Espresso kahve nasıl hazırlanır?

Espresso Kahve Nedir?

Espresso kahve, genellikle iki küçük bardakta tüketilen ve örneğin kahve latte, kapuçino, siyah beyaz ve mocha gibi diğer içeceklerin imalatında yer alan ve bunlardan hazırlanan kahvenin türüne bağlı olarak el ile veya özel makinelerde hazırlanan konsantre bir kahve içeceğidir. Espresso kahvesi 1890'da İtalya'da ortaya çıktı ve altı çeşit kahvenin karışımının bir sonucu olarak seçildi, kavruldu ve fermente edildi, özel bir harmana göre seçildi, iyi bir lezzet verdi ve dünyada yaygın olarak hazırlandı.

Espresso Kahve Nasıl Hazırlanır?

Geleneksel espresso

Malzemeler: 2 yemek kaşığı yeşil espresso kahve. Bir bardak su.

Yapılışı: Yeşil espresso kahveyi özel bir kavurma makinesiyle veya geleneksel şekilde kavurun. Kahveyi istenen derecede, tercihen daha iyi bir lezzet elde edene kadar yumuşak bir şekilde öğütün. Suyu, su miktarının göstergenin altında kalması koşuluyla espresso kabına koyun. Kavrulmuş kahveyi espresso süzgecine ardından tabana yerleştirin. Makineyi kapağı sıkıca kapattıktan sonra, kahve kaynamaya ve içmeye hazır olana kadar prize takın.

Sütlü espresso kahve

Malzemeler: Bir bardak beyaz şeker. Bir fincan hazır espresso kahve. Bir bardak su. Süt veya kahveyi beyazlatmak için krema. Süslemek için kakao.

Yapılışı: Süt hariç tüm kahve malzemelerini elektrikli karıştırıcı kabına yerleştirin. Kalın köpük görünene kadar malzemeleri beş dakika orta hızda çırpın. Sütü bir tencerede kısık ateşte kaynatın. Her servis kabına bir çorba kaşığı köpük koyun, ardından üzerine kaynar süt dökün. Espresso kabının yüzeyi bir kakao spreyi ile süsleyin. Ayrıca hazır kalıplar kullanılabilir.

Espresso Tadını Güzelleştirmek İçin İpuçları

Kaliteli espresso kahve aldığınızdan emin olun. Espresso kolunun kahve işini bitirmesine izin vermekten kaçının, çünkü bu, içindeki kahvenin geri kalanını yakar, makinede uzun süre asılı kalan tatsız bir yanma lezzetine neden olur ve bir dahaki sefere hazırlanan kahvenin tadını etkiler. Evde bir kahve değirmeni yoksa, taze çekilmiş kahve satın aldığınızdan emin olun, çünkü espresso, kahveden daha fazla öğütmeye ihtiyaç duyar, bu yüzden bir kahve değirmeni ile yapmayın. İdeal sıcaklık olarak espressoyu hazırlarken su sıcaklığının 80 ila 85 derece arasında olduğundan emin olun.

 


Bir cevap yazın