Fatih Sultan Mehmet'ten Önce İstanbul'u Fethetmek İçin Sefer Düzenlemiş 3 Osmanlı Padişahı

Fethi zor fatihi tek İstanbul, Osmanlı'nın kurulduğu ilk yıllardan beri Osmanlı padişahlarının hayallerini süsledi. Öyle ki Fetret Devri'nde bile İstanbul için çalışıldı.


İSTANBUL'U FETHETMEYE ÇALIŞMIŞ DEVLETLER

M.Ö 340 Makedonya Kralı Büyük İskender'in babası 2. Filip

M.Ö 194 Şehri fethetmeyi başaran Roma İmparatoru Septim Severus

M.S 616 İran Hükümdarı Keyhüsrev

M.S 626 İranlılar ve Avar Türkleri'nin ortak kuşatması

M.S 672 Emevi Halifesi Muaviye

M.S 712 Emevi Halifesi I.Velid

M.S 722 Emevi Halifesi I.Velid (Arap Camii'ni inşa etti.)

M.S 782 Abbasiler

M.S 854 Abbasi Halifesi Mütevekkil

M.S 864 Ruslar

M.S 869 Abbasiler

M.S 936 Ruslar

M.S 959 Macarlar

M.S 970 Abbasiler

M.S 1203 Latinler (1261 yılına kadar İstanbul'u ellerinde tutmayı başardılar)

M.S 1302 Venedikliler

M.S 1348 Cenovalılar

Son olarak da 1437 yılında Cenovalılar
OSMANLI DEVLETİNDE İSTANBUL'U İLK KUŞATAN 1.BEYAZID:

Bayezid tahta geçtiğinde Bizans'taki taht kavgalarına da müdahil oldu. VII. Yannis Palaiologos'u destekleyip V. Yannis tahttan indirse de V. Yannis dış desteklerle yeniden tahta geçti. Bayezid kendi desteklediği tahtta olmadığı için durumdan hoşnut değildi ve Bizans'a Anadolu Seferi'nde ona yardım etmezlerse ağır yaptırımlar uygulayacağını söyledi. V. Yannis içinde akrabalarının da bulunuduğu bir ordu ile Bayezid'in seferine destek verdi. O ortalarda yokken de şehrin surlarını kuvvetlendirdi. Döndüğünde yeni surlarla karşılaşan Bayezid tehditlerle yeni duvarları yıktırdı. Sonrasında tahta geçen II. Manuel'e şehirde Türk mahallesi kurulması ve daha fazla vergi verilmesi yönünde isteklerde bulundu. Olmayınca şehri 1391'den 1400'e kadar aralıklı olarak 3 kez kuşattı. Timur'un Anadolu'a gelmesi ile kuşatma bitti.

OSMANLI ŞEHZADESİ MUSA ÇELEBİ:

Fetret Devri süresinde taht kavgaları sürse de 1412 yılında Osmanlı Şehzadesi Musa Çelebi İstanbul'u kuşattı. Beyazid'in dokuzuncu oğlu olan Musa Çelebi, Edirne'de tahta geçip 140 ve 1413 yılları arasında hüküm sürmüştür. Kardeşi Süleyman Çelebi'ye destek veren II. Manuel'i cezalandırmak için şehri kuşattıysa da alamadı.

2.MURAD:

Fatih Sultan Mehmet'in babası olan 2. Murad, Osmanlı'nın ikinci kurucusu olarak anılır. 1421 yılında O tahta oturunca Bizans tarafından esir tutulan amcası Mustafa (Düzmece Mustafa da denir) Edirne'ye gelip padişahlığını ilan etti. Önce onu savaşta yenip sonra da ona karşı oyunlar düzenleyen Bizans'a karşı bir kuşatma başlattı. 1422'de 30.000 askerle İstanbul'u kuşattı. İznik'te 13 yaşındaki Küçük Mustafa'nın padişahlığını ilan ettiğini duyunca kuşatmayı kaldırıp onun peşine gitti.


www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın