Etleri Doğru ve Pratik Saklamanın Yolu

 

Protein ile beslenmek, sağlığımız için önemli bir ritüeldir. Ancak kırmızı et tüketmeden önce bazı şeyleri dikkate almamız gerekmekte. Bu yazıda eti saklama ve sağlıklı kullanabilme tüyolarını paylaştık.

Birincil protein kaynaklarından biri olan kırmızı et kasların gelişmesi için en doğru yoldur. Hijyenik ortamlarda kesilmiş olan etlerin, tüketimini yapmadan önce saklama koşullarının sağlık için doğru olması gerekir. Bu noktada, kırmızı et yerken vereceğimiz önerileri dikkate almalısınız.

Sizin için derlediğimiz öneriler şunlar:

Özellikle kurban bayramının yaklaştığı şu günlerde, İstediğimiz şekilde parçalara ayırdığımız kurban etlerini buzdolabı poşetine koyup bir gün dolapta beklettikten sonra derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Etin bu koşullarda 6 ile 8 hafta derin dondurucuda kalma süresi bulunmaktadır. Ancak dikkat etmemiz gereken husus oda sıcaklığındaki eti derin dondurucuya koyduğumuz da Bozulabilirler. Onun için; eti daha önceki donmış sebzelerin yanına koymak ya da tek başına koymamız gerekmekte.

Kıymayı Saklama Koşulları

Etten elde edilen, tüketiminin fazla olduğu diğer ürün ise kıyma. Kıyma için de aynı şekilde saklama koşullarının düzgün olması sağlığımız açısından önem arzeder. Kıymayı hem sağlıklı bir şekilde saklamak hem de yemek yapmadan önce çıkardığımızda kolay bir şekilde erimesini istiyorsak önce kıymamızı buzdolabı poşetinin içine koyalım daha sonra merdane ile düzleştirelim, düzleştirdiğimiz kıymayı poşetine zarar vermeyecek şekilde bir cisimle kareler haline bölelim, sonrasında kıymamızı derin dondurucuya bırakalım bunu yapmamızdaki neden kıyma kullanma ihtiyacımız olduğunda kıymamızın tamamını eritmeden yalnızca kare haline getirdiğiniz parçasını kırıp aldığımızda kıymamızın kalan kısmı bozulmamış ve zarara uğramamış olacak. İkinci sebebi ise çözülmesi daha pratik olacaktır. Bir başka saklama şekli ise kıymayı top haline getirdikten sonra dolap poşetine koyun, poşeti düğümledikten sonra dondurucunuza koyun. Az yemek yaptığınız da bu yöntemle donmuş kıymanızı küçük parçalar halinde tüketebilirsiniz.

Kemik Suyu

Peki kuşbaşı yapmış olduğumuz ettirin kemiklerini boşamı harcayacağız? Tabii ki hayır kemikleri haşlamak için bir kaba koyun bir kilo kemiğe üç bardak su ilave edin. İsteğinize göre içine sarımsak, soğan ve dilerseniz diğer sebzelerden ekleyin. Yaklaşık bir saat orta ateşte pişirin. Bu şekilde haşladığınız kemiklerin suyunu bir kaba aldıktan sonra soğumasını bekleyin. Soğumuş olan suyu süzgeçle süzün. Daha sonra buzdolabı kalıpları içine döktün. Kalıbı bir buzdolabı poşeti içersine koyup derin dondurucuya koyup dondurun. Sonrasında dilediğiniz şekilde yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Kemik suyunun birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Çocukların kemiklerinin gelişiminde çok fazla faydası var. Bundan dolayı kemiklerin suyunu boşa harcamamanızı öneririz.

Sebzeli Kuşbaşı

Kuşbaşı ettinizi daha farklı şekillerde değerlendirmek istiyorsanız, diğer bir önerimiz ise dilediğiniz ve sevdiğiniz sebzelerle birlikte soğan, biber gibi sebzeleri de ilave ettikten sonra poşetin içine yerleştirip düz bir hale getirdikten sonra bu şekilde dondurabilirsiniz. Bunu yapmanız size pratik yemek yapma kolaylığı sağlayacaktır.
Afiyet olsun

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

 

Bir cevap yazın