Evcil Kedilerin Beslenme Alışkanlıkları

Evcil kediler önlerinde devamlı olarak mamaları bulunursa gün boyunca 10-20 kez azar azar beslenmeyi tercih ederler.

 

🔸Kediler kokuya oldukça duyarlıdır. Bu sebeple kedilerin mama kapları tuvalet kaplarından uzak tutulmalıdır.

🔸Kediler su tüketimini ayarlayamadıkları gibi gün boyunca da çok kısa aralıklarla ve az miktarlar da su içerler ve ihtiyaçları olan sıvıyı yeteri kadar alamazlar. Sıvı alımındaki azlık kedilerin idrarının yoğulaşmasına ve taş oluşumuna sebep olur. Bu sebeple kedinizin suyunu sıklıkla tazeleyin.

🔸Kediler besin ihtiyaçlarına göre zorunlu et oburdurlar. Dolaysıyla hayvansal orijinli gıdaları lezzetle tüketirler. Büyük bir çoğunluğu ciğer, balık ve kanatlı hayvan ürünlerini oldukça severler daha az olarak sığır veya kuzu etini de beğenirler. Büyük bir çoğunluğu ise yumurtadan hoşlanmazlar.

🔸Kediler yedikleri gıdanın lezzetine, kokusuna ve kıvamına çok hassasiyet göstermelerine rağmen rengine pek aldırış etmezler.

🔸Deri ve tüy sağlığı için oldukça önemli olan omega-3 yağ asitlerinin gıdalarla dışarıdan mutlak surette alınması gerekir ve kaynağı da balık veya balık yağlarıdır. Ayrıca omega-3 yağ asitleri vücutta oluşabilecek yangısal reaksiyonları da azaltır.

🔸Kediler sadece hayvansal orijinli gıdalardan sentezlenen taurın adı verilen aside de mutlak ihtiyaç duyarlar. Taurin azlığı retina dejenerasyonuna ve kalp kası(myokard) yetersizliğine sebep olabilir.

🔸E vitamini ve A vitaminin ön maddesi olan beta karotenler yine kediler için oldukça önemlidir ve gıdalarında mutlak surette bulunmalıdır. Bu antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirerek oksidasyon olaylarının zararlı etkilerine karşı vücudu korurlar.

🔸Yavru kedilerin besinsel ihtiyaçları ise yetişkin kedilerin kinden tamamen farklıdır. Dişi bir kedi doğumdan hemen sonra kolostrum adı verilen ağız sütünü üretir ki bu yavru kediler için hayati önem taşır. Kolostrum yavru kedinin besin ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra annenin tüm bağışıklık hücrelerini ve antikorlarını da içerir. Bu nedenle doğumdan sonraki ilk 24 saat için de yavru tarafından mutlak olarak alınması gerekmektedir. İlk 24 saatin sonunda anneden gelen tüm savunma hücreleri ve antikorlar yavrunun sindirim kanalından emilmemeye başlar. 24 saatlik ilk kolostrum sütünden sonra anne 3-4 hafta süreyle maksimal seviyede süt üretir ve yavrunun tüm ihtiyaçlarını karşılar. 4 haftalık süreden sonra sadece anne sütü yavrunun besinsel ihtiyaçlarının tümünü karşılayamaz hale gelir. Bu nedenle püre kıvamında bazı ikame besinlere geçilmelidir. Bu püre kıvamlı besinler yavru kedi mamalarının yağsız süt veya su ile şişirilip yumuşatılması yoluyla hazırlanır ve günde bir kaç kez yavru kediye verilmesi tavsiye edilir. 6-8 haftalıktan sonra anneden tamamen ayrılıp kuru mamaya geçilmelidir.

 Son olarak, kedilerin ihtiyaçlarından çok daha fazla gıda almasını sağlamanın, onları daha sağlıklı hale getirmeyeceğini, ömürlerini uzatmayı bir kenara bırakalım aksine kısalttığını ve çok çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirdiğini hatırlatmalıyım.

Sağlıklı günler dilerim.

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın