EŞREF SAATİNİZİ BİLİYOR MUSUNUZ?

 

Vücudumuzda her organ günün her saatinde aynı verimlilikte çalışmaz. Organların gün boyunca iyi çalıştıkları saatlerin bilinmesi ve ona göre davranılması vücut sağlığını olumlu etkileyen etmenlerin başında gelir. Halk dilinde bu biyolojik olgu Eşref Saat olarak nitelendirilir.

Ama bu tam da ayrımına varılamayan bir konudur. Eşref saati bir şeylerin iyi yapılması için vücut işleyişinin uygun olduğu saatlerdir.

 

ORGANLARIN ÇALIŞMASINA GÖRE İYİ SAATLER

Sabah:6.00: Bu saatte uykuda olsanız bile vücudunuz uyanıktır. Hormon salgılaması harekete geçer. Yataktan kalkmanız gerekiyorsa, birden değil yavaş yavaş kalkmalısınız.

Sabah :7. 00: Bu ve bundan sonra gelen iki saatte kalp atışları hızlanır, vücut ısısı yükselir, stres olsun veya olmasın stres hormonları üretir. Aynı zamanda testosteron ve östrojen harekete geçer. Kalp damar ve yüksek tansiyon problemi olanlar için bu saat riskli bir saattir.

Sabah :8. 00:Sigara içenler ve kolesterolle arkadaş olanlara bu saat enfarktüs ve felç saatidir.

Sabah da kalp ve damar hastaları için tehlikeli bir saat. İnsanın önleyici düşünce yeteneği bu saatte artar.

Saat :10.00 :Beynin kavrama, anlama bölümleri çok dinç, heyecanlıdır. Öğrenme ve sorunları kolaylıkla çözme saati. Dikkat ve bilinç düzeyi yüksektir. Kollar bu saatte çok güçlüdür.

Sabah :11.00:Bu saatte yenilen şeyler şişmanlatmaz. Çünkü bünye yağı işleme fonksiyonunu bu saatte daha iyi yapar.

Öğle 12. 00:Mola zamanı duygusu uyanır zira, miğdeniz, hareketli bir şekilde asit üretir, mideyi hazmettirire bilirsiniz. Bu saatte yemeklerinize dikkat etme yeteneği de azalır.

 

Öğlen: 13. 00:Sindirim saatidir. Saat 13 civarında gastrit asit miktarı en yüksek seviyeye ulaşır.

 

Saat: 13.15 arası: Uyku saati. Öğle yemeğini yiyin veya yemeyin, bu saatlerde kendinizi yorgun hissedersiniz.

10 dakika süreyle hiçbir şey düşünmeyin ve gözlerinizi kapatarak rahatlayın. Bu ufak yinilik ile verimlilik yeteneğiniz 2,3 kat artmış olur.

Saat:14. 00:Vücudun elektrostatik yüklenmesi bu saatte özellikle azdırır. Saç iyi şekil alır. Kuaförden randevu almak için iyi bir saattir.

Öğle :15.00: Yine bir hareketlilik başlar, zekanız açılır, öğleden önceki suratlı tempoya karşın bu saatte sabır isteyen işler için izin verirsiniz.

Öğlen :Saat 15.16 arası :Öğrenme devresi. Bu saatlerde zihin açıklığı en üst düzeydedir. Uzun süreli bellek sabah saat 9'da olduğundan %10 oranında daha iyi çalışır. Ellerimizi en iyi şekilde 15 ile 16 arasında kullanıyoruz.

Akşam 16. 00:Vücudunuz hareket ister. Adale kuvveti, hareketliliği, dolaşım aktivitesi çok fazladır bu saatte.

Aynı zamanda ruh halinin kötü olduğu Saatlerdir. Saat 16'ya doğru moral bozukluğu doruk noktasındadır. Saat 17'den sonra moral yavaş yavaş düzelmeye başlar. nokta 32

Saat 16.17 arası :Kavga saatleri. Çelişkilerin üstesinden gelmek için en uygun saatler. Ciğerler en iyi bu saatte çalışır.

Akşam 17. 00:El hünerleri bu saatte en üst noktadadır. Kelimeleri kullanma becerisi de öyle. Otoritelere, komşuları veya tanıdıkları fikrinize ortak etmek, onları buna inandırmak istiyorsanız, bunu bu saatte yapın.

Bu saatler maket yapmak için de elverişlidir. Ayrıca bu saatlerde daktilo ve bilgisayarla da daha çabuk yazı yazılır.

Akşam: 18.00:Tat alma ve koku duyusu bu saatte çok hassas olur. Bu nedenle de akşam yemeği için en iyi saattir. Fakat ölçüyü kaçırmamak gerekir. Çünkü öğleden sonraki saatlerden beri alınan kaloriler enerjiden çok yağa dönüştürülür.

 

Akşam :19. 00:Deri kendisine yapmak istediğiniz her şeyi almak yeteneğine sahiptir. Bu nedenle güzellik maskeleri için çok iyi bir zamandır. Organizma ilaçları öğleden önceki saatlerden daha iyi değerlendirir.

 

Gece :20.00: Estetik duygusu oldukça keskinleşir. Bu saatler dinlenme saatleridir. Refleksler zayıflar. Yalnızlık duygusu artar.

Gece :21. 00:Beyin bu saatte uyku hormonu verir. Vücut ısısı ve metabolizmanın hareketlilik oranı düşer. Bu saatte yiyeceğimiz bir şey hazm edilmeden midede kalır, burada mayalanır ve mukozayı tahrip eder. Bu saatte yalnızlığa zor tahammül edilir.

Gece:22.00: Bağışıklık sistemi en yüksek düzeyde çalışır.

Gece:23. 00:Hayal kurma saati. İnsanın aklına parlak fikirler gelir.

Yaratıcı beyinler için ilginçtir ama, fikirlerin işleme konulması aksar.

Saat :23.01arası :Dahilik saatleridir. Gece geç yatanlar için yaratıcılık ortalamanın üstündedir.

Gece :24. 00:Depresyon saati. Sabaha kadar tepki süresi büyük ölçüde yavaşlar, hassasiyet azalır, verimlilikte azalır. Bu saatte uyanık kalan insan korkularla ve depresyonla karşı karşıya kalır. En iyi çare uyumaktır.

Gece :01 :Doğumlar genellikle gece yarısı ile sabah 4 arası olur.

 

Gece: 02. 03. 04 :Hata ve kaza yapma saati. Gece çalışanların en çok hata yaptıkları saatler. Görme yeteneği azalır.

Gece :04. 05 :Trafik kazalarının en çok olduğu saatler. Sabaha karşı 04-05 arası tansiyonun en düşük olduğu saatler.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

Bir cevap yazın