Evde yoğurt nasıl yapılır?

Bağışıklık sistemini güçlendiren sindirimi kolaylaştırmasına dek birçok faydası bulunan yoğurt, besin değeri açısından çok zengin bir besin. Diyet uzmanlarının önerilerine göre 5 adımda sağlıklı ev yoğurdu yapmanın püf noktaları ve önemli uyarılarını sizler için derledik. Yoğurt nasıl mayalanır? Tatlı yoğurt nasıl yapılır? Yoğurt mayalarken ne yapılır? Ev yoğurdu nasıl yapılır?

Yoğurt içeriğinde bulunan ve bağırsak sağlığını koruyan bakteri sayısının fazlalığı ile bağışıklık sistemini güçlendiren, geleneksel bir yiyeceğimiz. Güncel araştırmalar da ortaya koyuyor ki probiyotikler soğuk algınlığı sıklığını, süresini ve şiddetini azaltmaya yardımcı olabiliyor. Beslenme uzmanları sağlıklı ev yoğurdu yapmanın püf noktalarını anlatırken, en önemli ilk maddeye yoğurt yapımında kullanılacak sütün kalitesini koyuyor.

1. Sütümüzü güvenilir yerden alın

Süt, mikroorganizmaların üremesi için çok iyi bir ortam oluşturduğundan, kısa sürede bozulabilen bir besin. Yoğurdumuzu günlük sütten yapmaya ya da açık süt alıyorsanız güvenilir yerlerden almaya dikkat edin. Sütün, sağlığın yanı sıra Yoğurdun renk, tat ve kokusunu da etkiliyor. Süt temiz değilse mayalanan Yoğurdun Rengi Gri oluyor ve yoğurtta acı bir tat hissi edilebiliyor. Yine kötü kokulu yemlerle beslenen hayvanların sütleri ile yapılan yoğurt da kötü kokabilir your.

2. Sütünüzü aşırı kaynatmayın

Yoğurt mayalarken, sütü kaynatmanın sebebi Sütün içindeki kurum madde miktarını artırabilmek; yani Sütün içindeki suyun buharlaşmasını sağlayıp daha iyi yoğurt mayalayan bilmektir ancak uzun süreli kaynatma süt bileşenlerinin zarar görmesine ve sütün besin değerlerinde azalmaya yol açtığından, süt fokurdama ya başladıktan sonra 5 dakikalık kaynatmayı yeterli olacaktır.

3. Sıcaklığı iyi ayarlayın

Yoğurt mayalarken kaynatılan sütün Sıcaklığı da uygun olmalı. Çok sıcak Süt ile yoğurt mayalanırsa, yoğurt fazla sulu olabiliyor veya mayası tutmaya biliyor. Uygun sıcaklığı ayarlayabilmek için geleneksel yöntemlerle olduğu gibi önce elinizi yıkayın ve parmağınızı süte batırın; parmağınız hafif yanacak sıcaklıkta ysa mayalama işlemini işlemine başlayabilirsiniz.

 

4. Mayanın ölçüsünü kaçırmayın

Yoğurdu mayalarken sütün içerisinde koyulan Maya miktarı çok önemlidir. Az olması Yoğurdun tutmamasına, fazla olması ise tadının ekşi olmasına sebep olur. 1 litre süt için 1 yemek kaşığı yoğurt mayası yeterlidir. Mayalanma için uygun sıcaklığa ulaşınca, yoğurt mayasını ekleyip sütün her yerine eşit dağılması için iyice karıştırın.

5. Mayalanma suresine dikkat edin

Beslenme uzmanları Yoğurdun mayalanması için genellikle 4-5 saat süre beklemesi idealdir. Eğer daha fazla mayalanırsa yoğurt sulanır ve daha sıvı bir hal alır. Mayalandıktan sonra yoğurdun dinlenmesi için bir gün buzdolabında bekletilebilir. Bu sayede daha kıvamlı bir yoğurt haline gelecektir diyorlar.

 

Bir cevap yazın