Evrendeki ölçü ve ahenk

Bugün biraz size evrendeki yaratılış amacı, ahenginden bahsetmek istiyorum.

Evren ve evrendeki varlıklar Allah tarafından mükemmel bir düzen içinde kusursuz biçimde yaratılmıştır. Uzay boşluğunda bulunan milyarlarca yıldız, gezegen milyonlarca yıldır birbirine çarpmadan, bir düzen içinde ve kendi yörüngesinden sapmadan hareketini sürdürmektedir. Dünya hem kendi ekseni hem de Güneş çevresinde belirli bir hızla dönmektedir. Dünya'nın güneşe uzaklığı yaklaşık 150 milyon kilometredir. Eğer bu mesafe %5 daha fazla olsa dünya soğur, su döngüsü olumsuz etkilenir ve gezegenimiz buzul çağına dönerdi. Dünya ile Güneş arasındaki uzaklık %5 eksik olsa su döngüsü yine olumsuz etkilenir, dünya kavrulur, aşırı sıcak yüzünden yaşam sona ererdi.


Atmosferde %28 azot, %21 oksijen , %1 ise diğer gazlar vardır ve bu oranlar yeryüzünde hayatın devamı için gereken miktarlara karşılık gelmektedir. Oksijenin yüzde bir oranında artması, bir yıldırımın orman yangını çıkarma ihtimalini %70 artırmaktadır.

Atmosferdeki oksijen miktarı mükemmel bir sistem sayesinde korunmaktadır. Hayvanlar devamlı oksijen tüketir kendileri için zararlı olan karbondioksit üretmektedir. Yeryüzünde her biri farklı özelliklere sahip binlerce canlı türü bulunmaktadır. Her canlı kendi hayatına devam ettirebilecek organlara sahip kılınmıştır. Sonbaharda ağaçların yaprakları dökülmekte, sararmak da, ilkbaharda ise tabiat yeniden canlanmak da, yemyeşil bir görüntüye bölenmektedir. Aynı topraktan, farklı renk, tat ve özelliğe sahip olanlar yetişmektedir. Kur'an'da Allah "yükseltti ve dengeyi o koydu" buyuruyor. Kainatta var olan dengenin Allah tarafından konulduğu belirtilmektedir.

Yağmur ve karın yağması rüzgarın esmesi gibi olaylar belirleyen yasalar çerçevesinde meydana gelmektedir. Allahu Teala Şöyle buyurmuştur: "Güneşte kendi yörüngesinde akıp gitmektedir, mutlak güç sahibi, hakkıyla bilen Allah'ın takdiri düzenlemesindedir. Ayın dolaşımı içinde konak yerleri evreler belirledik. Nihayet, eğrilmiş kuru hurma dalı gibi olur. Ne güneş aya yetişebilir nede gece gündüzü geçebilir. Her biri bir yörüngede yüzmektedir. "


 

Www.facebook.com/acikvenetinternet

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net4c

 

 

Bir cevap yazın