EVRENDEKİ EN GARİP 10 CİSİM

NASA'nın 2020 yılı civarında Avrupa'ya gönderilmesi planlanan Clipper uzay aracı uyduyu yakından inceleme fırsatı sunacak. Bununla birlikte güneş ve yıldızların birbirleriyle olan farklı ilişki ve bağlantıları araştırmalarla ortaya çıkmıştır. İşte onlardan bazıları.

1- EL GORDO GÖKADA KÜMESİ 

El Gorodo'yla başlayalım. El Gordo İspanyolca şişman demek ve El Gordo, Güneş'in 3 katrilyon katı cüssesiyle uzak evrende ki en büyük gök ada kümesi. El Gordo bizdez 9.7 milyar ışık yılı uzaklıkta, yani evren şimdi ki yaşının yarısındayken El Gordo çoktan bu büyüklüğe erişmiş bile.

2- KARA DUL PULSARI 

 

J1311 - 3430 sahip olunabilecek en tehlikeli eşlerden biri. Güneş'in iki katı ağırlığa sahip olmasına rağmen sadece Washington ( 385 km ) kadar geniş olan Kara Dul, kendi eşinden beslenerek gittikçe daha da büyüyor. Bu ikili her 93 dakikada bir birinin etrafında ölümcül bir dans sergiliyor.

Pulsarın güçlü ışını yıldızın katmanlarını üstünden atarak, sonrasında afiyetle midesine indirecek. Bu ekstra malzeme pulsara daha fazla enerji veriyor ve onu olduğundan daha hızlı döndürüyor ama eşini de yiyip bitiriyor. Bir gün eşi tamamen tükenecek, geriye hiçbir şey kalmayacak ve pulsar bu dansa tek başına devam edecek.

 

 

3- 3753 CRUITHNE

Bu asteroitte bir yıl Dünya'dakiyle neredeyse aynı (364 gün) yani ikisi de Güneş'in etrafında neredeyse aynı yörüngede dönüyorlar. DuncanWaldron bu yörünge ikizimizi keşfedene kadar hiç kimse böyle bir şeyden haberdar bile değildi. Fakat çarpışma ihtimali sizi korkutmasın. Crutihne Dünya'ya 7.5 milyon milden daha fazla yaklaşmayacak.

4- GALAKSİ X

Samanyolu'nun ötesinde 300 ışık yılı uzaklıkta neredeyse tamamen karanlık maddeden ve gazdan oluşan neredeyse hiç yıldızı olmayan bir uydu galaksi dönüyor. Yıllarca astronomlar bu gezegenin varlığından şüphelendiler ama uzayın karanlığında karanlık galaksileri bulmak haliyle oldukça zordu. 2009'da astronomlar kendi galaksimizin diskinde Gezegen X'in oluşuna kanıt oluşturacak hayalet dalgalar keşfettiler. Sonra, gene aynı yıl, uzak karanlık madde kümelerinde saklanan 400 milyon yaşında yıldızları bulmayı başardı. Bu resim Samanyolu Galaksimizin ötesinde ki karanlık madde uydu galaksilerini gösteriyor.

5- SMİTH BULUTSUSU 

Eğer gözlerimiz radyo dalgalarını görebilseydi, Smith bulutu geceleri gökyüzünde dolunayın 20 katı genişliğinde görünürdü. Bu hidrojen gazı bulutu bir milyon kadar yıldıza sahip ama hidrojen 9,800 ışık yılı uzunluğunda ve 3,300 ışık yılı genişliğinde yayılıyor. Bu bulutsu bir torpile benziyor. Galaksimize doğru sürükleniyor ve 27 milyon yıl içinde Samanyolu ile çarpışarak. Bu kadar yüksek dozda hidrojen infüzyonu demek yıldız doğumlarının havai fişeklerini ateşleyebilir.

6- SERSERİ GEZEGEN 

Yıldızından ve kardeş dünyalarından uzaklaştırılan bu serseri gezegen sizin sıcak arkadaş grubunuzla oturduğunuz yerden sadece 100 ışık yılı uzaklıkta yalnız ve başıboş bir halde evrende dolaşıp duruyor. CFBDSIR2149 büyük ihtimalle kendi güneş sisteminin çalkantılı yıllarında, diğer kardeşleri kendi yörüngelerine oturmuş ve yıldızın etrafında dönerken, o uzayın derinliklerine kendi başının çaresine bakması için fırlatılmış. Astronomlar bu kazazede gezengenlerden milyarca olduğunu tahmin ediyor.

7- HD 189733b 

Bu gezegenin hoş mavisi aklınıza okyanusları, keyifli yaz günlerini getirmiş olabilir. Ama sakın aldanmayın. Bu gaz devi birkaç nedenden dolayı onu cehenneme çeviren yıldızına yakın bir yörüngede seyrediyor. Birincisi bu gezegende okyanuslar hiçbir zaman var olmadı, iki sıcaklık 1700 F dereceye kadar fırlayabiliyor ve üçüncüsü bu hoş mavilik aslında ölümcül bir hava modeline geliyor: erimiş cam yağmuru.

8- EN BÜYÜK YAŞLI KARADELİK 

Evren henüz küçük bir bebekken 12 milyon Güneş kütlesinde ki bir kara delik çoktan oluşmuştu bile. Samanyolu'nun merkezinde ki kara delik ise sadece Güneş'in 4 milyon katı kütleli. Süper yoğun J0100 + 2802 ise 12.8 milyar ışık yılı uzaklıkta kuasar denilen aktif bir gezegenin merkezinde ikamet ediyor. Fakat bu kadar genç yaşta bir şey nasıl bu kadar büyük olabilir? Astronomlar hala bu sorunun yanıtını arıyor.

9- R136a1

Bu yıldız Güneşimizin 256 katı kadar büyük ve 7.4 milyon kere daha parlak. Diğer bir deyişle, tam bir dev. Bilim adamları bu muazzamlıkta yıldızların yalnızca birçok küçük yıldızın birleşmesiyle şekillenip, kendilerini tüketmeden önce sadece birkaç milyon yıl boyunca ateşli bir canavar olduğuna inanıyorlar.

10- BUMERANG BULUTSUSU

Bumerang bulutusuna doğru 5000 ışık yılı sürecek bir yolculuğa çıkmadan önce yanınıza mutlaka bir ceket alın. Evet, evrenin en soğuk yerine gidiyoruz. Bu bulutsu mutlak sıfır sıcaklığından (-273,15 derece) sadece 1 derece yüksek, yani -273 derece. Bu bulutsu saatte 367,000 mil genişliyor ya da başka bir deyişle insan yapımı en hızlı cisim olan New Horizons Uzay Aracı'ndan 10 kat daha hızlı seyahat ediyor.

 

 

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

 

Bir cevap yazın