EVDE DOĞAL YOLLARLA DİŞ BEYAZLATMA YÖNTEMLERİ

Temiz giyinmiş, bakımlı ve güzel gözüken birinin sapsarı dişlerini görseniz büyük ihtimalle o kişiye olan bakışınız değişir. İşte bu yüzden pek çok kişi lekeli var sarı dişlerini beyazlatmak için diş doktorlarının yolunu tutar. Bu yazımda ise size para harcatmayacak, kimyasal etkilerden uzak ve evde kendiniz hazırlayabileceğiniz diş beyazlatma yöntemini yazıcağım faydalı olmasını umuyorum.

Dişler genelde iki sebepten ötürü sarıdır. Genetik ya da kullanılan bazı ilaçların etkisiyle bu rengi alırlar. Daha yeni doğan bir bebeğin dahi dişleri sarı olabilir. Aslında yedilerimiz ve içtiklerimiz de zamanla diş lekelerine ve sarılığa yol açar. Özellikle çay, kahve ve sigara tüketiminin yüksek olduğu ülkemizde dişlerin beyaz kalabilmesi oldukça zor gözüküyor. Ama endişelenmeyin, bunun önüne geçebilirsiniz.

Listemize zerdeçalın diş beyazlatmadaki etkisi ve onunla birlikte evde kendinize nasıl doğal bir diş macunu yapabileceğinizi yazıcağım. Zerdeçal cilde iyi gelir ve kilo verme konusun da etkilidir. Her ne kadar zerdeçalın her şeyin üzerinde sarı bir iz bıraktığı söylense de sararan dişleri beyazlatırken tam tersi bir etki gösterir. Antiseptik ve antibiyotik etkileri ile diş ağrısı, diş eti iltihabı ve hassas dişler gibi diş rahatsızlıklarına da iyi gelir. Zerdeçal sade kullanımda dahi dişleri beyazlatma özelliğine sahip olsa bile, daha etkili sonuçlar almak için nane ve Hindistan ceviz yağından da faydalanacağız. Nanenin antibakteriyel etkisi vardır. Hazırlayacağınız karışıma ferahlatıcı ve hoş bir koku verir.

Hindistan cevizi yağı da bakterilere ve kötü ağız kokusuna karşı oldukça etkilidir. Doğal diş macunu yapmak için 1 kaşık zerdeçalı, aynı miktardaki hindistan cevizi yağı ve 2-3 damla nane yağı ile karıştırıyoruz. Bu macunla dişlerinizi normalde yaptığınız gibi günde 2 kez fırçalayabilirsiniz. Beyazlatma konusunda etkili sonuçlar aldığınızı kısa zamanda farkedeceksiniz.

Çay ağacı yağı da dişlere ve diş etine iyi gelen etkili içeriklerinden biri. Ağızdaki yaralar ve ağız kokusu için de harika. Bir bardak suya 5 damla çay ağacı yağı damlatın ve her gün 1 kere dişlerinizi fırçalıkdıktan sonra bu karışımla ağzınızı çalkalayın. Bir kaç hafta içinde ağız sağlığınızdaki değişimi farkedeceksiniz. Daha etkili bir sonuç için haftada en fazla 1 veya iki kez bu yağı direk dişlerinize uygulayabilirsiniz.

Çilekle dişlerinizi beyazlatmak ister misiniz? Kim istemez ki hem lezzetli hem de oldukça etkili. İçerisinde bulunan malik asit, profesyonel diş beyazlatma yöntemlerinde bile kullanılmaktadır. Tek yapmanız gereken kaşıkla taze bir çileği ezmek ve az miktar deniz tuzu ile karıştırmak. Bu uygulamayı haftada 2 kez yapabilirsiniz.

 

Hindistan cevizinin faydalarını bilen kişi sayısı her geçen gün artıyor. Daha iyi bir cilt, sağlıklı beyin fonksiyonları ve kilo vermekte oldukça etkili bu yağ, aynı zamanda kötü ağız sağlığına ilaç gibi geliyor. Dişlerinizi fırçalamadan önce bir miktar hindistan cevizi yağını üzerlerinde, 3 dakika boyunca gezdirin, 15-20 dakika bekletin ve sonrasında normal macunla dişlerinizi fırçalayın. Bu işlem haftada 2-3 kez tekrarlanmalı.

Son zamanlarda aktif karbonu sık sık duyar olduk. Ciltteki siyah noktalar için uygulanan aktif karbon maskesi dışında, bu maddeden diş beyazlatıcı olarak da faydalanıyor. Önce su ile karıştırmanız sonrasında tüm dişlerinize uygulayarak 2 dakika beklememiz gerekiyor.

Muzu yedikten sonra kabuğunu atmamanız için önemli bir sebep var sırada: Muz kabuğunda oldukça fazla potosyum bulunuyor. Böylece hem içerisinde bulunan vitamin ve minerallerden faydalanmış hem de kabuğu sayesinde dişlerinizi beyazlatmış oluyorsunuz. Dişlerinize bu işlemi uygulamadan önce ya da sonrasında mutlaka dişlerinizi bir diş macunu yardımı ile fırçalamanız gerekecektir. Muz kabuğunun iç kısmını dişlerinizi fırçalıyormuş gibi sürtün. Bu işlemi günde en az iki kez yapmanız sonucunda dişlerinizin ihtiyacı olan potasyum karşılanacak ve zamanla dişlerinizdeki beyazlamayı fark edeceksiniz.

Evde yapabileceğiniz ağız suyu ile dişlerinizin beyaz kalmasına katkıda bulunabilir ve nefesinizi tazeleyebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken 3 kaşık limon suyunun yarım çay kaşığı deniz tuzu ile karıştırmak ve ağzınızı bununla çalkalamak. Haftada 2 kez uygulayabilirsiniz. Eğer ağzınızda yara veya inflamasyon varsa bu karışımı iyileşene kadar kullanmamalısınız.

Gelelim fesleğinin diş beyazlatma etkisine. Yemekleri tatlandıran bu bitki aynı zamanda diş beyazlatıyor ve diş etlerinizin sağlığını da koruyor. Bitkinin 5-6 yaprağını püre haline getirerek dişlerinize sürün ve 5-10 dakika bekletin. Bu işlemi 2 haftada bir yapabilirsiniz.

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

 

 


Bir cevap yazın