Ev alım satım işlemlerinde tapuda gerekli olan belgeler ve bilgiler

Konut kredisi çekimlerinde faiz oranlarının düşürülmesi bankalarda yığılmaya neden oldu. Faizlerin düşürülmesi emlak piyasasının hareketlenmesini de sağladı. Ancak son günlerde enflasyonun ve döviz kurlarının artması konutta tekrar faiz oranlarının yükselmesine sebebiyet verdi. Koronavirüsle (kovid 19) mücadele kapsamında 15 yıl vadeli ve yüzde 0.64 olan sıfır konutlar için faiz oranı yüzde 0.87 'ye çıkarıldı; vade 10 yıla düşürüldü. Ayrıca 1 yıl geri ödemesiz uygulaması da kaldırıldı. İkinci el konutlar için ise ilk başta %0.74 olan faiz oranları %0.87 oldu. 180 ay vade ise 120 aya düşürüldü. Yine sıfır konutlarda olduğu gibi 12 ay geri ödemesiz konut kredisi fırsatı ikinci el konutlar için de kaldırıldı.

Ancak faiz oranlarındaki bu artışa rağmen emlak piyasasındaki hareketlilik devam ediyor. Çünkü faizler her ne kadar yükseltilse de pandemiden önceki oranlara göre nispeten düşük. Bu nedenle vatandaş için kredi çekip ev alımı hâlâ makul düzeyde görülüyor.

Tüm işlemler halledildi ve artık evin satış aşamasına gelindi. Peki, bu aşamada neler gerekli? İşte sizin için derlediğimiz ( daha önce bizatihi deneyimlediğimiz) evin satışı için tapuda gerekli olan bilgiler ve belgeler…

  • Öncelikle evi satacak kişi Web Tapu (https://webtapu.tkgm.gov.tr/) üzerinden girip satış için başvuru oluşturmalı. Bu aşamada eğer evin emlak vergisi vs. gibi borçlar ödenmemişse ödenmeli. (Belediyenin web sayfası üzerinden online şekilde ödenebilir.) Evin üzerinde herhangi bir borç kalmadıktan sonra konutun dahil olduğu bölgenin belediyesi aranmalı ve rayiç bedeli öğrenilmeli. Web tapu üzerinde başvuru formunda evin satış fiyatı ve rayiç değeri istenecektir. Evin satış değeri rayiç bedelden düşük olamaz. Eğer tapu harcını az ödemek istiyorsanız evin satış değerini düşük göstermelisiniz. Çünkü her yüz bin lirada 4 bin lira harç alınıyor. Örneğin, 100 bin liralık rayiç bedele sahip konutu 101 bin lira ile satış yapıldığı gösterilebilir. Tapu harcı 100 binde 4 bindir. Yani 100 bin liralık konut için tapu harcı 4 bin lira ödenecektir. Genellikle belediyenin tapu bölümünün önünde PTT arabaları durur ve oradan tapu harcı rahatlıkla ödenebilir. Tabii bu ücrete döner sermaye de eklenir. Başvuru formunda döner sermaye ve tapu harcı ödenmesi talep edilmeyecektir. Aslında tapu harcının yarısı ev sahibi yarısı alıcı tarafından ödenir. Ancak ev sahipleri tapu harcını beraber ödemeye yanaşmadığı için pratikte genellikle alıcılar tapu harcını öder.
  • Alıcı herhangi bir sigorta şirketini arayarak zorunlu deprem sigortasını (DASK) yaptırmalı. Kendi adına bu işlemi gerçekleştirmeli. Sigorta ücreti yüksek değil. Evin yaşına konumuna göre değişiyor. Ve bu deprem sigortası yapılmadan evin satışı gerçekleşmiyor.
  • Başvuru işlemi bittikten sonra bir randevu oluşturulur ve belediyenin tapu bölümünden çağrılırsınız. Konut kredisinin ilk düştüğü anlarda yoğunluktan dolayı bu randevular birkaç hafta ileri atılabiliyordu ancak şu an aynı gün ya da bir iki gün içinde randevu verilebiliyor.
  • Randevu saatinde alıcı ve satıcı, belediyenin önündeki PTT minibüsünden ya da herhangi bir PTT şubesinden ödenen tapu harcı belgesi ile hazır bulunmalı. Eğer ev satış ya da ev alımında taraflardan birinin okur yazarlığı yoksa 2 şahidin kesinlikle hazır tutulması gerekli. Aksi takdirde işlemleriniz şahit bulana kadar yapılmaz ve belediye önünde para ile şahitlik yapacak kişiler aramak zorunda kalabilirsiniz. 🙂 Maalesef başımıza geldi.

Artık bir tek geriye çağrılıp imzaların atılması kalıyor 😊 Hayırlı olsun.

DASK nedir? 9 adımda Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)


Bir cevap yazın