Fakir-i Tiryakiye Nedir? Fakir-i Tiryakiye Nasıl Pişirilir?

Birçoğunuz herhalde dedelerinden,
ninelerinden kahvenin olmadığı veya az bulunduğu dönemlerde nohut kavurduklarını duymuştur. Fakir-i tiryakiye de bu dönemlerde ortaya çıkmış 'nohut kahvesi'ne verilen isim.

Nohutların önce tavalarda kavrulması ile başlar kahvenin yapımı, sonrasında kahve değirmenlerinde öğütülür. Ardından tıpkı Türk kahvesi gibi bakır cezvelerde pişirilir ve içilir. Ama bir farkla. . . İçinde nohudun
olduğu su esasen köpürmez. Bunun için bir çay kaşığı kadar karbonat katılır. Böylece kabarma ve köpük dediğimiz tabaka oluşur.

'Fakir-i tiryakiye'nin içinde kahve
olmadığından tabii ki kafein de yok. Ama lezzet olarak kahveye yakın bir tat diyebiliriz. Peki okkalı bir Türk kahvesinin yerini tutar mı? Yıl 2019 ve bu soruya 'hayır' cevabı verebiliriz; ama savaş yıllarını şöyle bir hayal edecek olursanız, o yoklukta kesinlikle iş görür olduğunu kabul edersiniz herhalde.

Şimdilerde bu kahveyi yapan çok fazla kişi kalmadı. Çanakkale Biga bölgesinde dededen kalma bir işletmede bir gönüllü, eski metotlarla bu geleneği hala devam ettiriyor. Keşke daha çok yapan olsa da
kahvemizin geleneksel çeşitliliği
korunabilse. . .


Bir cevap yazın