Evde yapılabilecek doğal cilt maskeleri tarifi

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı,
geçtiğimiz günlerde yeni tip koronavirüsün (covid 19) Türk ekonomisine etkisini gösteren bir çalışma yapmıştı. Bu çalışmaya göre eski günlere oranlar Türk halkının harcamaları %37 oranında azaldığı belirtilmişti. Mağazaların bir süredir kapalı olması ve insanların sokağa çıkamaması bunun nedenlerinden biri. Kozmetik harcaması da %56.4'lük bir düşüşle bu listede yerini alıyor. Sanırım #evdekal günlerinde bakıma biraz ara vermiş olabiliriz. Tabii temel ihtiyaç olmadığı için pek gerek görmedik.😉

Peki, evdeki malzemelerden bakım ürünleri yapabilir miyiz? Elbette yapabiliriz. Doğal bakım ürünleri hazırlamak ve denemek için karantina günlerinden daha iyi bir zaman bulamayabiliriz. Üstelik buzdolabındaki gıdalardan cilt bakım ürünleri yapmak hem cilde hem bir meşkale olduğu için ruha hem de ürün satın almadığımız için bütçeye faydalı olacaktır.

İşte, evde kolaylıkla yapabileceğimiz doğal maskeler

  • Burun İçin Nem Maskesi

1 yemek kaşığı karbonat ile yarım limon suyu birleştiğinde ciltte pütürlü peelinglerin bıraktığı gibi bir etki bırakır. Bu karışımın içerisine bir yumurta akı eklemek ise siyah noktalar için ideal bir maskeniz olamasını sağlayacaktır. Burun için ideal olan bu nem maskesini burnunuza sürün 15 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın.

  • Yüz İçin Nem Maskesi

Hindistan cevizi yağı bütün cilt tipine uygun yağlardan biridir. 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi içerisine nemlendirici özelliği olan 1 tatlı kaşığı bal katarak kolaylıkla doğal nem maskesi yapabilirsiniz. Karışıma antioksidan bir etki için nar suyu da ilave edebilirsiniz. Peki, yaptığımız bu doğal nem maskesini nasıl uygulanır? Karışımı yüzünüze yavaşça sürün 15- 20 dakika bekleyip ılık suyla durulamak yeterli.

  • Temizleyici Peeling

Hazırlayacağımız bu peeling daha çok yağlı ciltlere iyi gelecektir. Ancak tabii tüm cilt tiplerine uygulanabilir. 1 adet muzu çatalla iyice ezin, 1 tatlı kaşığı antibakteriyal ve antioksidan etkisiyle bilinen toz zerdeçal, cildin pH'ını dengeleyen 1 tatlı kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı ince çekilmiş yulaf ilave edin. Eklediğimiz yulaf hem cildin fazla yağını emecek hem de yumuşak bir peeling etkisi gösterecektir. Bu nedenle kuru cilt tipine sahip olanlar bunu eklemeyebilir. Dairesel hareketlerle karışımı yüzünüze uygulayın, göz çevresine değdirmeyin, bir süre bekleyin ve ılık suyla durulayın.


3 Yorum

  1. Cilt kuruluğu yaşayan biri olarak, paylaştığınız nem maskesi bana çok iyi gelecek diye düşünüyorum. Yapılışı ve uygulanışı da gerçekten çok kolaymış, birazdan deneyeceğim, umarım işe yarar ve cildimi nemlendirir. Kuruluktan bıkmış durumdayım.

  2. Hindistan cevizi yağını çok duymuştum ama inanamıyordum bu yazıyı okuduktan sonra çıkıp hemen almayı düşünüyorum.

Bir cevap yazın