Favori Robotlarımız Nelerdir?

Çizgi dizilerden ve çizgi filmlerden sevdiğimiz tek robotlar Transformers evreninden değiller elbette. İşte farklı yapımlardan hastası olduğumuz robotlar. Eğer aralarında tanımadıklarınız varsa mutlaka bir şekilde izlemeye çalışın. Çizgi robotlar hangileri? Çizgi filmlerdeki robotlar neler? Robot kahramanlar hangileri?

The Iron Gıant:
1999 tarihli bu animasyon film, imza attığı belki de en kalp sızlatan yapımlardan. Soğuk Savaş amerikasında geçen filmde bir çocukla devasa bir robotun Amerikan hükümetine karşı verdikleri varoluş mücadelesi konu ediliyordu. Vin Diesel'in boru sesiyle hayat verdiği robotumuzun hikayesini mutlaka izlemelisiniz.

Votron:
Çocukluğu 80'lere denk gelenlerin ortak kahramanlarındandı Voltron. Genç pilotların kullandığı aslan şeklindeki görkemli keşif robotları, devasa düşmanlara karşı birleşip Voltron oluştururlardı. Sonradan bir de bunun taşıtlı versiyonu çıktı ama bizim gönlümüz hep aslanlı da kaldı.

Gundam:
Japonya'nın en dev robot hastalığı ile karşınızdayız. Pek çok seriden oluşan çizgi dizileri var. Hangi serisini izlerseniz izleyin hastası olacaksınız. Pacific Rim filmine de ilham olan pilot kontrolündeki devasa robotlar evrenin birbirinden farklı köşelerine barış ve huzur getirmek için çarpışırlardı. Halen büyük prodüksiyonlu bir filminin yapılmamış olması şaşırtıcı!

Neon Genesis Evangelion:

Listemizdeki en kısa ömürlü fakat en ses getiren seri kesinlikle bu. Sadece 26 bölüm süren Neon Genesis Evangelion, o kadar büyük bir kültürel infial yarattı ki kısacık ömründe, finali uzun metrajlı iki çizgi film olarak çekildi. Onlar da öyle kıyamet kopardılar ki iki farklı seri halinde alternatif son filmler serisi başladı. Çizgi dizinin 2015 yılında son çizgi filmiyle nihayete ereceği açıklandı. Mutlaka izlenmesi gereken, Matrix'ten bile derin felsefesiyle insanı sarsan bir seri.

Power Rangers:
Bu diziye tam manasıyla bir robot serisi diyemeyiz. Motosiklet kaskları ve tayt kostümlü kahramanlarımız seneler süren farklı versiyonlarıyla kötülüğe karşı savaştılar. Tehdit, devasa kötülerden geldiğinde özel güçlerini kullanarak Megazord adlı bir robota dönüşüp öyle savaşıyorlardı. Kabul, robotun adı fiyasko ancak dizi pek güzeldi.

 


Bir cevap yazın