EVDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR!

1- Musluklarımızın küçük bir damla önemli miktarda tüketim kaynağı gibi görünmeyebilir, ancak aslında azda olsa sızdıran bir musluk veya tuvalet çeşmesi vs kısa sürede çok miktarda su harcayabilir.Hem çevrede hemde faturanız için sızıntıların hemen önlenmesi önemlidir.
Su sızıntılarını bulmamız onarmamız gereken tek sey degildir, pencere ve kapıların u çatlaklar dışardan içeri sızan hava  evinizdeki soğutma ve ısıtma sistemimizi sabit bir şekilde caliştirmamizi için fazla çalışmasını gerektirir.Bu alanlarda içeriye hava giren yerleri de engellemeliyiz.

2- Evimizin çevre dostu özelliklerinde önemli bir farklılık yaratmak için, ısıtma ve soğutma ekipmanımızı modern enerji tasaruflu modellerle yükseltmeyi düşünün. Yerel bir iklimlendirme uzmanı hangi sistemin eviniz için hangi doğru oldugunu belirlememize yardımcı olabilir.

3-  Isıtma sisteminiz genellikle evinizi rahat sıcaklıkta tutmak için fazla çalışır. Ancak kombilerde büyük miktarda enerji tüketebilirler.Termostatınızı birkaç derece düşürerek ve bunun yerine sık ve yumuşak battaniyeleri kullanarak evinizin enerji gereksinimini azaltabilirsiniz. Progranabilir bir termostat da son derece yararlı olabilir, çünkü evin boşolduğu zamanlarda sıcaklığı azaltmak enerji tüketimini büyük ölçüde azaltabilir.

4- Geleneksel pamuk üretimi, böcek ilacı kullanımının büyük bir yüzdesiminden sorumludur. Çevrenin ve tedarik zincirindeki insanların daha iyi bir şekilde muamele görmesi için bunun yerine organik, etik kaynaklı pamuk seçin. Pamuktan tamamen kaçınmak istiyorsanız, sürdürülebilir bambu çarşaflara geçmeyi düşünün.

5-   Kurutucular çalışırken, çok miktarda enerji tüketirler. Evinin enerji gereksinimlerini, bir çamaşırlık edinin ve kurutma makinesi kullanmak yerine camaşırlarınızı asarak kurutmayı deneyin.Böylelikle enerji tüketiminiz azalacaktır.Kış hava koşullarında çamaşırlıkta kurutma mümkün olmadığında, gerekli çalışma süresini azaltmak için daha düşük bir ısı kullanmayı deneyin.

6- Akkor ampullerin çalışması için büyük mikarda enerji gerekir, buda verimsiz enerji kullanımına neden olur. LED  gibi modern enerji verimli aydınlatma seçeneklerine geçmek evinizin genel enerji tüketimini önemli ölçüde azaltabilir. Buna ek olarak, bu ampul türleri akkor ampullerden çok uzun süre dayanır, bu nedenle evinizin atık seviyesini düşürebilirsiniz.

 

7- Ev aletleri, özelikle buzdolabını,kurutucuyu ve bulaşık makinesini hem suyu hem enerjiyi daha az enerji tüketenlerden seçebilirsiniz. Bununla birlikte,teknolojik ilerlemeler yeni modellerin daha etkin ve daha etkin olmasını sağlamıştır. Yeni cihazlara geçilmesi performansı feda etmeden su ve elektrik kullanımınızı azaltabilir.

 

 

8- Gıda atıkları ortalama  bir hane içinde büyük miktarda atık oluşturmaktadır. Bunları atmaktansa kompost yapmaya başlayarak çevre dostu bir seçim yapabilirsiniz. Ev çöplerinizi bir komposta dönüştürerek çöp alanına gönderdiğiniz çöp alanına azaltabilirsiniz. Ek olarak, kompost gübre olarak kullanabilir ve daha sağlıklı bitkiler için toprağın ön kalitesini büyük  ölçüde  artırılabilir.

 

http://www.instagram.com/acikvnet

http://www.twitter.com/acikve_net

 

 

 

 

Bir cevap yazın