledi.
Esir çocukların arasında işgalci kurşunla yaralanan yaralı çocukların olduğuda açıklanmıştı. Diğer yandan insan hakları izleme örgütü İsrail güvenlik güçlerini, Filistinli tutuklu çocuklara orantısız güç kullanmakla itham etti.
(Kaynak: El Halil, Eş Şarka, 11/04/2016)

• İşgalcilerin Elindeki Tutuklu Gazetecilerin Sayısı 17’e Yükseldi.
Filistinli gazeteciler komisyonunun açıklamalarına göre, işgalci İsrail hapishanelerindeki tutuklu gazeteci sayısının 10.04.2016 Pazar sabahı 17’ye yükseldiğini ve kudüslü gazetecilerin tutukluluk cezasının gazetecilikten men edilme olduğunu belirttiler.
(Kaynak: Kudüs Press, 10.04.2016)

• İşgalci İsrail Kudüs İntifadasından Bu Yana 5.000 Filistinli’yi Tutukladı.
Esir işleri ve Filistinli serbest kalanlar heyetinin yayınladığı bültende, işgal kuvvetlerinin Kudüs İntifadasının başlangıcından bu yana geçtiğimiz ocak ayının başına kadar ki süreçte yaklaşık 5 bin filistinliyi tutukladığını ortaya çıkardı. Filistinli Esirler Günü’nde açıklanan raporda, 40 esirin aralıksız 20 yıldan fazla işgalci hapishanesinde tutuklu kaldığı, en eski tutuklu olan Kerim Yunus ve Mahir Yunus adlı iki esirinde 34 yıldır esir olduğunu açıkladı.
(Kaynak: Kudüs Press 12.04.2016)

Gazze Şeridi
• Gazze Limanı Hakkında İsrail ve Türkiye Arasındaki Görüş Ayrılıkları
Yaklaşık 10 yıldır süren Gazze şeridi üzerindeki ablukanın kalkması için Londra’da 12.04.2016 Salı günü üçüncüsü gerçekleştirilen İsrail-Türkiye arasındaki son müzakerede, yeni ayrıntıların görüşüldüğü türk basını tarafından duyuruldu. Akşam Gazetesi: İsrail hükümetini, Türkiye ile Gazze’yi dış dünya ile bağlayan limanın etkinleştirilmesi ve elektrik sağlaması için elektrik üretim gemisinin gönderilmesi konusunda anlaştıklarını, ancak yönetimi ve kontrolü konusunda anlaşmaya varamadıklarını açıkladı.
İsrail, Gazze limanının etkinleşmesi ve ticaret gemilerinin Türkiye’ye geçmesi için gerekli izin konusunda müzakereye sonuna kadar destek olduğunu ancak Tel Aviv sahilinden geçecek gemilerin kontrolünün İsrail’in güvenliği için gerekli olduğunu, uluslararası kuruluşların ve Birleşmiş Milletlerin bu durumu önemsemesi gerektiği konusunda direttiğini açıkladı.
Gazeteciler sonraki adımları açıklamadılar fakat başka kaynakların açıklamalarına göre Türkiye’nin İsrail’den cevap beklediğini iki ülke arasındaki nihai anlaşmanın imzalanması için ortak bir çözümün gerekli olduğunu belirtti.
Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, Başkent Ankara'daki Cumhurbaşkanlığı köşkünde gazetecilerin düzenlediği konferansta, müzakerelerde İsrail'in çıkarı olmayacağı ve Gazze üzerindeki ambargonun kalkacağını vurguladı.
Son olarak İbrahim Kalın, İslam işbirliği teşkilatının 13. zirvesinin bu ayın ortalarında İstanbul’da yapılacağı ve Filistin topraklarındaki güncel olayların özellikle Mescidi Aksa’da yaşanan olayların değerlendirileceğini bildirdi.
(Kaynak: Kudüs Arabi, Londra, 2.04.2016)

• Heniyye: Filistin Sorununa Arapların Sahip Çıkması Gerekmektedir. Ve Halkımız Bu Sorunu Ümmetten Bağımsız Olarak Halledemez. Hamas siyasi ofisi başkan yardımcısı İsmail Heniyye, geçmiş davranışlarının arap devletleriyle ve özellikle komşu devletlerle ilişkilerini düzelttiğini beyan etti. Hareketlerinin iki paralel çizgide, ulusal birliği sağlamak ve uzlaşı sağlama seyrinde olduğunu belirtti. Heniyye, değişim ve reform bloğunun Filistin sorununu tasfiye etmek için uğraştıklarını ve planlarını sürdürdüklerini Uluslararası Parlementer Forumda görüşüldüğünü bildirdi. Diğer yandan Heniyye Kudüs İntifadasının son birkaç ay içinde önemli değişimler gerçekleştirdiğini vurguladı ve bu ayaklanmanın devam etmesi için parlamentoda büyük ulusal çağrı oluşturmak gerektiğini dile getirdi.
(Kaynak: Filistin Basın Merkezi, 10.04.2016)

• İşgalci devlet, Gazze Denizinde Farklı Kantonlar Oluşturmaya Çalışıyor.
Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgilere göre, işgal devleti Gazze sahiline karşılık balıkçı bölgelerinin genişletilmesini reddettiğini hatta İsrail'in uzun süreden beri sahip olduğu gaz rafinelerine balıkçıların ulaşamadigini bildirdi.
İşgalci devletin, Gazze'nin kuzeyinden Sudan'a bakan bölgesindeki sadece 3 millik mesafeden balık tutulmasına izin verdiği ve sonrasında Sudan'dan Gazze vadisine kadar 6 mil genişleteceğini ve tekrardan Gazze vadisinden Mısır sınırına kadar 9 mil genişleteceğine işaret etti. Bunun yanı sıra balıkçılar bu parçalamanın balıkçı bölgelerinin birbiriyle örtüşmesine zarar verdiğini belirttiler.
(Kaynak: Filistin Basın Merkezi, 11.04.2016)

• Bm Çalışması: Gazze'deki Savaşta Yerinden Edilen 75.000 Kişinin Barınma İhtiyacı Bulunmaktadır.
Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi tarafından yayınlanan araştırma sonucunda 75.000 filistinlinin 2014 yılı yaz döneminde işgalci İsrailin evlerini yıkmasıyla barınma ihtiyacında olduğu ortaya çıktı.

Robert Piper, Birleşmiş Milletler insani yardım ve kalkınma faaliyetleri koordinatörlüğünün 6600 yeni ev inşası ve yıkılan evlerin toplam sayısının %37'si için finansmanlık ettiğine işaret etti. ''Filistinli göçmenlerin acısı bu destekle bitmez ama ablukanın kaldırılması da dahil olmak üzere siyasi açıdan büyük değişiklikler için el ele vermemiz gerekir'' sözlerini konuşmasına ekledi.

Batı Şeria
Haaretz : Panama Belgelerinde Başkanın Oğlu Abbas’ın da Adı Geçiyor.
İsrail gazetesi Haaretz: Panama belgelerinde Filistin yönetimi başkanının oğlu Abbas’ın adının geçtiği ve başka filistinli kişilerinde adının sızdığı raporu yayınladı. Gazete, 21 arabın tercüme ettiği raporda, Tarık Abbas, Filistin yönetimi başkanı Mahmud Abbas’ın oğludur. Tarık Abbas 1994'te kurulan Arap -Filistin yatırım şirketinin sahibidir. Yaklaşık bir milyon dolar sermayeye sahiptir ve aynı zamanda Filistin yönetiminin üyeleri ile ilişkilidir.
(Kaynak: Arap Haber Kaynakları, 08.04.2016)

• Batı Şeria'da İsrail Yıkımları %400 arttı. Yerleşim Planları 3 Katına Çıktı.

Yerleşim ve duvar direniş heyeti başkanı Walid Assaf, ‘İsrail Hükümetinin Batı Şeria'da ve işgal edilen Kudüs'teki yaptığı yıkım çalışmaları bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında, yaklaşık
%400 kadar arttı' dedi. Assaf: İsrail, filistinlilerin çoğalmasını önlemek ve Filistin topraklarında yerleşimcilerin çoğalması için filistinlilerin evlerine ve yapılarına karşı günlük yıkım çalışmlarını sürdürüyor diyerek konuşmasını devam ettirdi.

Bu bağlamda Salı günü, İsrail'deki ‘Barış Şimdi’ hareketi işgal edilmiş Batı Şeria'da yerleşimci bina projelerinin geçen yılın aynı dönemine kıyasla, bu yılın ilk çeyreğinde üç katına çıktığını duyurdu.
Anti- yerleşim hareketi, 674 yerleşim yeri inşa etme planının Ocak ve Mart ayları arasındaki dönemde, bu yıl 2015 yılının ilk çeyreğinde 194 birimlerine kıyasla sunumu tamamlandı, dedi.
(kaynak: Errey Amman, 13.04.2016)

İsrail'den Haberler
• Netanyahu Raid Salah'ın Uzaklaştırılmasını İstiyor:'' Hapishanede Olmalıydı''

İsrail hükümetinin başkanı Benjamin Netanyahu islami hareketin başkanı Şeyh Raid Salah’ın sınır dışı edilmesi için İsrail'in güvenlik ve Adalet Bakanlığına talimat verdi.

Netanyahu, 11.04.2016 Pazartesi günü yapılan kabine toplantısında, ''bu adam şimdi parmaklıklar ardında olmalıydı'' dedi.
(kaynak: El Eyyam, Ramallah, 11.04.2016)

• Yerleşimcilerin Geçen Seneki Mali Bütçe Artışı %28.4

Siyasi ve Ekonomik Araştırmalar Merkezi tarafından hazırlanan raporda işgal edilen Filistin, Kudüs, Batı Şeria ve Golan Tepelerindeki israilli yerleşimcilere tahsis edilmiş mali bütçenin 2015 yılında geçen yıla göre yüzde 28,4 arttığını ortaya koydu.

Yediot Ahronot gazetesi tarafından yayımlanan bir rapora göre İsrail, yerleşim yeri inşa etmek için Negev ve Galilee bölgelerinden daha çok işgal edilmiş Kudüs ve Batı Şeria'da yapmayı tercih ediyor.
(kaynak: El Halic, Eş Şarka, 11.04.2016)

• Haaretz: Netanyahu Filistin Yönetimi'nin İntifada Çalışmalarındaki Büyük Rolünü Görmemezlikten Geliyor.

Haaretz gazetesi, 12.04.2016 Salı günü işgal hükümeti başkanı Benjamin Netanyahu ile yaptığı röportajda, elde ettiği güvenlik başarısı konuşuldu. Ama başarının sonucundaki azalmayı sağlayan filistin hükümeti güvenlik sistemine teşekkür etmedi.

Gazete, Amos Harel'in yazmış olduğu bir askeri analizi dile getirdi. Güvenlik yetkililerinin, şüpheli arama kapsamındaki tutuklama operasyonu faaliyetlerinin ortak bir yapı üzerinden ve medyanın yönlendirilmesinden uzak tutularak yürütüldüğünü belirtti. Güvenlik koordinasyonunun önemli ölçüde düzeltimesine ek olarak, Filistin emniyet güçleri tarafından Ramallah'ta 3 filistinlinin tutuklandığı ayrıca birkaç gün ortadan kaybolmalari sonucu İsrail'e karşı saldırı hazırlığında bulundukları ortaya çıkan 4 filistinliyi daha yakaladığını belirtti.
(Kaynak: Ajans Açıklaması, 12.04.2016)

Filistin'den Haberler

BDS: Boykot İleri Seviyeye Ulaştı, Bunu Engellemek Mümkün Değil
Filistin Ulusal Girişimi hareketinin Genel Sekreteri, Mustafa Barghouthi, boykot hareketi İsrail bds üzerine yaptırımlar uyguladı. Bu boykot görülmemiş seviyelere ulaştı ve bunun önüne geçmek mümkün değil.
Açıklamada , 2016/04/11 Pazar günü ‘Bu boykot " Evrensel ve Güçlü bir hareket haline gelmiştir ve işgalcilerin komplolarının hiç bir etkisi olmayacaktır. Öyle ki dev uluslararası şirketleri İsrail varlığı kaçmak için zorlamayı başarmış ve yatırımlarını da cekmiştir. işgal altındaki topraklarda olan SODASTREAM " şirketi nin koloniler halindeki fabrikalarını kapatmak zorunda bıraktığı gibi dedi. Ve boykot işgal hükümetinin Ekonomik, akademik ve kültürel tabanını kapladı ve Işgal hükümetinin , geçen yıl yaklaşık 31 milyon dolar kaybettiği ortadadır. İsrailin engelleyici girişimlerine rağmen Yabancı yatırım yaklaşık % 46 azalmıştır.

(Kaynak: El Gaden, Amman, 12.04.2016)

http://www.instagram.com/acikvnet

http://www.twitter.com/acikve_net

 

KUDÜS VE TARİHİMİZ DERNEĞİ, ANKARA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN HAFTALIK OLARAK YAYINLANAN FİLİSTİN'DEN KARELER BÜLTENİNİN PAYLAŞILDIĞI PROFİLDİR. ADRES: GMK BULVARI 65/6 DEMİRTEPE - ÇANKAYA - ANKARA 0312 231 70 97

Bir cevap yazın