ESNAF SAMİMİYETİ- Ersin Çevik

 

Esnaf Samimiyeti;
İnsanları tanımanın en iyi yollarından biri ticarettir.

Samimiyet demişken, son zamanlarda çok zor rastlanılan bir durumdan söz ediyorum tabiki. Samimiyet, kelimelerle karşılığı olmayan, daha doğrusu ifade edilemeyen en önemlisi de taklit edilemeyen, kalpten tebessüme doğru uzanan bir yolculuğun tarifi gibi düşünebiliriz aslında. Öyle ki, çoğu zaman kalbin yüze ve söze yansımasını gözlemleyerek, muhabbet duyduğumuz bir çok yeni insanla tanışma ihtimalimiz yüksek. İlk muhabbet, ilk tanışma faslı derken zaman bizi, karşımızdaki insanla ‘samimi’ denilebilecek bir konuma getirebiliyor. Tabi ki buradaki samimiyet vurgumun asıl anlatacağım samimiyet duygusu ile pek de alakası bulunmamaktadır. Konu kapsamlı ancak bu yazıyı esnaflarımız üzerinden ele aldım. Günde onlarca dükkana, mağazaya uğrayarak onlarca kişiden alışveriş yapıyoruz. Elbette karşılaştığımız manzara her zaman beklediğimiz gibi olamayabiliyor tabi.

Kimi esnaflar vardır bir ticaret yaptığına seni pişman eder, kimi esnaflar ise yapacağın alışverişten dolayı seni hoşnut bırakır. İşte mesele bu. Mesele cebine para girmeden önce, senin veli nimetim dediğin müşterinin gönlüne girebilmen. Selam olsun gönüllerde yer edinebilenlere, insana insan gibi değer verebilenlere !


Samimi esnaf, bana göre içten bir duruş sergileyendir. Az önce bahsettiğim gibi cebine para girmeden önce müşterisinin gönlünü hoş eden, kazanacağı 3 kuruşa halel getirmemek adına titizlikle dürüstlüğünden ödün vermeden çalışandır.
En’âm Suresi 152.Ayette Rabbimiz ; “Rüşdüne erişinceye kadar yetimin malına ancak en güzel şekilde yaklaşın. Ölçüyü ve tartıyı adaletle tam yapın. Biz herkesi ancak gücünün yettiği kadarıyla sorumlu tutarız. (Birisi hakkında) konuştuğunuz zaman yakınınız bile olsa âdil olun. Allah’a verdiğiniz sözü tutun. İşte bunları Allah size öğüt alasınız diye emretti. “ buyurmaktadır. Bu ayette mesaj gayet açık ve net anlaşılabiliyor.

Allah’ın kesin olarak yasakladığı tüm işlerden sakınanlara, attığı her adımda bu dünyayı değil, diğer dünyayı önemseyenlere selam olsun !
Ölçüde ve tartıda, satmış olduğu ürün veya hizmette yalan, hile bulundurmadan sahip olduğu / satmış olduğu ürün veya hizmeti artısı ve eksisiyle doğru bir şekilde alıcıya aktaran, özü sözü bir esnaflar için düşüncelerimi dile getiriyorum. Her ne kadar hile ile, yalan ve dolan ile insanları kandıranlar olsa da, doğru insanlar her zaman bir yerlerde varlar.


Samimi insanlarımızın kıymetinin pek de bilindiği söylenemez. Bu güzel insanlara hak edilen değerin verilmesi noktasında farkındalık oluşturulması için bu konuyu işledim bu yazımda. Dürüstlüğün ve samimiyetin ödülü olarak bir çift güzel kelam ve bir ince tebessümden yoksun bırakırsak bu insanlarımızı, kim bilir belki de samimiyetten yoksun bir tutum sergilenmesine sebep olabiliriz.


Statü farkı gözetmeksizin tüm insanlarımıza teşekkür ederken bir tebessümü çok görmeyelim inşâAllah. Kazanılmayı bekleyen o kadar sıcak ve samimi yürekler var ki. Allah bizleri cennetinde beraber haşr’eylesin inşâAllah.

Allaha emanet olunuz.

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

1992 Ankara Doğumlu olan Çevik, Kamu Yönetimi mezunudur. Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Ankara İl Teşkilat Koordinatörü yardımcısı ve KUTAD Ankara Koordinatörü olarak STK Görevlerini yürütmektedir. Çeşitli sitelerde köşe yazısı yazar ayrı zamanda bir kitap çıkarma hazırlığındadır. Gitar & Bağlama çalıp, şarkılar söyler. Şiir okur, araştırır, durmadan üretme hevesinde kendini geliştirme gayretindedir. Açık ve Net'in koordinatörü ve yazarıdır.

Bir cevap yazın