Festivallerin Ülkesi: Hindistan

Hindistan, dünyanın en büyük ikinci coğrafi bölgesi konumunda. Hindistan'ın güneyinde Hint Okyanusu, batısında Umman Denizi ve doğusunda ise Bengal Körfezi konumlanmış vaziyette. Hindistan'ım sahil kıyı uzunluğu ise 7.000 km'yi geçiyor. Muazzam değil mi?

Masalları çağrıştıran Himalayalar'ın manzarasından Kerala'yı çevreleyen mavi ve yeşilin mutluluk aşılayan uyumuna Rajasthan'in kum tepelerinden çay bahçelerine kadar her eyaletinde farklı bir görülmesi gereken yerleri var Hindistan'ın.

Festivaller Ülkesi Hindistan

Holi Festivali: Hindistan'ın en ünlü festivali. Her yıl baharın gelişi bu festivaldd büyük bir coşkuyla kutlanır.

Diwali Festivali: Hindu Yeni Yılını başlangıcını temsil eder ve tam beş gün sürer.

Ganesh Chaturthi Festivali: Ganesha ve oğullarının doğum gübü kutlamalarını emerkez alır.

Govinda Festivali: Lord Krishna'nın doğum günü anısına kutlanan Govinda Festivali olarak da bilinen Krishna Janmashtami.

İşte Hindistan'ın en tanınmış eğlenceli festivalleri bunlar.

Hindistan Mutfağı

Bu festivallerin yanında Hindistan mutfağı ile de ünlü bir ülke. Hindistan mutfağının Amerika'dan
Tutun da Türkiye'ye kadar yayılmış olması asla tesadüf değil. Sebze yemeklerinin ve leziz et yemeklerinin binbir çeşit baharatlarla harmanlaması dünya damak tadına da uygun. Baharat seven bir milletiz. Yepyeni lezzetler tatmak istiyorsanız Hindistan tam size göre.

Hindistan'ın Tarihi Eserleri

Rajasthan, Agra, Jaipur, Udaipur, Delhi ve daha niceleri. 1570 yılında inşa edilen Akbar Sarayı, Jaipur Chandpole Kapısı, Udaipur Pİchola Gölü üzerindeki adaya inşa edilen Jag Mandir Sarayı ve Delhi'nin Jama Masjid Camii bu tarihi eserlerin sadece birkaç tanesi. Fotoğraf çekmekten asla bıkmayacağınız tam bir tarihi ve kültürel bir seyahat merkezi Hindistan.

Hindistan ve Din

Hintliler dini yaşam biçimine dönüştürmüş bir millet. Eğitimden politikaya ve hatta yemeğe kadar tam bir bağlılık içerisindeler. Gelenek ve göreneklerine oldukça bağlılar.

...ve tabii Hint Sineması Bollywood

Hindistan denilince akla çoğumuzun Hint fillmleri gelir. Bu oldukça normal. Çünkü dünyanın en büyük sinema sektörlerinden birine ev sahipliği yapıyor. Üstelik yaptıkları bu Hint filmleri ile isminin hakkını vererek hem Hint kültürünü tanıtmayı başarıyorlar hem de bununla birlikte tüm dünyanın da sevebileceği filmleri üretebiliyorlar. Bu büyük bir başarı gerçekten. Taare Zameen Par (her çocuk özeldir), Uri: The Surgical Strike, Veer Zaara, 3 İdiots, Dangal, Peekay en tanınmış hint filmleri arasında tüm dünyada ses getirmeyi başarmış işlerden...

Not: Bizce Hindistan küreselleşen dünyada gerçek bir gelenek ve kültür tanımak isteyenlerin ziyaret edebileceği bir ülke. Bu kadar kalabalık ve dünyayla etkileşim içinde olmalarına rağmen kültürlerinden taviz vermemeleri takdire şahan. İyi gezmeler 🙂

2 Yorum

  1. Yemekleri ve ineğe tapmaları hariç gayet güzel bir ülke. Yazı Hindistan'a gideceklerin aklındaki soruların neredeyse hepsine yanıt veriyor teşekkürler.

Bir cevap yazın